Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşan Ölüm Nedenleri, Belirtileri +Öleceğini Nasıl Anlarız? Ne Yerse Ölür? +Ölüm Çığlığı, Bayılma
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşan Ölüm Nedenleri, Belirtileri +Öleceğini Nasıl Anlarız? Ne Yerse Ölür? +Ölüm Çığlığı, Bayılma

Tavşanların ölümlerinin sebepleri bakımsızlık, olumsuz ortam koşulları, hastalıklar ya da dengesiz beslenme olabilir.

Tavşan ölümü kirli su ya da kalitesiz yem nedeni ile de oluşabilir. Kemirgenlerin hastalıkları bazı durumlarda insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

Tavşan ölümlerin önlenmesi için tavşanların bakımları ihmal edilmemelidir. Tavşanların hangi hastalıklara karşı hassas olduğu öğrenilmeli ve ona göre bakım sağlanmalıdır.

Tavşanların Öleceğini Nasıl Anlarız? Ölüm Belirtileri, Semptomları Nelerdir?

Tavşan ölümünün anlaşılması aşağıda yer alan belirtiler ile yapılabilir:

 • Tavşanın bitkin durumda olması
 • Herhangi bir oyuna ilgi duymaması
 • Yemek yemeyi istemesi
 • Bir köşede saklanarak insanlardan uzak durması
 • Donuk bir renge sahip olması
 • Diyare
 • Kabızlık
 • Gözlerinin sulanması

Tavşan Ölüm Çığlığı Nedir?

Tavşan ölümü sırasında atılan çığlık ürperme oluşturur. Korkmuş bir çocuk sesine benzeyen bu çığlık, tavşanların korktuğunda verdiği bir tepkidir. Ölmek üzere olduğu anlayan tavşanlar bağırarak bunu gösterir.

Tavşanlar Ölürken Ne Yapar, Ölmeden Önce Nasıl Davranır, Davranışları Nasıl Değişir?

Tavşan ölümü öncesinde davranışları aşağıda ifade edilir:

 • Hırlama: Tavşanlar bir şeyden rahatsız olduklarında ileri atılma ve hırlama davranışı gösterir. Hırlayan bir tavşandan uzak durulması en doğrusu olur.
 • Tıslama: Farklı tavşanlara ya da sahibine tıslayan tavşan, genellikle kötü bir durumu hissetmiş olur.
 • Burundan soluk alma: Genel olarak hırıldama ile bir arada görülen bu durum, sorun oluşturan bir şeyden önce görülür.
 • Sızlanma: Tavşanlar mızlıyor ya da sızlanıyor ise kaçmak istedikleri anlamına gelir. Tavşanların normalden daha farklı sesler çıkarması, ölümünü de çağrıştırabilir.

Tavşanlar Bayılır Mı? Tavşan Bayılması Ne Demek?

Tavşanın bayılması aşırı korkma sonucu meydana gelebilir. Bayılan tavşanlar bazı durumlarda aşırı sıcak havadan ya da kaloriferden de etkilenmiş olabilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı bayılma hareketi yapan tavşanların videosu

Tavşanlarda Ölüm Nedenleri Nelerdir?

Tavşanların ölüm nedenleri şu durumlardan kaynaklı olabilir:

 • Miksomatoz: Bu hastalık yalnızca tavşanlarda değil sivrisinek ve böceklerde de ortaya çıkabilir. Hastalığın en kötü yanı tedavi edilmez ise ölümcül olmasıdır. Emzirme dönemindeki bir anne tavşan, yavrularına bu hastalığı kolayca bulaştırır. Hastalık sonucu akıntı ve yüksek ateş gözlenir.
 • Pastörelloz: Viral olan bu hastalık antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Hava ya da yiyecekten bulaşan hastalık hapşırma ile kendini gösterir. Hapşırmaya nefes darlığı ve akıntı da eşlik eder.

Hastalık Nedenli Ölüm Nedenleri Nelerdir?

Tavşanların rahatsızlanması şu hastalıklardan kaynaklı olabilir:

 • Stomatit: Bu hastalık dilde şişmeye, uyuşmalara ve ağızda kızarmalara neden olabilir. Viral enfeksiyon sonucunda meydana gelen hastalık, veteriner hekimden yardım alınarak tedavi edilebilir.
 • Sistiserkoz: Karaciğerde meydana gelen enfeksiyon sonucu sistiserkoz oluşur. Bu hastalığın tedavi edilmemesi tavşanın ölümüne yol açabilir. Hayvanlarda yanma belirtileri gözlenir.

Tavşanlarda Koksidiyoz (Coccidiosis) Hastalığı Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanda koksidiyoz belirtileri iştah bozulması, hızlı kilo vermesi, ishal ve şişliklerdir. Bu hastalıkta etkili ajan, karaciğeri hedef alarak zarar veren koksidindir. Hayvanlara bu enfeksiyon genellikle kalitesiz yemlerden ya da kirli sulardan bulaşır.

Ayrıca dışkıdan da koksidiyoz geçme ihtimali vardır. Tedavi sırasında hayvanlar üzerinde antibakteriyel ilaçlar kullanılır. Tedavi yapılır iken önleyici ekipmanlar kullanılmalı ve hayvanların temiz alanlarda konaklaması sağlanmalıdır.

Tavşanlarda Solunum Yolu Hastalıkları Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanda solunum hastalıkları ortaya çıkar ise bu durum ölüme yol açabilir. Tavşan ölümü tavşanların soluk alamamasından kaynaklanabilir. Solunum yolu hastalığı geçiren bir tavşanda temel olarak şu belirtiler gözlenir:

 • Şiddetli öksürme
 • Burunda pürilan akıntı
 • Burnun ıslanması
 • Gözlerde hassasiyet
 • Kalabalıktan korkma ya da uzaklaşma
 • Kapalı alanda bunalma hissi

Tavşanlarda İshal Hastalığı Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanda diyare sonucu yüksek ateş gözlenebilir. Tavşan şiddetli şekilde ishal ise iştahı kapanır ve ani şekilde zayıflamaya başlar.

Tavşanda su içme ya da yemek tüketimi ciddi şekilde azalır. Bu durumlar tavşan için tehlikelidir. Bu nedenle kısa süre içerisinde bir veteriner hekime gidilmesi gerekir.

Tavşanlarda Mantar Hastalığı Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanların mantar hastalığı yaşaması ölümlerine yol açabilir. Kuru şekilde oluşan kabuklar tavşanlarda rahatsızlık hissi yaratır. Bu da tavşanların durmadan kaşınmasına yol açabilir.

Tavşan türlerinde gerek egzama gerekse de mantar hastalıkları için bir veteriner hekime gidilmelidir.

Tavşanlarda Kulak Uyuzu Hastalığı Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanda kulak enfeksiyonu psoroptes cunucıli bakterisinden kaynaklanır. Tavşanların kulak enfeksiyonu dışında taşıdığı hastalıklar da genellikle bu bakteri yüzünden meydana gelir.

Kulak uyuzu olan tavşanlarda kahve tonlarında bir kabuklanma gözlenir. Tavşanın kulak enfeksiyonlarından korunabilmesi için kulak bakımına özen gösterilmelidir. Dış parazit uygulaması üç aylık periyotlar ile yaptırılmalıdır.

Tavşan Ölüm Nedenleri, Belirtileri +Öleceğini Nasıl Anlarız? Ne Yerse Ölür? +Ölüm Çığlığı, Bayılma
Kulak uyuzu hastalığına yakalanmış bir tavşan

Tavşanlarda Diş Hastalıkları Nedenli Ölüm Ve Belirtileri

Tavşanlar kemirme özellikleri nedeni ile diş hastalıklarına kolay bir şekilde yakalanabilir. Bu canlılar, dişlerinin devamlı olarak uzaması ile bilinir.

Dişlerinde aşınma ya da kırılma meydana gelebilir. Bu durum tavşanların beslenememesine neden olabilir. Düzensiz beslenme, tavşanların ölüm nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle tavşanların dişlerine özen gösterilmelidir.

Tavşanlarda Tavşan Kalp Krizi Kaynaklı Ölüm

Tavşanda kalp krizi oluşabilir. Bir tavşanın akut şekilde kalp krizi olması yüksek sesten kaynaklı olabilir. Dürtülen ya da ani hareket hisseden tavşanlar kalp krizi geçirebilir. Bu da tavşanların ölümüne yol açan nedenlerden biridir.

Tavşan Korkudan Ölür Mü?

Tavşanlar herhangi bir durumda verdikleri tepkiler sonucu korkudan ölebilir.

Tavşan Stresten Ölür Mü?

Tavşanın stresten ölmesi mümkündür. Stres yaşayan tavşanlar ölümcül bir hastalığa daha kolay yakalanır. Bu da tavşanların dolaylı olarak ölmesine neden olabilir. Tavşanlar strese karşı çok hassas canlılardır.

Tavşanlar Ne Yerse Ölür? Zararlı Yiyecek Ve İçecekler Nelerdir?

Tavşan için zararlı yiyecekler arasında soğan ve sarımsak yer alır. Tavşan ölümü bu besinler nedeni ile olabilir. Bunun nedeni tavşanın bazı besinleri sindirecek enzimlere sahip olmamasıdır.

Tavşanlarda zarara yol açan besinler arasında nişasta, patates, brokoli, bakla, pancar da yer alır. Bu besinler tavşanların günlük öğünlerinden uzak tutulmalıdır.