Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? +Yuvalarını Nerelere Yaparlar?
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? +Yuvalarını Nerelere Yaparlar?

Tavşanların doğal ortamları çalıların sık bulunduğu alanlardır. Tavşanların yaşaması ve yuva yapması için çalılar son derece uygundur. Açık alanlarda beslenen bu hayvanların korunması için bazı önlemler alınır.

Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? Doğal Ortamları Nasıldır?

Tavşanlar aşağıda yer alan alanları kendilerine doğal alan olarak kabul eder:

  • Araziler
  • Otlaklar
  • Çayırlar
  • Çalılar

Bu alanlar genellikle bitki örtüsü ile karakterizedir. Özellikle ıslak alanlar, doğa tavşanlarının yaşaması için ideal bir ortam hazırlar. Bu alanlara örnekler Avrupa’da, Asya’da ve Orta Doğu’da mevcuttur.

Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? +Yuvalarını Nerelere Yaparlar?
Doğal ortamında yuvasından dışarı çıkan bir beyaz tavşan.
Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? +Yuvalarını Nerelere Yaparlar?
Doğal ortamlarında deliklerinin girişinde dinlenen tavşanlar
Tavşanlar Doğal Ortamlarında Nerelerde Yaşar? +Yuvalarını Nerelere Yaparlar?
Tavşanların yuvalarını nasıl kazdıklarını gösteren görsel

Tavşanların Anavatanı Neresidir?

Tavşanların ortaya çıktığı yer Portekiz’in bazı bölgeleridir. Tavşanların yaşaması için ideal toprak ve bitki örtüsü Portekiz’de mevcuttur. Yaban tavşanı olarak baş gösteren tavşanlar, zaman içerisinde İspanya’da da görülür.

Tavşanların En Çok Yaşadığı İklim Hangisidir?

Tavşanlara uygun iklim ılıman olmalıdır. Ülke genelinde ılıman bir sıcaklığın olması ve nem oranının yüksek olması tavşanlar için idealdir. Ilıman iklimin yanı sıra karasal iklimde de tavşanlar üreyebilir.

Sibirya gibi soğuk alanlarda ise tavşanların yaşaması daha zordur. Bunun nedeni tavşanların soğuk iklimlerde kış uykusuna yatamamasıdır. Ayrıca soğuk havalarda yiyecek kıtlığı da yaşanır.

Aşırı sıcak havalar da tavşanlar için elverişli değildir. Aşırı sıcakta bunalan tavşanlar geçici bayılmalar yaşayabilir. Gözlerinde kararma ya da farklı deri hastalıkları meydana gelebilir.

Tavşanlar Doğal Ortamlarında Yuvalarını Nerelere Yaparlar?

Tavşanların yuvaları için en uygun ortam topraktır. Tavşan türleri doğal yaşam alanlarında genellikle toprak kazarak yuva yaparlar.

Yuvalarda yetişkin tavşanlar rahat bir şekilde barınır iken yavru tavşanlar da dünyaya gelebilir. Tavşanların yuvaları genellikle dar ve tünel şeklindedir. Yuvaların genellikle birden fazla girişi bulunur. Tavşanların yaşaması için bu yuvalar elverişlidir.