Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanlar Isırır Mı? Neden, Ne Zaman Isırır? +Acıtır Mı? Kuduz Yapar Mı?, Ne Yapmalı
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanlar Isırır Mı? Neden, Ne Zaman Isırır? +Acıtır Mı? Kuduz Yapar Mı?, Ne Yapmalı

Tavşan ısırığı, tavşan sahiplerinin çoğunlukla bir kereliğine mahsus olsa da karşılaşabildikleri bir durumdur. Tavşanların ısırması altında çeşitli nedenler yatabilir. Bu nedenler duruma göre değişiklik gösterir.

Tavşanlar Genel Olarak Isırır Mı?

Tavşanların genel olarak ısırması pek söz konusu değildir. Tavşan türlerinin büyük bir çoğunluğu insanlara ve evcil yaşama karşı ılımlı bir davranış biçimine sahiptirler. Ancak, tavşanların geneli çeşitli durumlar söz konusu olduğunda ısırma eğiliminde olabilirler. Tavşanların ısırma nedenleri başlıca şunlardır:

  • Tavşanlar doğal olarak avcılara karşı savunmasız hayvanlardır ve kendilerini tehdit altında hissettikleri durumlarda ısırabilirler.
  • Tavşanlar, stresli veya rahatsız edici ortamlarda veya durumlarda saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Örneğin, yabancı bir kişi tarafından rahatsız edildikleri veya sıkıştırıldıkları durumlarda ısırabilirler.
  • Evcil tavşanlar, üreme dönemlerinde hormonlarının etkisiyle saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Üreme dönemlerinde tavşanların ısırması sık görülebilir.
  • Tavşanların ağrısı veya rahatsızlığı varsa, bu durumda ısırabilirler. Örneğin, bir yaralanma veya enfeksiyon durumunda ısırma davranışı göstermeleri mümkündür.
  • Sosyal olmayan tavşanlar, insanları ya da diğer hayvanları gördüklerinde alışkın olmadıkları için ısırma eğilimi gösterebilirler.
Tavşanlar Isırır Mı? Neden, Ne Zaman Isırır? +Acıtır Mı? Kuduz Yapar Mı?, Ne Yapmalı
Dişlerini gösteren bir tavşan fotoğrafı (Kaynak)

Tavşan Isırığı Acıtır Mı?

Tavşan ısırığının acıtması, mümkündür. Ancak, bu acı durumu hem hayvanın durumuna hem de insanın acı eşiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Genellikle küçük ve orta boyutlu tavşanların ısırıkları acıtmazken büyük tavşanların ısırıkları acıtabilir ve büyük hasarlar verebilir. Buna ek olarak tavşan eğer tehlikede hissettirilmişse acıtacak şekilde derin bir biçimde ısırabilir.

Tavşan Isırığı Kuduz Yapar Mı?

Tavşan ısırığının kuduz yapması daha önce görülmemiş bir durumdur. Ancak, daha görülmemiş olması hiç görülmeyeceği anlamına gelmediği için yabani bir tavşan tarafından ısırılırsanız her ihtimale karşı kuduz aşısı olmanız tavsiye edilebilir.

Tavşan Isırığı Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Tavşan ısırığı sonrasında yapılması gerekenler, ısırığın durumuna göre değişiklik gösterir. Yabancı bir tavşan tarafından çok derin bir biçimde ısırılmışsanız mutlaka tıbbi müdahale görmeniz gerekir.

Ancak, evcil bir tavşan tarafından yüzeysel bir şekilde ısırılmışsanız yara bölgesini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Yavru Tavşan Isırır Mı?

Yavru tavşanların ısırması, dişleri gelişmiş olmadığı için pek mümkün değildir.

Evcil Tavşan Isırır Mı?

Evcil tavşanların ısırması mümkündür ancak çoğu zaman insanın yaptığı bir hata olmazsa ısırma durumu gerçekleşmez.

Cüce Tavşan Isırır Mı?

Cüce tavşanın ısırması elbette ki mümkündür ama ısırıkları çoğu zaman fazla hasar vermez.