Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanların Çiftleşmek İstediklerini, Kızgınlık Döneminde Olduklarını Nasıl Anlarız?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanların Çiftleşmek İstediklerini, Kızgınlık Döneminde Olduklarını Nasıl Anlarız?

Tavşanların çiftleşmek istediklerini anlamak için onları dikkatlice incelemek gerekir. Tavşanlarda kızgınlık döneminin başladığının dıştan görülebilen bazı belirtileri bulunur.

Tavşanların Çiftleşmek İstediklerini, Kızgınlık Döneminde Olduklarının Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Tavşanlarda kızgınlık dönemi belirtileri şunlardır:

  • Tavşan dişi bir tavşansa erkek tavşan gördüğünde kuyruğunu kaldırarak tavşanın çevresinde dönerek flörtleşme hareketleri gösterebilir. Erkek tavşanlar da dişi tavşanları takip edebilir.
  • Kızgınlık döneminde olan tavşanların iştahları artabilir. Kızgınlık döneminde olan tavşanlar normal dönemlerine oranla daha fazla enerji harcadıkları için daha fazla yemek yeme ve su içme ihtiyacı hissedebilirler.
  • Kızgınlık dönemindeki tavşanların ses tonlarında değişiklik olabilir. Tavşanlar, kızgınlık dönemi esnasında çoğu zaman daha düşük bir ses tonu ile ses çıkartırlar.
  • Tavşanlarda kızgınlık belirtilerinden bir tanesi de tıslama gibi ince seslerin çıkarılmasıdır.
  • Kızgınlık dönemine girmiş ve çiftleşmek isteyen tavşanlar daha enerjik olurlar. Tavşanınızın rutine oranla daha hareketli olması tavşanınızın kızgınlık döneminde olduğunun belirtisi olabilir.
Kızgınlık döneminde olan ve bir araya gelince çiftleşmeye başlayan tavşanlar

Tavşanlar Çiftleşmek İstediklerinde, Kızgınlık Dönemlerine Girdiklerinde Davranışları Nasıl Değişir?

Tavşanların kızgınlık dönemindeki davranışları genellikle asabidir. Kızgınlık döneminde olan ve çiftleşmek isteyen bir tavşan henüz çiftleşme isteğini yerine getirememişse asabileşerek çevresindeki hayvanlara ve insanlara daha agresif davranışlar sergileyebilir.

Kızgınlık dönemindeki tavşanlar, özellikle karşı cinslerinden olmayan, çiftleşemeyecekleri hayvan ve insanları gördüklerinde tıslama gibi tehdit eden sesler çıkartabilirler.

Buna ek olarak örneğin dişi bir tavşan kızgınlık dönemindeyse çiftleşebileceği bir erkek tavşan gördüğünde flörtöz davranışlar sergiler. Bu flörtöz davranışlar dişinin erkeğin etrafında kuyruğunu kaldırarak dönmesi ve erkeğe sürtünmesidir.

Çiftleşme İsteği Belirtisi Olarak İdrar Püskürtmek

Çiftleşme isteğinin belirtisi olarak idrar püskürtme davranışı tavşanlarda çok sık görülür. Kızgınlığa giren tavşanlar, çiftleşebileceği tavşanlara işaret verme amaçlı değişik yerlere idrar yapabilirler. Tavşanlarda kızgınlık döneminde bu davranışlar çok doğaldır.