Anasayfa » Kanarya » Timbrado Kanarya: Cinsleri, Özellikleri, Ötüşü Sesi, Renkleri, Üretimi
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Timbrado Kanarya: Cinsleri, Özellikleri, Ötüşü Sesi, Renkleri, Üretimi

Timbrado kanaryaları, zengin tarihleri, çeşitli renkleri ve benzersiz ötüşleri ile öne çıkan popüler bir kanarya türüdür. Bu İspanyol kökenli kuş, melodik sesi ve şaşırtıcı fiziksel özellikleriyle bilinir.

Timbrado Kanarya: Cinsleri, Özellikleri, Ötüşü Sesi, Renkleri, Fiyatları, Üretimi
Timbrado Kanarya

Timbrado Kanarya Nedir?

Timbrado kanaryası, İspanya‘nın özgün kanarya türlerinden biridir. Bilimsel adı Serinus Canaria domesticus olan bu kuş, ana vatanı olarak İspanya’yı kabul eder. İsmi, İspanyol folk müziğinde kullanılan ve kastanyetleri andıran metalik kanarya sesi rengi anlamına gelen “ses rengi- timbre”den esinlenerek konulmuştur. Bu isimlendirme, içleri hafif oyuklu ve avuç açılıp kapanmasıyla ses çıkartan iki küçük tahta parçasından oluşan bir İspanyol müzik çalgısıyla bağlantılıdır. Ancak, Timbrado adının makinelı tüfekten geldiği yönünde bir bilgiye rastlanmamıştır.

Timbrado Kanaryasının Tarihçesi

Timbrado kanaryasının tarihçesi, 1400’lü yıllarda İspanyolların Kanarya Adaları’nı fethetmesiyle başlar. Bu fetih sırasında İspanyol denizciler tarafından yakalanan bu kuşlar, deniz yoluyla İspanya’ya getirilmiştir. Daha sonrasında İspanya’dan, İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerine ihraç edilmiştir. Bu kuş türü, kısa süre içerisinde popüler bir kültür haline gelmiş, özellikle imparatorluk ve zengin çevrelerde beslenmeye başlanmış ve hatta ticari bir değer kaynağı olarak görülmüştür.

Timbrado Kanarya Özellikleri Nelerdir?

Timbrado kanaryası, boyut olarak 12-13cm (5”inç) boyutlarındadır. Genel renk tonu yeşil ağırlıklı olup, farklı renk kombinasyonlarına sahip olabilir. Bu kuş, genellikle yeşil, beyaz, tarçın, sarı renk tonlarına sahip olmakla birlikte, yabani versiyonları genellikle yeşilimsi ve kahverengimsi tonlardadır. Timbrado kanaryasının genetik özellikleri, yabani kanaryalara oldukça yakındır. Ancak, sosyal yapıları gereği daha ürkek bir yapıya sahiptirler. Besleme zorlukları orta seviyede olup, üreme konusunda ise oldukça kolaydırlar ve iyi bir bakıcı karaktere sahiptirler.

Timbrado Kanaryasının Ötüşü Sesi Nasıldır?

Timbrado kanaryasının en dikkat çeken özelliği ses yapısıdır. Ötüm kariyerlerine doğumlarından yaklaşık iki ay sonra başlayıp yaklaşık on yıl ve üzeri sürebilir. Ötüm eğitimi, tecrübeli yetişkin kanaryaların ötüşlerini dinleterek gerçekleştirilir. Ancak, genetik faktörler ötüşün kalitesini belirleyen en büyük unsurdur. Timbrado, 12 nota içeren ötüşleriyle bilinir ve şarkı söylemesi öğretilebilir. Ötüm kanaryası kategorisinde yer aldığı için tek başına beslenmeleri önerilir, ancak grup halinde de yaşayabilirler.

Timbrado Kanaryasının Renkleri Nelerdir?

Timbrado kanaryası, doğada yabani bir ortamda yetişen bir kuş türüdür ve bu nedenle ağırlıklı renk tonu yeşil ve ahraçtır. Ancak zamanla yetiştiriciler, melezleme çalışmaları yaparak bu kuşun renk paletini genişletmiştir. Bu çalışmalar sonucunda beyaz, tarçın ve sarı renk kombinasyonları ortaya çıkmıştır. Ancak en sık rastlanan renkler yeşilimsi ve kahverengimsi tonlardır. Bu türde sadece kırmızı renk faktörüne olumlu bir yaklaşım bulunmamaktadır.

Timbrado Kanarya: Cinsleri, Özellikleri, Ötüşü Sesi, Renkleri, Fiyatları, Üretimi

Timbrado Kanarya Fiyatları Ne Kadar?

Genelde kuşların fiyatları; türüne, renk kombinasyonuna, sağlığına, özelliklerine ve nerede satıldığına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca, özellikle özel yetiştirilmiş veya nadir renk kombinasyonlarına sahip olanlar daha yüksek fiyatlara satılabilir.

Timbrado Kanarya Üretimi Nasıl Yapılır?

Timbrado kanaryasının üretimi, genel olarak diğer kanarya türleriyle benzerlik gösterir. Bu tür, kolay üretim ve iyi bakıcı karakter özelliklerine sahiptir. Timbrado kanaryaları doğduktan yaklaşık iki ay sonra ötüm kariyerlerine başlarlar. Eğitim süreci ise tecrübeli ötümü olan yetişkin kanaryaların seslerinin dinletilmesiyle gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra, kaset veya CD dinletme yöntemi de kullanılabilir. Ancak bu yöntem zahmetli olabilir ve genellikle yetişkinlerle aynı ortamda bulundurularak eğitim verilmesi tercih edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Timbrado Kanaryasının Diğer Kanaryalardan Farkı Nedir?

Timbrado kanaryası, diğer kanaryalara göre birçok benzer özellik taşımasına rağmen bazı özellikleriyle öne çıkar. Bunlardan en belirgin olanı ses yapısıdır. Timbrado’nun adı, İspanyol folk müziğinde kullanılan kastanyetleri andıran metalik kanarya sesi rengi anlamına gelen “ses rengi- timbre”den esinlenerek konulmuştur. Ayrıca, Timbrado kanaryalarının ötüşü tam on iki notayı içermekte ve bu kuşa şarkı söyleme yeteneği kazandırılabilir. Genetik olarak yabani kanaryalara en yakın evcil kanarya türü olarak bilinirler, ancak sosyal yapıları gereği biraz daha ürkek bir yapıya sahiptirler. Bu, diğer kanaryalardan en büyük ayırt edici özelliklerindendir.

Timbrado Kanaryasının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Timbrado kanaryasının sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşaması için bazı temel bakım adımlarını takip etmek gerekir. Bu kanarya türü, diğer kanarya türleriyle benzer bakım ihtiyaçlarına sahip olup, besleme, barınma ve üretim konularında aynı uygulamalara ihtiyaç duyar. Özellikle ısıya dikkat etmek gerekir; Timbrado kanaryaları, ısının 0°C (32°F) altına düşmediği sürelerde dış ortamlarda beslenebilirler. Ancak bu türün en büyük ayırt edici özelliği olan ötüşleri için özel bir bakım ve eğitim gerekir.

Hangi Yemler Timbrado Kanaryası İçin Uygundur?

Timbrado kanaryasının beslenmesi için özel bir yem tercihi bulunmamakla birlikte, genel kanarya yemleri uygundur. Ancak, besleme zorluk derecesi orta olduğundan, dikkatli ve düzenli bir beslenme programı izlemek önemlidir. Bu tür kanaryaların güçlü bir ötüş sergileyebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmeleri esastır.

Timbrado Kanaryası Hangi Kafeste Yaşamalıdır?

Timbrado kanaryasının rahat ve güvende hissettiği bir kafeste yaşaması önemlidir. Kafesin geniş ve rahat olması, kuşun özgürce hareket edebilmesi için gereklidir. Ötüm kanaryası olduğu için tek başına bir kafeste yaşamalıdır. İki erkek aynı kafeste kaldığında kavga edebilirler. Ancak, büyük salmalarda diğer kanaryalarla birlikte yaşayabilirler. Kafesin içerisinde gereksiz aksesuarlara ya da oyun araçlarına ihtiyaç duymazlar. Ancak dış etkenlerden korunmaları için kafesin sağlam ve güvenli olması esastır.

Timbrado Kanaryasının Eğitimi Nasıl Yapılır?

Timbrado kanaryasının eğitimi, özellikle ötüş eğitimi, oldukça önemlidir. Eğitim genellikle dinleme ve uygulama üzerine kuruludur. Yeni doğan kanaryalara tecrübeli ötümü olan yetişkin kanaryaların sesleri dinletilerek eğitim verilir. En iyi yöntem, yetişkin kanaryalarla aynı ortamda küçük eğitim kafeslerinde bulundurmaktır. Ancak unutmamak gerekir ki, ötümü en çok belirleyen etken genetiktir.

Timbrado Kanaryasının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Timbrado kanaryası, 12-13cm (yaklaşık 5 inç) boyunda bir kanaryadır. Genel olarak yeşil tonlar ağırlıklıdır ve sık tüylüdür. Ancak yetiştiricilerin melezleme çalışmaları sonucunda farklı renk kombinasyonları da elde edilmiştir. Bu renkler arasında beyaz, tarçın, sarı ve elbette yabani kuşun yeşilimsi+kahverengimsi tonları bulunmaktadır. Kırmızı faktörlü renklere sıcak bakılmaz. Timbrado kanaryası, güzel ötümünün yanı sıra güzel görünümü ile de beğeni toplar. Genetik özellikler bakımından yabani kanaryalara en yakın evcil kanarya türü olarak bilinir. Ancak sosyal yapı olarak biraz ürkektirler.