Anasayfa » 🐰 Tavşan » Üreme Dönemi: Dişi, Erkek Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Çiftleşir, Doğurur, Ergenliğe Girer?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Üreme Dönemi: Dişi, Erkek Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Çiftleşir, Doğurur, Ergenliğe Girer?

Tavşanların üreme dönemi ocak ayı ile ağustos ayı arasında yer alır. Tavşanlarda üreme sonrasında dişi tavşanlarda gebelik oluşur.

Erkek tavşanlar özellikle ekim ayında üremek ister. Ara dönemde erkeklerin testisinde büyüme meydana gelir. Bu da yeni üreme döngüsünü akla getirir.

Dişi Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Ergenliğe Girer?

Dişi tavşanlarda regl onuncu ayda meydana gelir. Onuncu ay sonrasında dişi tavşanlar erkek tavşanları kabul etmeye başlar.

Yetişkin bir tavşan, her ayın yirmi günü çiftleşmek ister. Bu dönemde saldırganlık ve iştah azalması görülür. Buna ek olarak şu belirtiler de gözlenir:

  • Huzursuzluk
  • Yuvanın hazırlanması
  • Suluklara sürtünme
  • Vulvanın şişkin ve kırmızı olması
  • Vulvada nem

Dişi Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Dişi tavşanlarda üreme onuncu ay sonrasında başlar. Bu süre erkek tavşanlar için daha kısadır. Biyolojik yapıları, tavşanları bu aylarda olgunlaştırır. Dişilerde vulva, erkeklerde testis üreme sağlığı için gelişmiş olur.

Dişi Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Doğurur?

Dişi tavşanlarda doğum cinsellik sonrasında gözlenir. Dişi tavşanlar 10 aylık olduktan sonra üremeye başlar. Yavrularını ise bir ay sonra doğurur.

Dişi Tavşan Doğumdan Kaç Gün Önce Yuva Yapar?

Dişi tavşanların yuva yapması doğumun üç gün öncesinde başlar. Dişi tavşanlar doğumları yaklaşınca sap, saman ve tüyleri toplayarak yavruları için yuva hazırlar. Bunun en temel nedeni gebelik sırasında salgılanan progesteron ve prolaktin hormonudur.

Dişi Tavşan Doğum Süresi Kaç Gündür?

Dişi tavşanın doğum süresi ortalama bir ayda tamamlanır. Tavşanlarda üreme davranışı tamamlandıktan hemen sonra tavşan gebe kalır. Gebelik bir ayda sağlıklı bir şekilde sonlanır. Gebelik ile 4- 12 arasında sağlıklı tavşan meydana gelebilir.

Dişi Tavşan Doğumdan Sonra Ne Zaman Çiftleşir?

Tavşanlarda çiftleşme doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde meydana gelebilir. İlkbahar ayında dişi tavşanların çiftleşme istekleri yüksektir.

Erkek Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Ergenliğe Girer?

Erkek tavşanın ergenlik dönemi dişi tavşanlardan daha hızlı gelir. Bir erkek tavşan ergenliğe ilk olarak beşinci ya da altıncı ayda girer. Ardından üreme davranışları sergilemeye başlar.

Erkek Tavşanlar İlk Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Erkek tavşanın çiftleşme zamanı dişilerden birkaç ay sonra meydana gelir. Bu durum evcil tavşanlar ile yabani tavşanlarda değişim gösterebilir. Doğada yaşayan yabani bir tavşan bahar ayı ile yaz ayında çiftleşmek ister. Tavşanların ilk çiftleşme ayları, ağırlıklarına göre de değişebilir.

Dişi Tavşan Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Dişi bir tavşan gebe kaldıktan sonra bir ay ile 40 gün arasında gebelik süresi yaşar.

Tavşanlar Hangi Aylarda Çiftleşir?

Bir ev tavşanı üremek için en çok ocak ve ağustos aylarını tercih eder.

Erkek Tavşan Kaç Dişiyle Çiftleşir?

Tavşanlarda üreme için erkek tavşanlar ortalama 10 dişi ile çiftleşebilir.