Anasayfa » Güvercin » Yabani (Sokak), Taklacı Ve Evcil Güvercinler Nasıl Yakalanır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yabani (Sokak), Taklacı Ve Evcil Güvercinler Nasıl Yakalanır?

Yabani ve evcil güvercin yakalamak, güvercin beslemek isteyenler tarafından nasıl yapıldığı oldukça merak edilen bir eylemdir. Güvercin yakalamak basit gibi görünse de oldukça zordur.

Yabani (Sokak) Güvercinleri Nasıl Yakalanır?

Yabani güvercinleri yakalamak oldukça zahmetli bir eylemdir. Zira güvercinler hassas ve ürkek canlılardır. Hızlı hareket eden insanlardan ve araçlardan korktukları kadar parlayan ve ebat olarak büyük olan nesnelerden de korkup kaçabilirler. Dolayısıyla onların insanların ve arabaların sık sık geçtiği yollarda durmaları mümkün değildir.

Bu nedenle yabani güvercini yakalamanın tek yolu onun sık sık uğradığı bir yeri belirleyerek buraya bir kutu koymaktır. Bu konunun içine biraz güvercin yemi konursa yabani güvercin sık sık uğradığı yere tekrar gelecek ve kutunun içinde bulunan yemi yemeden gitmeyecektir.

Güvercin yemi yerken kutu nazikçe kapatılırsa güvercin yakalamak mümkün hale gelir.

Taklacı Güvercinler Nasıl Yakalanır?

Taklacı güvercinleri yakalamak için yabani güvercinleri yakalamak adına yapılan eylemler tercih edilebilir. Zira güvercinleri yakalamak için yapılabilecek belli başlı eylemler vardır ve bu eylemler tüm güvercin çeşitleri için geçerlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, taklacı güvercinlerin kolay bulunan güvercinler olmamasıdır. Haliyle yabani güvercinleri yakalamak taklacı güvercinleri yakalamaktan daha kolay olacaktır. Ülkemizin belli bölgelerinde popüler olan ve sık sık yetiştirilen taklacı güvercinler kutunun içine yem koyma taktiğiyle yakalanabilir.

Evcil Güvercinler Nasıl Yakalanır?

Evcil güvercinleri yakalamak için yem taktiği kullanılabilir. Güvercinlerin birçoğu karınlarını doyurmaktan hoşlanır ve sık sık yem yiyebilir. Bu nedenle güvercinleri yakalamanın en kestirme yolu onların bir avuç yeme gelmesini sağlamaktır.

Güvercin yakalamak zahmetli olduğu için bu esnada güvercine zarar vermek de mümkündür. Bu özel canlıları incitmemek için dikkatli olunması tavsiye edilir.