Anasayfa » Sultan Papağanı » Yavru Sultan Papağanı Bakımı Ve Beslenmesi [Nasıl Bakılır, Beslenir?]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru Sultan Papağanı Bakımı Ve Beslenmesi [Nasıl Bakılır, Beslenir?]

Yavru sultan papağanı bakımı ve beslenmesi sağlıklı gelişimi için önemlidir. İhtiyacı olan darı, ayçiçeği, buğday gibi besinleri içeren yemleri vererek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıca zengin vitamin, mineral içeren meyve ve taze sebzeleri vermeniz gerekir.

Sultan papağanını beslerken sağlık, hijyen güvenliği sunan taze sebze ve meyveleri uzun süre kafeste bırakmadan kuşunuzun tüketebileceği kadar vermelisiniz.

Uzun süre kafeste bekleyen sebze ve meyveler çürüyeceği için beslenme sürecinde papağanınızın kafesini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Günlük olarak yemediği artıkları temizleyerek yerine yenilerini koyabilir; kafesi çürüyen sebze ve meyvelerin zararlı etkilerinden arındırmalısınız.

Yavru Sultan Papağanı Ne Yer? Beslenmesi Nasıldır?

Yavru sultan papağanının yediği besinler genellikle meyve, tohum, böcek, meyve nektarlarıdır. Kafes içerisinde bıraktığınız besinlerin bu bileşenlerden oluşması gerekir.

Sultan papağanınızı seçerken sarı darı, buğday, beyaz darı, ay çekirdeği, karabuğday, kırmızı darı gibi bileşenler içeren yemleri tercih etmelisiniz. Sultan papağanları genellikle darı dalını sever.

Ay çekirdeği de en sevdiği besinler arasında olup çok fazla tüketmemesi gerekir.

Yavru sultan papağanı bakımı ve beslenmesi sürecinde kuşunuz bazı besinleri ideal ölçüde tüketmelidir. Ay çekirdeğinin fazlası karaciğerlerinde yağlanmaya neden olabilir. Sultan papağanının severek tükettiği meyvelerden bazıları şunlardır: Ananas, çilek, üzüm, papatya, mango, kavun. 

Yukarıdaki meyveler dışında severek tükettiği gelişimlerine faydalı olan sebzelerden bazıları şunlardır: Lahana, havuç, ıspanak, kereviz, hindiba, marul, brokoli, kabak, şalgam yeşilliği, karahindiba.

Yavru Sultan Papağanı Bakımı Nasıldır?

Yavru sultan papağanı bakımı için onu gözlemleyerek tanımanız, gelecekte yaşanabilecek hastalıkları önleminiz açısından oldukça önemlidir.

Kuşunuzun kafesini düzenli olarak temizleyerek su ve yemini değiştirmeniz sağlıklı, hijyenik ortamda yaşamasına yardım etmeniz gerekir. Ayrıca sağlıklı, hijyenik, vücut sağlığını koruyarak hastalıklara karşı kalkan görevi gören yem, sebze ve meyveleri tercih etmeniz gerekir.

Hareketlerinde ani değişim hissederseniz kuşunuzun herhangi bir hastalığa yakalanma riskini önlemek için vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Yavru Sultan Papağanı Kaç Günde Yem Vermeye Başlanır?

Yavru Sultan papağanı yem tüketmeye 55 – 60 günlükken başlar. Yavru sultan papağanının bakımı ve beslenmesi aşamasında kuşunuz henüz 2 aylıkken yemleri kırma becerisine sahip olur.

Yavru sultan papağanları 2 aylık sürede de çilek, papatya, ananas, mango, üzüm, havuç, kabak, brokoli, marul, kereviz gibi pek çok sebze ve meyveleri tüketmeye başlar.