Anasayfa » 🐰 Tavşan » Yavru Tavşan Ne Zaman Sütten Kesilir, Ele Alınır, Anneden Ayrılır?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru Tavşan Ne Zaman Sütten Kesilir, Ele Alınır, Anneden Ayrılır?

Tavşanlar ve anne sütü oldukça önemli bir konusudur. Tavşanın sütten kesilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunur.

Tavşanın sütten kesilmesi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas davranmak anne ve yavru tavşanın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yavru Tavşan Ne Zaman Sütten Kesilir?

Yavru tavşanın sütten kesilme zamanı çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak 6 haftadan itibaren anne tavşanlar yavruları emzirmemeye başlar. Bu ortalama süre yavru tavşanın büyüme durumuna ve annenin sütüne göre uzayabilir ya da kısalabilir.

Sütten kesilme dönemi, yavru tavşanın yemek yiyebilme yeteneklerini kazanması ile başlar. Yavrularını bir kere sütten kesen anne tavşanlar çoğu zaman bir daha emzirmezler.

Yavru Tavşan Ne Zaman Sütten Kesilir, Ele Alınır, Anneden Ayrılır?
Henüz sütten kesilmemiş ve annelerinden süt emen yavru tavşanlar (Kaynak)

Yavru Tavşan Ne Zaman Ele Alınır?

Yavru tavşanın ele alınması konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu durumun sebebi yavru tavşanların çok hassas olmaları ve insan tarafından ele alındıktan sonra anneleri ile bağlarının erken kopabilecek olmasıdır.

Tavşanın sütten kesilmesi durumu söz olsa da bu durum söz konusu tavşanın ele alınabileceği anlamına gelmez. Yavru tavşan, yeterince büyümüşse ve annesi ile yavaş yavaş ilk bağı kopmaya başlamışsa yavru tavşan ele alınabilir.

Yavru Tavşan Ne Zaman Sütten Kesilir, Ele Alınır, Anneden Ayrılır?
Annelerinden henüz ayrılmış ve 7 haftalık olmuş yavru Hollanda lop tavşanlarının fotoğrafı (Kaynak)

Yavru Tavşan Ne Zaman Anneden Ayrılır?

Yavru tavşanın anneden ayrılması, çoğu zaman sütten kesilme durumundan sonra gerçekleşir. Sütten kesilen, kendi kendine yetebilmeye başlayan ve yeterli gelişimi göstermiş olan sağlıklı bir tavşan anneden ayrılabilir.

Tavşanın sütten kesilmesi durumundan sonra çoğu zaman anne otomatik olarak yavru tavşanla ilgilenmeyi bırakabilir. Buna ek olarak sütten kesilmiş olsa da hala yeterli gelişimi göstermemiş bir yavru tavşanı annesinden ayırmamak gerekir.