Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru Ve Yetişkin Kediler Ne Zaman, Ne Sıklıkla, Günde Kaç Kez Kaka Yapar?
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru Ve Yetişkin Kediler Ne Zaman, Ne Sıklıkla, Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Yavru ve yetişkin kedilerde de diğer hayvanlarda ve insanlarda da olduğu gibi dışkılama hayati bir önem taşır. Yavru ve yetişkin kedilerde kaka yapma sıklığı ve yapılan kakanın niteliği kedinin sağlığı hakkında birçok ipucu taşır.

Yetişkin Kediler Ne Sıklıkla Kaka Yapar?

Yetişkin kediler ortalama 1-1,5 günde bir kaka yapar. Kediler değişen yaşam ortamı, kum değişikliği, eve yabancı bir canlı gelmesi ya da stres kaynağı olabilecek başka durumlarda kakalarını tutabilirler. Kaka tutma süresi yetişkin kedilerde 3 tam günü geçtikten sonra kabızlık olarak algılanmalı ve rahatlatma çalışmalarına başlanmalı. Daha kritik tablolarda ise veteriner hekime başvurmada geç kalınmamalıdır.

Sağlıklı Bir Yetişkin Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Sağlıklı bir yetişkin kedi gün içinde ortalama 3 defa çiş, 1 defa da kaka yapar ancak bu kedinin cinsi, yeme alışkanlığı, metabolik hızına göre değişiklik gösterebilir. 1 yaşından büyük sağlıklı kediler günde maksimum 4 defa, 5 ve 10 yaş arasındaki kediler ise günde 1 kere kaka yaparlar.

Yavru Kediler Ne Sıklıkla Kaka Yapar?

Yavru kediler tek başlarına tuvaletlerin yapma konusunda zorluk çekerler. İlk doğdukları zaman itibariyle anne kedi bedenin belli noktalarını yalayarak yavru kediye tuvalet yapma konusunda yardımcı olur. Eğer yavru bir kedi annesiz bakılıyorsa nemli bir mendil yardımıyla bu görev üstlenilerek tuvalet alışkanlığı kazandırılmalı.

Sağlıklı Bir Yavru Kedi Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Sağlıklı bir yavru kedi günde 1 ya da 2 defa kaka yapabilirler. Yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde tuvalet eğitimi alabilmesi için annelerinin doğru zamanlarda yalayarak uyarıda bulunması ve kaka ya da çiş yapma konusunda teşvik etmesi gerekir. Dolayısıyla yavru kediler ilk 3 ay anne kediyle birlikte yaşamalılar. Aksi durumlarda ise kedi bakıcısının bu konuda yavruyu desteklemesi gerekecektir.

Kediler Yemek Yedikten Sonra Ne Zaman Tuvaletini Yapar?

Kediler yemek yedikten sonra normal şartlarda ortalama 1 saat içerisinde kaka yaparlar. Kaka yapma hızı yani sindirim hızı bazı faktörlerden etkilenir. Kaka yapma sıklığı ve sayısında etkili konular aşağıdaki gibidir:

  • Tüketilen yiyecek
  • Mamanın formu
  • Yeterli sıvı alınıp alınmadığı
  • Metabolizma hızı
  • Kedinin yaşı
  • Psikolojik yapı
  • Bağırsak sağlığı
Kediler Ne Kadar Süre Kaka Yapmazsa Kabız Sayılabilirler?

Kediler kaka yapmayı bazı durumlarda reddedebilirler bu durumlar dışında kakayı tutma dışında kabızlık geliştiği kabul edilmesi için 3 günden fazla kaka yapmamış olmaları gerekir.

Yavru Kedi Kaka Yapmazsa Ne Olur?

Yavru kedi kaka yapmazsa sindirim sistemi zorlanır ve atılamayan kaka sertleşir, süreç devam ettikçe ağrı ve kusma görülebilir.

Kediler Tuvaletini Ne Kadar Tutar?

Kediler tuvaletlerini çeşitli sebeplerden duyduğu rahatsızlıklardan dolayı 2-3 gün kakalarını, 24 saat çişlerini tutabilirler daha uzun süreçlerde veteriner hekime başvurulmalıdır.

Yeni Doğan Yavru Kedi İlk Kakasını Ne Zaman Yapar?

Yeni doğan yavru kedi annesinin yanındaysa ilk günlerde onun yardımıyla kakasını yapacaktır ancak anneden uzak bir yavru kedi için bu süreç 1 haftayı geçebilir ve yavru kedilerde kaka yapma sıklığının altına düşürse tehlikeli olabilir.