Anasayfa » 😺 Kedi » Yavru & Yetişkin Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı? (Evcil, Aşılı)
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı? (Evcil, Aşılı)

Yavru, yetişkin kedilerden kuduz bulaşabilir ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kuduz, genellikle memeli hayvanlarda görülen Lyssa adı verilen virüsün merkezi sinir sistemini etkilemesiyle enfeksiyon yaşanmasıdır. En çok köpeklerde görüldüğünden kedilerden de kuduz kapılabileceği pek bilinmez.

Kuduz hastalığı hayvanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Kuduz virüsünün bulaşması için kuduz virüsü taşıyıcısının başka bir memelinin vücut bütünlüğünü bozması ya da bozulmuş vücut bütünlüğüne temas etmesi gerekir. Kedi ısırması dikkatlice analiz ve tahlil edilmelidir.

Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı?

Kedi ısırmasından kuduz bulaşabiliyor. Ancak bu durum aşılı olmayan kedilerin, aşılı olmayan insanları ısırmasıyla yakından ilişkilidir. Kedi ısırmasından kuduz bulaşma ihtimali neredeyse köpek ısırmalarından kuduz bulaşma ihtimali ile aynıdır. Bu ihtimalin az bilinmesi dolayısıyla bazen kedi aşıları ya da kedi ısırığı sonrası gerekli özen gösterilmiyor.

Kedi ısırığına maruz kalındıysa aşağıdaki adımları izlenmeli:

  • Yaralanan bölge ve çevresi sabun ve bol suyla iyice yıkanmalı. Yara açıklığı çok fazlaysa sabun kullanılmamalı.
  • Bol suyla yıkanan alana dolaşımı yavaşlatarak virüsün yayılma hızını azaltmak için buz uygulaması yapılmalı.
  • Kedi tarafından ısırılan canlı insansa bir sağlık kuruluşuna, hayvansa veteriner hekime başvuru yapılarak aşı ve gerekli tedavi alınmalı.

Evcil Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı?

Evcil kedi ısırması normal şartlarda evsiz kedilere göre daha hijyenik ve bakımlı olduklarından kuduz vakalarına sık rastlanmaz. Evcil kedilerin aşıları düzenli olarak yapıldığı için evcil kedi ısırmasından kuduz bulaşmaz denebilir. Ancak eğer söz konusu kedinin aşılarından emin olunamıyorsa ve evcil olmasına rağmen dış ortamlarda gözetimsiz bulunabiliyorsa olası bir ısırılma geçmişine karşın her halükârda önlem alınmalıdır. Kedilerin kuduz olma belirtileri göz önündü bulundurulmalıdır.

Aşılı Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı?

Aşılı kedi ısırmasından aşı kalitesi ve süresi olması gerektiği gibi olduysa kuduz bulaşması imkânsız sayılır. Aşılı kedi tarafından ısırılma durumu söz konusu olduğunda kedinin aşı zamanı ve aşı sonrası kuduz hayvanlarla yakınlaşıp yakınlaşmadığı sorgulanmalıdır.

Yavru Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır Mı?

Yavru kedi ısırmasından kuduz bulaşma ihtimali yetişkin kedilerde olduğu kadar mümkündür. Üstelik yavru kedilerin bedenleri daha küçük ve bağışıklık sistemleri çok güçsüz olabildiğinden kuduza yakalanmaları dolayısıyla bulaştırmaları mümkün.

Yavru kedi eğer yakın zamanda halihazırda kuduz olan bir hayvan tarafından ısırıldıysa mümkündür.

Her Kedi Isırığı Kuduz Yapar Mı?

Her kedi ısırığı kuduz yapmaz. Kedilerin kuduz bulaştırması için daha önce kuduz bir hayvan tarafından ısırılması ve kuduz virüsünün vücudunda ilerlemesi gerekir. İlerleyen virüsün kedinin tükürük bizlerine ulaştıktan sonra ısırmış olması kuduz yapma şartlarındandır.

Her Kedi Tırmalaması (Çizmesi) Kuduz Yapar Mı?

Her kedi tırmalaması ya da çizmesi kuduz yapmaz. Kuduz sadece tükürük yani salya yoluyla bulaşabilen bir hastalık olduğundan normal şartlarda mümkün değildir. Ancak kuduz kedi birilerini ısırmadan önce elini, tırnaklarını yaladıysa tükürüğün vücuda geçmesiyle kuduz bulaşması mümkün.

Kedi Isırdı Ama Kanamadı Kuduz Olur Muyum?

Kedi ısırığı sonrası kanamanın olup olmaması kuduz olma durumunu etkilemez çünkü Lyssa virüsünün bulaşması için kedi ısırığı yeterlidir, kanama olmak zorunda değil.