Anasayfa » 🐰 Tavşan » Yavru, Yetişkin Tavşan Ne Yer, Neyle Beslenir? Sebze, Meyve, Otlar, Bitkiler +Kaç Öğün Yer?, Beslenme Rehberi
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Yavru, Yetişkin Tavşan Ne Yer, Neyle Beslenir? Sebze, Meyve, Otlar, Bitkiler +Kaç Öğün Yer?, Beslenme Rehberi

Tavşan bakımında dikkat edilmesi gerekenler, tavşan sahipleri tarafından oldukça merak edilir. Tavşan, evcilleştirebilen bir hayvandır fakat dikkatli bakılması gerekir.

Yetişkin Tavşanlar Genel Olarak Nasıl Beslenmeli, Ne Yemelidir?

Yetişkin tavşanların diyeti özenli bir şekilde hazırlanmalıdır. Yetişkin tavşanlar genel olarak otçul hayvanlardır ve sağlıklı beslenmeleri için yüksek lifli yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir.

Ayrıca yüksek proteinli yiyecekler de tüketmeleri önemlidir. Yetişkin tavşanların beslenmesinde şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Tavşanlar yüksek proteinli yiyecekler de tüketmelidir. Bu yiyecekler arasında yonca, fiğ, bezelye gibi bitkisel kaynaklı proteinler yer alır.
 • Tavşanlar taze meyveleri de severek tüketir. Ancak meyveler yüksek şeker içerikleri nedeniyle az miktarda verilmelidir. Elma, muz, çilek gibi meyveler tavşanların tükettiği meyveler arasındadır.
 • Brokoli, karnabahar, havuç, kabak gibi sebzeler tavşanların severek tükettiği ve tavşanlara faydalı olan sebzeler arasındadır.
 • Tavşanların beslenmesinde yüksek lifli otlar da önemlidir. Özellikle yonca, kırlangıçotu ve üçgül gibi otlar tavşanların doğal diyetlerinde yer alır.
Cüce tavşanlar mama yiyor.

Yetişkin Tavşanlar Bir Günde Kaç Öğün Yer?

Yetişkin tavşanların bir günde kaç öğün yiyeceği, söz konusu olan tavşanın yaşına, cinsiyetine ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Ancak, yetişkin tavşanlar genel olarak günde 2 ila 3 öğün yerler. Bazı tavşanlar daha az veya daha fazla yemek yiyebilirler, bu nedenle tavşanın kilosunu ve ihtiyaçlarını gözlemlemek önemlidir.

Ayrıca tavşanlar için kesin bir öğün sayısı belirlenmemiştir, bazı tavşan sahipleri günde sadece 2 öğün yemek verirken, diğerleri öğünleri küçük parçalara ayırır ve daha sık yemek verirler.

Özetle tavşanınıza kaç öğün yemek vermeniz gerektiği ile ilgili veteriner hekime danışarak çeşitli faktörler doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Yetişkin Tavşanlar Sebze Yer Mi, Hangi Sebzeleri Yer?

Yetişkin tavşanların sebze yemesi mümkündür. Ayrıca, bu durum ölçülü ve doğru bir şekilde gerçekleştiğinde tavşanın genel sağlığına olumlu etki sağlar. Yetişkin tavşanların yiyebildiği sebzeler ve faydaları şu şekildedir:

 • Marul, tavşanlar için iyi bir lif kaynağıdır ve sindirim sistemi sağlığını korur. Aynı zamanda A, C ve K vitaminleri içerir.
 • Havuç, tavşanlar için en popüler sebzelerden biridir. İyi bir C vitamini kaynağıdır ve tavşanların bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ayrıca karotenoidler içerir, bu da tavşanların göz sağlığı için faydalıdır.
 • Brokoli, tavşanlar için birçok faydası olan bir sebzedir. İyi bir C vitamini kaynağıdır ve antioksidanlar içerir. Ayrıca tavşanların sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan lif içerir.
 • Ispanak, tavşanlar için demir, C vitamini ve A vitamini gibi birçok fayda sağlar. Ayrıca, tavşanların göz sağlığı için faydalı olan lutein ve zeaksantin içerir.
 • Kereviz, tavşanlar için bir diğer faydalı sebzedir. İyi bir A vitamini kaynağıdır ve tavşanların bağışıklık sistemi sağlığı için faydalıdır. Ayrıca, tavşanların sindirim sistemi sağlığını korumak için iyi bir lif kaynağıdır.

Yetişkin Tavşanlar Ot, Bitki, Yeşillik Yer Mi, Hangi Otlarları, Bitkileri, Yeşillikleri Yer?

Yetişkin tavşanlarının ot yemesi sağlığa oldukça faydalıdır. Yetişkin tavşanların yiyebileceği otlar ve faydaları şunlardır:

 • Enginar Yaprağı: Kalsiyum, magnezyum, potasyum, C vitamini, demir, protein, lif ve antioksidanlar bakımından zengindir. Karaciğeri temizler ve sindirim sistemini düzenler.
 • Maydanoz: C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve demir içerir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbrekleri temizler.
 • Çayır Otu: Protein, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir. Bağırsak hareketliliğini artırarak sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Yonca: Kalsiyum, protein, C vitamini, A vitamini ve demir bakımından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır ve kan şekerini dengeler.

Tavşan Biber, Acı Biber Yer Mi? Nasıl Verilmelidir?

Tavşanların acı biber yemesi önerilen bir durum değildir. Ancak, tavşan acı olmayan yeşil biberleri yiyebilir.

Buna ek olarak acı olmayan yeşil biberler C vitamini açısından zengin olduğu için tavşanların sağlığına oldukça faydalıdır.

Tavşan Patlıcan Yer Mi? Nasıl Verilmelidir?

Tavşanların patlıcan yemesi konusunda oldukça ölçülü davranmak gerekir. Patlıcan, solanin adı verilen bir madde içerir ve bu madde fazla miktarda tüketildiğinde sindirim sistemi problemlerine yol açabilir.

Bu nedenle tavşanların patlıcanı sadece küçük miktarlarda ve nadiren yemeleri önerilir. Ayrıca tavşanlara verilecek patlıcanın çiğ olmaması ve önceden pişirilmiş olması tavşanın daha kolay sindirmesini sağlar.

Tavşan Ekmek, Pilav Yer Mi? Nasıl Verilmelidir?

Tavşanların ekmek yemesi önerilen bir durum değildir. Bunun nedeni ekmeğin yüksek karbonhidrat içeriyor olmasıdır.

Tavşanlar tahıllara dayalı bir beslenme alışkanlığına sahip oldukları için pilav gibi tahıl bazlı yiyecekleri yiyebilirler.

Ancak pilav genellikle baharatlı ve tuzlu olduğu için tavşanlar için uygun bir yiyecek değildir. Aşırı tuzlu veya baharatlı yiyecekler tavşanların sindirim sistemini rahatsız edebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yetişkin Tavşanlar Meyve Yer Mi, Hangi Meyveleri Yer?

Tavşanların meyve tüketimi konusunda aşırıya kaçmamaları önerilir çünkü meyveler genellikle şeker içeriği yüksek olduğundan, tavşanların sindirim sistemi için fazla miktarda şeker alımı zararlı olabilir.

Tavşanlar için önemli olan düzenli olarak taze ot, kuru yem ve sebze tüketimleridir.

Tavşan Elma Yer Mi? Nasıl Verilmelidir?

Tavşanın elma yemesi mümkündür. Ölçülü davranıldığı müddetçe elma yemek tavşan için oldukça faydalıdır. Elma, C vitamini, lif ve antioksidanlar gibi sağlıklı besin maddeleri içerir. Ancak tavşanların diyetlerinin çoğunluğu saman, taze yeşillikler ve yüksek lifli yemlerden oluşmalıdır.

Elma, tavşanların diyetinde yalnızca küçük bir bölümü olmalıdır ve aşırı miktarda verilmesi ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca, tavşanlara elma verirken, çekirdeklerini ve saplarını çıkarmak önemlidir çünkü bu parçalar tavşanlar için sindirilmesi zor olabilir.

Elma yiyen tavşan videosu

Yetişkin Tavşanlara Verilecek Hazır Tavşan Yemi Nasıl Olmalıdır?

Yetişkin tavşanlara verilecek hazır tavşan yemi vitamin, mineral ve protein açısından zengin olmalıdır. Tavşan yemi, taze ve temiz olmalıdır.

Tavşanlar Kışın Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Tavşanlar kış aylarında doğal ortamlarında genellikle kuru otlar, saman ve çalılar gibi yiyeceklerle beslenirler.

Tavşanlar Yazın Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Tavşanların yazın yediği şeyler, söz konusu tavşanın nasıl bir ortamda yaşadığına göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak tavşanlar yaz aylarında da taze sebzeler, meyveler ve otlar tüketirler.

Bu dönemde besin çeşitliliği artar ve tavşanlar çimlerin, yoncaların, dereotunun, maydanozun, ıspanak ve karnabaharın yanı sıra çilek, kiraz, ahududu, böğürtlen gibi meyveleri de tüketebilirler.

Yavru Tavşanlar Genel Olarak Nasıl Beslenmeli, Ne Yemelidir?

Yavru tavşanların nasıl besleneceği, tavşan türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak, tavşanların yavruluk dönemlerinin başlarında anne sütü almaları gerekir. Budan sonra da sindirilmesi kolay ama zengin içerikli besinler ile beslenmeleri gerekir.

Yavru Tavşanlar Bir Günde Kaç Öğün Yer?

Yavru tavşanların günlük öğün sayısı genel olarak 2 ila 3 arasındadır.

Yavru Tavşanlar Hangi Sebze be Meyveleri Yer?

Yavru tavşanlar da tıpkı yetişkin tavşanlar gibi yeşil sebzeleri ve çeşitli meyveleri tüketebilirler.

Tavşanlara Günde Ne Kadar ve Nasıl Su Verilmelidir?

Tavşanların günlük su tüketimi vücut ağırlıklarının %10’u kadardır.

Tavşan Salatalık Yer Mi?

Tavşanlar salatalık yiyebilir ve oldukça da faydalıdır.

Tavşan Et Yer Mi?

Tavşanların et yemesi nadiren mümkün olabilir ancak tavşanlar genel olarak otçul beslenen canlılardır.