Anasayfa » 😺 Kedi » 1, 2, 3, 6 Aylık Yavru ve Yetişkin Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi, Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

1, 2, 3, 6 Aylık Yavru ve Yetişkin Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi, Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

Kediler fazla ilgiye ihtiyaç duyamadan yaşayabilen genellikle yalnızlıktan rahatsız olmayan canlılardır. Ancak bu yalnızlığın uzunluğu, şartları ve evde yalnız kalacak kedinin yaşı, durumu çok önemlidir. Her hayvanın doğası farklı olmakla birlikte yaş ve cins bakımından genellemeler yapılabilir.

1 Aylık Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi? En Fazla Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

1 aylık yavru kedi evde yalnız kalabilir ancak bu onun için büyük problemlere ve ciddi sonuçlara neden olabilir. Sık sık beslenme ihtiyacı duyan ve hayat tecrübesinden yoksun yavru kedi tek başına kaldığında kendi kendine tehlike yaratacaktır.

2 Aylık Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi? En Fazla Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

2 aylık yavru kedi evde çok kısa süreli yalnız kalabilir. 2 saati geçmemek ve olası tehlikelere karşı önlemlerin alınması koşuluyla 2 aylık kediler tek başlarına bırakılır.

3 Aylık Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi? En Fazla Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

3 aylık yavru kediler evde ortalama 6 saat yalnız kalabilirler. Yavaş yavaş farkındalığı artan ve meraklarına her zaman yenik düşen kediler zararlı maddelere dokunabilir, yanlış yerlerde oynayarak kendine zarar verebilir.

6 Aylık Yavru Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi? En Fazla Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

6 aylık kediler artık yetişkin kedi olma yolunda olduklarından evde yalnız bırakılırken daha rahat olunabilir. 8 – 10 saat arası ihtiyaçları kullanıma hazırlandıktan sonra bir problem teşkil etmeyecektir.

Yetişkin Kediler Evde Yalnız Kalabilir Mi? En Fazla Kaç Saat, Gün Yalnız Kalabilir?

Yetişkin kediler evde yalnız kalma konusunda yavru kedilere göre oldukça iyidirler. Uzmanlara göre 48 saate kadar yalnız kalabilirler ancak bazı yaşam koşullarını elverişle hale getirmek gerekiyor. Bu saat dilimi yetişkin kediler için mantıksal bir hesaplamadır. Çoğu kedi 24 saati aşkın yalnızlıklarda psikolojik olarak etkileniyor. Uzun süreli kedilerin evde yalnız kalmaları durumunda en sık verdiği tepki ise sahibine küsmektir.

Yavru Kediler Hangi Şartlarda Evde Yalnız Kalır?

Yavru kedilerin evde tek başlarına uzun süre kalmaları doğru değil. Bazı durumlarda yalnız bırakmak zorunda kalınabilir tabi evde uygun şartları ayarlamak şartıyla. Yavru kediler hem çok meraklı hem de yeteri kadar tecrübeye sahip olmadıkları için kendilerini tehlikeye atabiliyorlar. Yapılması gerekense olası tehlikelere karşı önlem almak ya da tehlike arz eden unsurları ortadan kaldırmaktır. Yavru kediyi evde yalnız bırakmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Çıkmaya çalışırken düşebileceği yüksek yerleri kapatmak ya da güvenli hale getirmek.
  • Kırılabilir eşyaları kırıp yaralanabileceğinden kırılma ihtimali olanları ortadan kaldırmak.
  • Özellikle mutfakta bulunan bıçak gibi kesici delici aletleri uzaklaştırmak.
  • Balkon ya da camdan düşme ihtimaline karşı ulaşabilecekleri yerleri kapalı tutmak. (Tamamen havasız kalmamaları için uygun bir havalandırma alanı bırakılmalı.)
  • Meraklı kedilerin içine bakarken düşüp boğulma ihtimaline karışı akvaryum ya da içi su dolu başka alanları tamamen kapatmak.
  • Televizyon, monitör, büyük ses sistemleri gibi kedinin dikkatini çekecek eşyaları düşürüp altlarında kalma ihtimaline karşı sabitlemek.
  • Sabit olmayan ayna da camlardaki yansımaların tanımayarak tehdit sanıp tepki vermelerine karşı düşmemeleri için önlem almak.
  • Ona oyun alanı hazırlamak.
  • Mamasına ve suyuna ulaşmasını kolaylaştırmak.
  • Tuvaleti için yeterli yer ve kum tedarik etmek,

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Evde 1 Hafta Yalnız Kalabilir Mi?

Kediler evde 1 hafta yalnız kalabilirler ancak yalnız bırakılacak kedinin bu durumda tehlikeli olabilecek yaşta ya da hastalığa sahip olmaması gerekir.

Yavru Kedi Odaya Yalnız Kapatılır Mı?

Yavru kediler koruma ya da eğitim verme durumlarda odaya kapatılabilir ancak bu sürenin çok uzun olmaması ve odada kedinin ihtiyaçlarını rahatça karşılayabileceği ekipmanların hazır olması gerekir.

Yavru Kedi Gece Tek Başına Uyur Mu?

Yavru kediler geceleri tek başlarına uyuyabilirler ancak az az ve sık sık yemek yediklerinden uyanınca açlığını ve susuzluğunu giderebileceği kadar mama ve su yakınlarında hazır olmalı.

Kediyi Gece Odaya Kapatmak Doğru Mudur?

Kediyi gece odaya kapatmak oda şartları uygun olduğu sürece yanlış değildir hatta evdeki başka evcil hayvanlarla birbirlerine zarar vermelerinin önüne geçilmiş olduğundan bazı durumlarda gereklidir.

Tekir Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Tekir kediler de diğer kedilerle aynı koşullarda evde yalnız kalabilirler.

Ragdoll Cinsi Kedi Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Ragdoll cinsi kediler evde yalnız kalabilirler ancak sahibiyle çok büyük bağ kuran ve teması çok seven Ragdoll kediler evde yalnız kaldıklarında çok üzülüp küsebilirler.