Anasayfa » 🐰 Tavşan » Anne Tavşanlar Yavrularını Neden Yer, Öldürür, Gömer? +Nasıl Engellenir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Anne Tavşanlar Yavrularını Neden Yer, Öldürür, Gömer? +Nasıl Engellenir?

Anne tavşanının yavrusunu yeme nedeni, duruma göre değişiklik gösterir. Anne tavşanın yavrusunu yemesi tavşan sahiplerinin rahatsız olduğu, anlayamadıkları ve önlemek istedikleri bir durumdur.

Bu durumun önlenebilmesi için nedenlerin tespit edilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması gerekir. Bunlar yapılmazsa anne tavşan yavruyu öldürebilir ve gömebilir.

Anne Tavşanlar Yavrularını Neden Yer?

Anne tavşanların yavrularını yeme nedenleri duruma göre değişiklik gösterir. Başlıca nedenler şunlardır:

Protein Eksikliği

Anne tavşanın protein eksikliğinden dolayı yavrusunu yemesi mümkündür.

Yetersiz protein alan anne tavşanlar protein ihtiyaçlarını gidermek için yavrularını yiyebilirler. Bu durum tavşanların doğasında görülen bir durum olsa da normal kabul edilemez ve durumun önüne geçilmesi için anne tavşanın protein ve diğer besin maddeleri açısından zengin bir diyet programı ile beslenmesi gerekir.

Anne Tavşanlar Ölü Doğan Yavruları Yiyebilirler

Anne tavşanların ölü doğan yavruları yemesi içgüdüsel bir davranıştır. Bu durumun en büyük sebebi ölü doğmuş yavrunun ölü kokusu ile diğer avcılara işaret niteliğinde olmasıdır.

Anne tavşan böyle bir durumda diğer avcıların yaşayan yavruları ve kendisini ölü tavşanın kokusundan bularak yememesi için ölü tavşanı yiyebilir. Buna ek olarak ölü doğan tavşanı açlıktan dolayı da yiyebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer şeyde anne tavşanın süt üretmesi için normalden daha çok beslenme ihtiyacından dolayı yavrusunu yiyebileceğidir.

Anne Tavşanlar Zayıf/Gelişmemiş Yavru Tavşanları Yiyebilirler

Anne tavşanın zayıf ve gelişmemiş yavrusunu yemesi mümkün olabilen bir durumdur. Anne tavşanın yavrusunu yemesi konusundan en çok görülen nedenlerden bir tanesi yavrusunun zayıf ve gelişmemiş olmasıdır.

Bu durumun nedeni tartışmalıdır. Ancak, nedenler arasında avcılardan korunma ve yavrunun acı çekmesini önleme gibi nedenler gösterilir.

Anne Tavşanlar Tehlike Anında, Yırtıcılardan Kaçarken Yavruları Yiyebilirler

Anne tavşanların tehlike anında yavrularını yemesi genellikle evcil hayvanlarda görülmez çünkü evcil hayvanlar doğadaki gibi avcılar karşısında tehlikede bulunmazlar.

Anne tavşanların tehlikeli durumlarda yavrularını yemeleri genellikle hayatta kalma mekanizmaları olarak kabul edilir. Bu durumun nedeni annenin yırtıcı için koku bulabileceği canlı sayısını azaltması ve kendisi için kaçmak için enerji sağlaması olabilir.

Anne Tavşanlar Stres ve Anksiyeteye Bağlı Bir Davranış Olarak Yavruları Yiyebilirler

Anne tavşanların stres ve anksiyeteye bağlı olarak yavrularını yemesi insanlarda görülen lohusa depresyonu gibidir. İnsanlarda lohusa depresyonuna giren anne bebeğini reddedebilir ve hatta bebeğe zarar verme eğiliminde olabilir.

Aynı durum tavşanlar ve diğer canlılarda da görülebilir. Bu durumun en büyük nedeni tavşanın zorlu ve yanlış bir doğum süresi geçirmesidir. Stres altında olan anne tavşan hormonların da etkisiyle yavruya saldırarak yavruyu yiyebilir.

Anne Tavşanlar Bölgelerini Koruma İsteği Kökenli Olarak Yavruları Yiyebilirler

Anne tavşanın bölgesini korumak için yavrusunu yemesi genel olarak yavruyu benimseyemedikleri durumlarda görülür.

Özellikle de yavru anneden uzun bir süre ayrılıp geri verilirse anne tavşan yavruyu kabul etmediği için bölgesini koruma amacı ile yavrularının yiyebilirler.

Anne Tavşanların Yavrularını Yemesi Nasıl Engellenir?

Anne tavşanların yavrularını yemesini engellemek için öneriler şunlardır:

Anne Tavşanın Kendini Güvende ve Sakin Hissetmesini Sağlayın

Anne tavşanının güvenli ve ideal bir doğum yatağı gibi bir alanda rahatça doğum yapması da yavrularını sahiplenip yememesini sağlayabilir.

Genç Tavşanların Çiftleşmelerini, Yavru Sahibi Olmalarını Engelleyin

Yeterli erişkinliğe ulaşmamış tavşanlar, yavrularını yemeğe daha çok eğilimli olurlar bu yüzden yeterli olgunluğa ulaşmayan tavşanların yavru sahibi olmalarını engellemeniz gerekir.

Anne Tavşanı Hamilelik Sırasında ve Sonrasında Protein, Vitamin ve Mineral ile Zengin Yiyeceklerle Besleyin

Anne tavşan yetersiz beslenirse yavrularını yiyebileceği için anne tavşanın zengin bir diyet ile beslenmesi gerekir.

Yiyecek veya Oyuncaklarla Annenin Dikkatini Dağıtmaya Çalışın

Anne tavşanın yavruyu yemeye başlamasına şahit olursanız annenin dikkatini yiyecek ya da oyuncak ile dağıtarak yavruyu kurtarabilirsiniz.

Önlemler Yetersiz Kalırsa Anne ile Yavruları Ayırın

Anne tavşanın yavruya karşı saldırgan davranışları varsa müdahale edilerek yavruyu anneden ayırmanız gerekir.

Ancak, annenin herhangi bir saldırgan davranışı yoksa yavruyu ayırıp anneye geri verirseniz annenin kabullenmemesine ve yavrusunu yemesine neden olabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı dikkatli gözlem yapmanız gerekir.

Anne Tavşanlar Yavrularını Neden Öldürür?

Anne tavşanın yavrusunu öldürme nedeni duruma göre değişiklik gösterir. Başlıca nedenler şunlardır:

  • Yavruyu yeme isteği
  • Avcılardan korunma isteği
  • Yavruyu benimseyememek

Anne Tavşanların Yavrularını Öldürmesi Nasıl Engellenir?

Anne tavşanların yavrularını öldürmesini engellemek için anne tavşanın stresten uzak tutulması ve yeterli beslenmesi gerekir.

Anne Tavşanlar Yavrularını Neden Gömer?

Anne tavşanın ölen yavrusunu görmesi durumu anne tavşanın yavrusunu yemesi gibi doğada avcılardan korunmak için yapılabilen bir davranıştır.

Ölen yavrunun kokusu nedeni ile avcıların annenin yerini bulması daha kolay olacağı için anne yavruyu gömerek avcılardan korunur.