Anasayfa » 🐰 Tavşan » Tavşanlar Kendi Dışkısını (Kakasını) Yer Mi? +Neden Yer? Nasıl Engellenir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Tavşanlar Kendi Dışkısını (Kakasını) Yer Mi? +Neden Yer? Nasıl Engellenir?

Tavşanların kendi dışkılarını yemesi zaman zaman görülebilecek bir durumdur. Tavşanların kendi dışkısını yemesi birçok insana değişik ve mide bulandırıcı gelebilir.

Tavşanlar Kendi Dışkısını (Kakasını) Yer Mi? Tehlikeleri Nelerdir?

Tavşanlar, sindirim sistemi tarafından tamamen sindirilemeyen bazı besin maddelerinin alınmasını sağlamak için kendi dışkılarını yeniden tüketebilirler. Bu, tavşanların sağlıklı bir sindirim sistemi sağlamalarına yardımcı olur.

Tavşanların yeniden tükettiği dışkı, sindirim sistemi tarafından emilmiş besin maddelerini içerir ve bu nedenle yüksek miktarda protein ve diğer besin maddeleri içerir. Ancak, bu dışkı aynı zamanda tavşanların vücudundan atılan zararlı maddeleri de içerebilir. Bu nedenle, tavşanların kendi dışkılarını yemesi, bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Özellikle kirli bir ortamda yaşan tavşanların kendi dışkısını yemesi çevredeki diğer zararlı maddeleri tüketmelerine de neden olabileceği için zararlıdır.

Tavşanlar Kendi Dışkısını Neden Yer?

Tavşanların kendi dışkılarını yemesinin nedeni, sindirim sistemlerinin yapısal özelliklerinden kaynaklanır. Tavşanların sindirim sistemi, bitkisel maddeleri etkili bir şekilde sindirebilecek şekildedir. Ancak, bu süreç sırasında, bazı besin maddeleri tam olarak emilemez ve sindirilemez kalır. Bu noktada, tavşanlar kendi dışkılarını tüketerek, sindirim sistemi tarafından tamamen emilemeyen besin maddelerinin tekrar emilmesini sağlarlar. Bu süreç, tavşanların vücutlarının daha fazla besin ve enerji sağlamalarına yardımcı olur.

Tavşanlar Kendi Dışkısını Yemesi Nasıl Engellenir?

Tavşanların kendi dışkısını yemesinin engellenmesi zor olsa da bunun için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Tavşanların kendi dışkısını yemesi, ancak dışkıyı bulabildikleri durumda mümkün olduğu için tavşanların tuvaletleri sık sık temizlenerek dışkı yeme davranışı engellenebilir. Buna ek olarak tavşanınıza sağlıklı bir beslenme planı oluşturarak da tavşanınızın kendi dışkısını yemesini engelleyebilirsiniz.