Anasayfa » 😺 Kedi » Çam Peleti Kedi Kumu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar Gider?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Çam Peleti Kedi Kumu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar Gider?

Çam peleti kedi kumu, doğada ormanlarda bulunan odun, talaş, bitki atığı ve birçok orman ürününün toplanarak öğütülüp işlenmesiyle oluşur. Böylelikle meydana çam peleti kedi kumu evcil hayvanların tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılan bir malzemedir. Çam peleti, yenilenebilir bir doğal yakıt olduğundan farklı alanlarda da kullanılır.

Çam Peleti Kedi Kumu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çam peleti kedi kumunun özellikleri arasında en çok önemsenen tamamıyla doğal bir ürün olmasıdır. Diğer avantajları ise şöyledir:

  • Evden çıkmadan tuvalete dökülerek imha edilebilir.
  • Sıradan kedi kumlaları gibi toz yaratmaz.
  • Evcil hayvanın tüylerine yapışarak eve dağılmaz.
  • Diğer kedi kumlarına göre daha iyi kokar.

Çam Peleti Kedi Kumu Tuvalete Dökülür Mü?

Çam peleti kedi kumu tuvalete dökülebilir. Ancak atacağımız bütün kumu aynı anda dökmek yerine yavaş yavaş dökerek peletin yumuşamasına ve tuvalet giderinde ilerlemesine izin verilmelidir.

Çam Peleti Kedi Kumu Ne Kadar Gider?

Çam peleti kedi kumunun ne kadar gideceği kedinin tuvalet sıklığına, kum kabının büyüklüğüne ve kullanılan markaya göre değişir.

Sıradan kedi kumlarına göre çok daha uzun ömürlü olan çam peleti kedi kumu için ortalama bir süre verecek olursak kumun miktarıyla kıyaslamak daha doğru olur. 1 litre çam peleti kedi kumunun 1 hafta kullanılması mümkün. Ancak bu kullanım kumu her hafta 1 litre olacak şekilde dökmek anlamına gelmiyor.

Çam Peleti Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Çam peleti kedi kumunun kullanımı gerekli pratik kedi kumu kutusuna sahip olmaya bağlı olarak çok basittir. Diğer kumlar gibi kedinin tuvalet kutusuna kullanma kılavuzuna uygun miktarda dökülüyor.

Çam peleti kedi kumu kutusunun işlevi ise temizlik sürecinde kendini gösteriyor. Bu kutu ıslandığında dibe çöken peletin bir alt bölmeye düşmesini sağlıyor.

Kirli çam peletini ayıklamak için kumun bulunduğu kutuyu sallayarak kullanılmayacak kısmın bir nevi elenip farklı bir bölgede toplanmasını sağlamak yeterlidir.

Çam Peleti Kedi Kumuna Kedimi Nasıl Alıştırabilirim?

Çam peleti kedi kumuna kedileri alıştırmak için en etkili ve kolay yöntem yavaş yavaş geçiş yapmaktır. İlk etapta mevcut kuma bir miktar çam peleti kedi kumu karıştırılarak kedinin bu farklı yapıyla tanışması sağlanır. Zamanla bu miktar arttırılarak geçiş tamamlanır. Geçiş süresinin uzunluğu kedinin yapısı ve tepkilerine göre değişiklik gösterecektir.

Çam Peleti Kedi Kumunun Diğer Tür Kedi Kumlarından Farkı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Çam peleti kedi kumunun diğer kumlardan farkı oluşum yapısı, dokusu ve kullanım şekli dolayısıyla ortaya çıkıyor. Her ürünün olduğu gibi çam peleti kedi kumunun da avantaları ve dezavantajları vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Avantajlar:

  • Tozutmaz.
  • Eve dağılmaz.
  • Tuvalete atılabilir.

Dezavantajlar:

  • Keskin ve kendine has kokusu,
  • Kolay kullanım için özel kum kabına ihtiyaç duyulması.
  • Yetişkin kedilerin sıradan kumlara alışkın olması.