Anasayfa » 😺 Kedi » Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?

Chinchilla kediler halk arasında dana çok Çinçila olarak bilinirler. Pamuk gibi görünen tüy yapısı ve derin bakışları karşılaştığı kedi severlerin büyük kısmını kendilerine hayran bırakırlar. Stabil hayatı seven ve sahibine sadık Çinçilla kedi cinsi ilk bakışta bile asaletlerini hissettirirler.

Çinçilla Kedi Nedir? Kökeni ve Tarihi

Çinçilla kediler haklarında çok fazla kesinleşmiş kaynak bulunmayan kedi türlerinden biridir. Yazılı olmayan kaynaklar Çinçilla kedilerinin insan iradesiyle bilinçli olarak yaratıldığını belirtir.

Haklarındaki ilk kayıt 1882 yılında İran kökenli bir kedi üreticisi tarafından tutulmuştur. Kayda göre ilk kez karşılaşılan bu yeni kedi türü, mavi renk İran kedisinin başka bir kediyle çiftleşmesiyle doğmuştu. Ancak yeni doğan kedilerin renkleri beklenin dışında bir yapıya sahipti.

İlerleyen zamanlarda giderek bu farklılık düzelmiştir. Bu değişime paralel olarak hem görünümleri hem de mizaçları netleşmeye başlayan Çinçilla kediler 20. yüzyılın en başından beri hem popüler hem de aranan kedi ırklarından olmuşlarıdır.

Kedisinin Adı Nereden Gelmektedir?

Chincilla kedilerinin adları duyanların çoğuna farklı gelerek merak uyandırıyor. Melez yapısı dolayısıyla sahip olduğu grimsi güzel tüylerinin Chinchilla denen ve değerli kürkü için avlanılarak nesli tükenmekte olan hayvanlar grubuna giren kemirgene benzediğinden Chinchilla adı verilmiştir.

Çinçillla Kedi Cinsinin Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?

Çinçilla kedi cinsi dost canlısı ve sakin yapılı, sosyal ve sevecen olduklarından özellikle yalnız yaşayanlar can yoldaşı olarak sahipleniyorlar. Bu cinsin en belirgin özellikleri şunlardır:

  • Hem insanlarla hem da diğer canlılarla çok iyi ilişki kurabilirler.
  • Doğaları gereği muhteşem bir avcı olsalar da saldırgan değillerdir.
  • İlgiyi bağımlısı olmalarına karşın fazla ses ve kalabalıktan haz etmezler.
  • Annelik içgüdüleri çok kuvvetlidir.
  • Doğanın harika tasarımı olan tüyleri her zaman dikkat çeker.
  • Evde çok fazla tek kalmaktan hoşlanmazlar.

Çinçilla Kedisi Irkı Kaç Yıl Yaşar?

Çinçilla kedisi ırkı bazı genetik hastalıklara sahip olduğundan yaşan uzunlukları her kediye göre değişebiliyor. Genelleme yapılması gerekirse Çinçilla ırkı ortalama 12-15 yıl yaşayabiliyorlar. Bu süre bakıma ve yaşam şartlarına göre uzayıp kısalabilir.

Çinçilla Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir?

Çinçilla kedisi karakter özellikleri bakımından da İran kedilerine oldukça benzerler. İletişim kurmakta hiç zorlamaz ve çekinmezler. Bazı kedi ırklarına nazaran yabancıları zarar görmedikleri taktirde tehdit olarak algılanmazlar. Erkek ya da dişi fark etmeksizin şefkatli yapıları vardır. İlgi gördükçe daha çok ilgi ve sevgi gösterisinde bulunur. Doğum yapan anne Çinçilla kediler yavrularıyla sürekli ve yakından ilgili olurlar.

Karşılıklı ilgiye çok düşkün olan Çinçilla kedileri için günde en az bir saat oyun için zaman ayırılması gerekir. Aslen çok zeki ve becerikli olsalar da sahibine yapışık gezmek istediğinden bir Çinçilla yoğun tempolu hayata sahip olanlar için zor bir seçim olabilir.

Eğitim almaya çok yatkın yapıları olduğundan belli bir yaştan sonra verilen komutları yerine getirirler. İlgi vi oyunu sevdiklerinden oyuncak ve eğitici oyunlar kullanıldığında daha kolay eğitilebilirler. En verimli eğitimi Çinçilla kediler yavru iken alırlar. Eğitilirken de her zaman olduğu gibi sevgi dili kullanılması gerekir.

Çinçilla Kedisinin Hayvanlarla ve Çocuklarla İletişimi Nasıldır?

Çinçilla kedisinin uyumlu yapısı ve sevecenliği sadece insanlara karşı sergiledikleri bir davranış değildir. Diğer kedilerle ve çocuklarla genel olarak uyumlu ve dost olabilirler. Çok hareketli olmadıkları için çok fazla oyun ve gürültülü ortamlardan uzaklaşabilirler.

Çinçilla Kedisi Kucak Sever Mi?

Çinçilla kedisi özellikle sahiplerinin ve sürekli ilgi gördüklerinin kucaklarında olmayı ve uyumayı çok sever. Bütün gün sahibinin kucağında gezmekten rahatsızlık duymazlar.

Çinçilla Kedisi Fiziksel Özellikleri ve Görünüşü Nasıldır?

Çinçilla kedisi fiziksel olarak gösterişli olmasına karşın insanlarda güven ve şefkat duygusu uyandırır. İri bir beden yapısına sahip olan Çinçilla kedi cinsinin yüzler ve özellikle burunları saf İran kedileri kadar olmasa da basık bir görünümdedir. Bedenleri genel olarak kaslı olsa da kuyrukları hem kıza hem de inci olur.

Kulak yapıları yuvarlaktan ziyada üçgen görünümlü ve sivri uçludur. Yanlara daha yakın olan kulakları çok iyi duyduğundan avcılık konusunda da çok iyi olabilirler.

Çinçilla kedilerinin bacak boyları vücut oranının üzerindedir ve üzerindeki tüyler gövde tüylerinin rengiyle aynı olmayabilir.

Dişi ve erkek Çinçilla kedilerinin kiloları farlılık gösterir. Erkekleri 3-7 kg aralığında, dişleri de 3-5 kg aralığında olurlar.

Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?
İran Chinchilla (Çinçila) Kedi Cinsi Fotoğrafı

Çinçilla Kedisi Tüy Rengi ve Yapısı Nasıldır?

Çinçilla kedisinin tüyleri çok sık ve uzundur. İsmini tüylerindeki benzerlik dolayısıyla Chinchilla kemirgenlerinden alır. Zaten ipeksi bir yumuşaklığı olan tüyleri, bedeninin alt taraflarında maksimum yumuşaklığa ulaşır. Tüylerindeki renk bütünlüğü yaşa ve türe göre değişiklik gösterebiliyor.

Çinçilla Kedisi Hangi Renklerde Olur?

Çinçilla kedileri asıl renklerini yetişkin çağa geldiklerinde gösterirler. Her ne kadar kulağa ilginç gelse de doğduklarında çok koyu olan renkleri yaşları ilerledikçe ve büyüdükçe açılıyor. Yetişkin Çinçilla kedisinin tüyleri krem ya da beyaz tonlarında olur. Yer yer gri tüyler de gözlemlenebiliyor.

Çinçilla Kedisi Gözleri Nasıldır?

Çinçilla kedilerine ilk bakıldığında direkt gözleri dikkat çeker. Gözler çevrelerinde kalem çekilmişçesine bir belirginlik vardır. Göz renleri ise mavi yeşil karışımı ya da tamamen zümrüt yeşili olabiliyor. Nadir rastlansa da bal rengi gözleri olan Çinçilla kedisi görmek de mümkün.

Çinçilla Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Çinçilla kedisi diğer kedilerden çok fazla tüy dökmez ancak tüylerinin uzun ve fark edilebilir olması daha çok döküldüğü algısını yaratır. Tüyleri her seferinde 10-12 dakika tarandığı taktirde dökülen tüyler etrafa yayılmadan toplanabilir ve bu algı önlenmiş olur.

Çinçilla Kedisi Genel Sağlığı Nasıldır?

Çinçilla kedisi genel olarak sağlığına dikkat edilmesi ve kontrollerinin düzenli yapılması gereken bir türdür. Üst ırklarından kaynaklanan genetik rahatsızlıkları olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan en önemlisi kedilerde görülen bir kalp hastalığı olan kardiyomiyopatidir. Böbrek kistlerine de yatkın genetik yapıları dolayısıyla böbrek sağlığı konusunda da hassasiyet gösterilmelidir.

Çinçillalar her ne kadar dost canlısı olsalar da çok hareketli sayılmazlar. Dolayısıyla bu hareketsizlik gereğinden fazla beslenmesi durumunda obeziteye sebebiyet verebiliyor.

Çinçilla Kedi Cinsi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çinçilla kedi cinsinin bakımında en önemli unsur tüy bakımıdır. Uzun ve sık yapılı tüyleri her gün taranmalı ve gerekli durumlarda bakım ürünleri kullanılmalıdır. Düzenli taranmadığı taktirde tüyler dolaşıp durumu daha zor hale getirebilir. Ayrıca kedilerin yalanma refleksi dolayısıyla taranıp dökülen tüyler uzaklaştırılmadığı zaman yutmalarına ve bu yüzden hastalanmalarına neden olabilir.

Periyodik bakım planlarına diş ve diş eti kontrolleri dahil edilmeli ve ortalanma 3 haftada bir tırnakları kesilmelidir.

Çinçilla Kedi Cinsi Bakımı Zor Mudur?

Çinçilla kedi cinsinin bakımı işlevsel bir düzen kurulduğunda zor değildir. Ritmik bir veteriner randevu planı ve günlük olarak tüy taraması olduktan sonra diğer kedi cinslerinden daha fazlasına gerek kalmayacaktır.

Çinçilla Kedi Cinsi Beslenmesi Nasıldır?

Çinçilla kedi cinsi özel bir beslenme alışkanlığı gerektirmez. Bütün ev kedileri nasıl besleniyorsa aynı şekilde beslenilebilir. Çinçilla kedi cinsinin tek dezavantajı az hareketli olmasından dolayı kilo almaya meyilli olmalarıdır. Buna bağlı olarak kullanılan mamanın besin değerlerinin uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Çinçilla Kedi Cinsi Üremesi Nasıldır?

Çinçilla kedi cinsindeki dişi kediler 6 aylık olduktan sonra çiftleşmeye başlar. Dişi Çinçilla kedisinin ortalama 13 yıl doğurganlık dönemi oluyor.

Çinçilla Kedisi Ne Kadar Sürede Hamile Kalır?

Çinçilla kedisi ilk hamileliği sonlandıktan sonra tekrar hamile kalmak için 60-65 günlük bir süreye ihtiyaç duyar. Bir yılda en fazla 3 kere doğum yapma imkanları olur. Gebelikler 65-67 gün sünebiliyor ve kendiliğinden doğum yapamazsa veteriner yardımıyla yavruların doğması gerekir.

Çinçilla Kedisi Ortalama Kaç Yavru Doğurur?

Çinçilla kedisi tek doğumda 1 ve 6 arasında yavruya sahip olabilir. Tüm doğumların ortalamaları alındığında en sık karşılaşılanlar 2, 3 ve 4’lü gebeliklerdir. Sağlıklı Çinçilla kedi cinsinin dişileri hayatları boyunca ortalama 36 defa doğum yapabilir ve toplamda 136 yavruya annelik yapabilirler.

📷 Chinchilla (Çinçilla) Kedi Cinsi Fotoğrafları

Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?
Chinchilla (Çinçila) Kedi Fotoğrafı
Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?
Chinchilla (Çinçila) Kedi Fotoğrafı
Chinchilla (Çinçila) Kedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Bir Kedidir?
Yavru Chinchilla (Çinçila) Kedi Fotoğrafı

📹 Chinchilla (Çinçila) Kedi Video

Chinchilla (Çinçila) Kedi Cinsi Tanıtım Video
Chinchilla (Çinçilla) Irkı Evde Beslenir Mi?

Chinchilla (Çinçilla) ırkı evde beslenmeye en uygun kedi ırklarından biliridir.

Chinchilla (Çinçilla) Irkının İnsanlarla İlişkisi Nasıldır?

Chinchilla (Çinçilla) ırkı insanlarla yakından ilişki kurabilir, özellikle sahiplerine bağlı ve düşkün olurlar.

Chinchilla (Çinçilla) Irkının Diğer Hayvanlarla İlişkisi Nasıldır?

Chinchilla (Çinçilla) ırkının diğer hayvanlarla ilişkisi sorunsuz ve uyum içerisinde olacaktır. Çinçilla kedi cinsi bütün canlılarla anlaşabilir.