Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Dişi & Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi & Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşu kızgınlık belirtileri ile erkek muhabbet kuşlarının çiftleşme belirtileri birbiri ile benzer eğilimler göstermektedir.

Günümüzde evcil olarak en çok tercih edilen hayvanlardan olan muhabbet kuşları, çoğu zaman tek olarak beslenmektedir. Tek beslenen muhabbet kuşu ise çiftleşme döneminde normalden çok daha agresif bir davranış sergileyebilir.

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtilerinden bazıları kısaca şunlardır:

  • Agresif bir tutum sergilerler.
  • Kafes içindeki aksesuarlara dokunarak ses çıkarırlar.
  • Burun kısmında renk değişikliğini görülmesi.
  • Makat kısmında şişime belirtisinin olması vb.

Çiftleşmek isteyen muhabbet kuşlarının dişi ve erkekleri tarafından farklı belirtiler göstermektedir.

Dişi ve erkek muhabbet kuşu çiftleşme isteği belirtileri görülmeye başladığında kuşların zaman zaman sahiplerini rahatsız edici davranışlarda bulundukları da görülmektedir.  

Dişi Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği (Kızışma) Nasıl Anlaşılır?

Kızışmış dişi muhabbet kuşu sergilediği bazı davranışlar ile bu isteğini belli edecektir. Kızgınlık dönemine giren dişi muhabbet kuşu, cere renkleri, beyaz ve açık mavi tonlarından açık kahverengi tonlarına doğru geçiş yapmaktadır.

Zamanla koyu kahverengiye de dönüşebilen bu renk en temel belirtiler arasında yer almaktadır. Öte yandan cere, kabuklu bir yüzeye de sahip olacaktır.

Dişi kuşların kızgınlık dönemine girdiğinin en büyük belirtisi ise yuva hazırlamaya başlamasıdır. Yuva hazırlamaya başlayan kuşların çiftleşme istekleri olduğu anlaşılmaktadır.

Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği (Kızışma) Nasıl Anlaşılır?

Erkek muhabbet kuşu kızgınlık belirtileri birçok farklı yönden değerlendirilecektir. Tek başına yaşayan erkek muhabbet kuşlarının bu dönemde ateşleri ve vücut ısılarının son derece yükseldiği görülecektir.

Kalp atış hızları da bu dönemde hissedilir derecede aratacaktır.

Göz bebekleri ise nokta kadar küçük bir hale gelir.

Dişi ve erkek muhabbet kuşu çiftleşme isteği belirtileri arasında ayrıca agresif davranışlar ve kafes içinde ve dışında sürekli kabarma ve yüksek ses çıkarma isteği gibi davranışlar yer almaktadır.

Yavru Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Yavru muhabbet kuşları belirli bir erginliğe ulaştıktan sonra çiftleşeme belirtileri gösterecektir. Çiftleşme belirtileri görülen muhabbet kuşları özellikle belirli dönemlerde çok daha istekli olmaktadır.

Muhabbet kuşları için genelde doğumdan itibaren 6 – 8 aydan sonra çiftleşme isteği ortaya çıkmaktadır. Mevsimsel olarak ise çiftleşme zamanına yönelik kesin bir zaman dilimi bulunmamaktadır.

Yavru muhabbet kuşlarının çiftleşmek için uygun zamana gelmelerinin ardından cinsiyetine göre seçilecek dişi veya erkek muhabbet kuşu eşi ile olan uyumu da son derece önemlidir.

Bazı muhabbet kuşları eşini sevmediği zamanlarda çiftleşmeyi de kabul etmemektedir. 

Muhabbet Kuşu Çiftleşme İsteği Ne Kadar Süre Devam Eder?

Muhabbet kuşu kızgınlık belirtileri ortalama olarak 1 aya yakın bir süre devam edebilir. Bu süre içinde farklı birçok belirti ile kendini gösterecektir. Söz konusu dönemde muhabbet kuşunun bu talebinin karşılanması agresif davranışlarından kurtulmasını sağlayacaktır.

Günümüzde evlerde en çok bakılan evcil hayvanlardan biri olan muhabbet kuşları, çiftleşme zamanlarında sahiplerini zaman zaman yormaktadır.

Dişi ve erkek muhabbet kuşu çiftleşme isteği belirtileri kapsamında kuşunuz için doğru bir eş seçerek bu belirtilerin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Çiftleşme isteğinin ne kadar süreceği konusunda ise net bir tarih bulunmamaktadır.