Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Çiftleşme Dönemi Belirtileri Nelerdir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Çiftleşme Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için belirli bir olgunluğa gelmeleri beklenir. Bu olgunluğa erişen muhabbet kuşları zaman içinde çiftleşme belirtileri gösterecektir.

Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme döneminde gösterdikleri belirtiler ise birbirinden farklıdır. Bu belirtileri doğru değerlendirmek ve buna göre en uygun ortamı sağlamak önemlidir.

Muhabbet kuşlarının çiftleşmeye daha istekli ve yatkın olmaları için yuvalarının buna uygun olması ve eş seçimlerinde de uyumluluklarına bakılması son derece önemlidir.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları çiftleşme dönemi belirtileri görülmeye başladığında birçok unsura dikkat edilmesi gerekir.

Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri ve Davranışları Nelerdir?

Erkek muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri birçok farklı şekilde gözlemlenecektir. Erkek muhabbet kuşları genelde çiftleşme dönemine geldiklerinde göstermiş oldukları davranışları ile eş istediklerini belli ederler.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları çiftleşme dönemi belirtileri ve davranışları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Fiziksel Değişimler: Çiftleşmek isteyen erkek muhabbet kuşlarının burun rengi değişmektedir. Açık mavi renge doğru eğilim gözükür. Vücut ısıları genelde yüksek ve kalp atışları da hızlıdır. Bu dönemde göz bebeklerinin de nokta kadar küçük bir hale geldiği görülür.
  • Çiftleşme Davranışları: Kafes içinde yer alan ve ses çıkaran tüm aksesuarlara dokunarak yüksek ses çıkarır. Farklı şekilde ötebilir. Uçuşunu tamamladıktan sonra eşinin kanadına gagası ile dokunur.

Çiftleşme zamanı geldikten sonra erkek muhabbet kuşlarında daha başka birçok davranış gözlemlenebilir. Yaygın olarak görülen çiftleşme belirtilerinin takip edilerek çiftleşme için en uygun ortamın oluşturulması gerekecektir.  

Dişi Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri ve Davranışları Nelerdir?

Dişi muhabbet kuşları çiftleşme belirtileri erkeklerden daha farklıdır. Fiziksel ve davranışsal olarak birçok belirti ile dişi muhabbet kuşunun çiftleşmek istediği düşünülmektedir.

Buna göre dişi muhabbet kuşlarında görülen çiftleşme davranışlarından bazıları şunlardır:

  • Burun Renginin Değişmesi: Dişi muhabbet kuşları çiftleşme döneminde burun renkleri kahverengine dönüşür.
  • Makat Kısmının Şişmesi: Dişi kuşların yumurtlama isteği ve yumurtlama için uygun hale geldiğini gösteren bir işarettir.
  • Çiftleşme Davranışları: Yuva yapma eğilimi içinde olur ve kafesine bazı eşyalar götürebilir. Eşiyle aynı orama girdiğinde saldırgan veya daha pasif bir tutum gösterebilir.

Muhabbet kuşlarının çiftleşme döneminde gösterdikleri davranışlar farklılık gösterebilir.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları çiftleşme dönemi belirtileri fiziksel ve davranışsal olarak incelenebilir.

Kuşun karakterine ve bulunduğu ortama göre çiftleşmek isteyen muhabbet kuşları farklı belirtiler gösterebilirler.