Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi & Erkek Sultan Papağanı Çiftleri Neden Kavga Eder?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi & Erkek Sultan Papağanı Çiftleri Neden Kavga Eder?

Dişi & erkek sultan papağanı çiftlerinin kavga etmesinin nedeni birden fazla olabilir. Sultan papağanı çiftlerinin kavga etmesi nedenleri başlıca şunlar olabilir.

  • Alan koruma içgüdüsü nedeni ile dişi Sultan Papağanı, yumurtladıktan sonra erkek sultan papağanı da dahil olmak üzere herhangi bir canlıya karşı saldırgan davranabilir. Bu durumdan dolayı Sultan Papağanı çiftleri arasında kavga çıkabilir.
  • Dişi ve erkek sultan papağanı eğer doğru koşulların sağlanmadığı bir alanda yaşanmaya zorlanmışlarsa bu durumdan dolayı agresifleşerek kavga etmeye başlayabilirler.
  • İnanması zor olsa da hayvanlar aleminde ve dolayısı ile Sultan Papağanı kuşları arasında da tıpkı insanlara olduğu gibi enerji tutmaması durumu söz konusu olabilir. Sultan Papağanı çiftleri arasında istenilen ilişki oluşmamışsa ve onları buna zorlamak hatta aynı alanda yaşamaya devam etmeleri de onları agresifleştirerek Sultan papağanı çiftlerinin kavga etmesi durumuna neden olabilir.

Eş Olmuş Çift Sultan Papağanları Neden Kavga Eder?

Eş olmuş çift sultan papağanlarının kavga etmesinin nedeni bir tane ya da birden fazla olabilir. Sultan papağanı çiftleri eş olmuşsa ve kavga ediyorlarsa bu durum büyük ihtimalle dişi kuşun yumurtaları ve dolayısıyla yavruları koruma içgüdüsü ile erkek kuşu uzaklaştırmak istemesidir. Buna ek olarak gerekli yaşam şartları sağlanmamışsa da eş olmuş Sultan Papağanları arasında kavga çıkabilir.

Henüz Eş Olmamış Sultan Papağanları Neden Kavga Eder?

Henüz eş olmamış sultan papağanlarının kavga etme nedeni bir tane ya da birden fazla olabilir. Eş olmamış olan Sultan papağanı çiftlerinin kavga etmesi şu nedenlerden kaynaklanabilir:

  • Dişi kuş yumurtlamışsa erkek kuştan yumurtaları korumak amacı ile saldırgan davranabilir ve bu kavgaya yol açabilir.
  • Kuşların arasında istenilen eş ilişkisinin oluşması için zorlanmaları durumunda kavga çıkabilir.
  • Kuşların yaşama alanı için uygun sıcaklık ve hijyen gibi faktörler sağlanmamışsa kuşlar agresifleşip ya da korkarak birbirlerine saldırabilirler.