Anasayfa » Sultan Papağanı » Dişi & Erkek Sultan Papağanı Nasıl, Ne Zaman Kızıştırılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Dişi & Erkek Sultan Papağanı Nasıl, Ne Zaman Kızıştırılır?

Sultan Papağanları, çiftleşme dönemlerinde doğal olarak kızışır ve üreme davranışları gösterirler. Ancak, evde beslenen sultan papağanlarının kızışması için uygun ortamı oluşturmak gerekli olabilir. Dişi ve erkek

Sultan papağanları genellikle bahar aylarında kızışır ve çiftleşme davranışları gösterirler. Ancak, evde tutulan Sultan papağanları için, beslenme, ışıklandırma, sıcaklık ve diğer faktörlerin dengelenmesi gerekmektedir.

Bu faktörlerin kontrol edilmesi, doğal kızışma dönemlerine benzer koşulların oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Sultan papağanları kızıştırılırken, erkek ve dişi kuşların ayrı kafeslerde tutulmaları ve birbirlerini görmelerine ancak temas etmemelerine dikkat edilmelidir. Kuşların sağlığına ve stres seviyesine dikkat edilmelidir.

Ayrıca, doğal çiftleşme dönemi dışında kızıştırma işleminin yapılması önerilmez. Eğer sultan papağanlarınızı çiftleştirmek istiyorsanız, bu işlemi yapmadan önce veteriner hekim veya bir kuş uzmanına danışmak faydalı olabilir. Ayrıca, doğru beslenme, temizlik ve diğer bakım faktörlerine de dikkat etmeniz gerekir.

Dişi Sultan Papağanı Hangi Besinlerle, Nasıl Kızıştırılmalıdır?

Dişi sultan papağanın besinler ile kızıştırılması kısmen mümkün olabilen bir durumdur. Doğru besinler ile dişi sultan papağanlarının kızışması desteklenebilir. Bunun için veteriner hekimin önerdiği yemler ve ek besinler ile kuşunuzu özenli bir şekilde beslemeniz gerekir.

Veteriner hekimler tarafından kuşunuzun kızışmasına ve genel sağlığına olumlu etki edecek besinler şunlar olarak belirtilmiştir:

  • Haşlanmış yumurta ve özellikle haşlanmış yumurtanın sarısı
  • Çilek
  • Ceviz
  • Çekirdek

Dişi Sultan Papağanı Ne Zaman Kızıştırılmalıdır?

Dişi sultan papağanın kızışma zamanı en az 3 aylık olduğu zamandır. Buna ek olarak önerilen süre 6 aylık büyüklüğüne ulaşmasıdır. Özetle dişi sultan papağanları 3 aylık dönemden itibaren kendi kendilerine kızışabilseler de dış etmenler ile kızışmanın desteklenmesi için 6 aylık dönemin desteklenmesi beklenir.

Erkek Sultan Papağanı Hangi Besinlerle, Nasıl Kızıştırılmalıdır?

Erkek sultan papağanın besinlerle kızıştırılması kısmen mümkün olabilen bir durumdur. Erkek sultan papağanı olan kuşunuz 6 aydan büyükse ve hala kızışmamışsa beslenmesi ve bakımı konusunda daha özenli davranarak kızışmasına destek olabilirsiniz.

Erkek sultan papağanı olan kuşunuzu beslemeniz önerilen besinler başlıca şunlardır:

  • Kavun
  • Çilek
  • Kereviz
  • Ispanak

Erkek Sultan Papağanı Ne Zaman Kızıştırılmalıdır?

Erkek sultan papağanın kızışma zamanı için net bir süre vermek mümkün değildir. Ancak, erkek sultan papağanı olan kuşların çoğu 6 aylıkken ilk kızışma dönemlerine girerler. Kuşunuzun doğal dengesi olan 6 aylık süreden önce kuşunuzun kızışması için herhangi bir harekette bulunmamanız gerekir.

Doğal dengesi olan 6 aylık süreden sonra erkek sultan papağanlarının kızışması için veteriner hekim kontrolünde çeşitli desteklerde bulunabilirsiniz.