Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek Muhabbet Kuşları Neden Birbirine Kur Yapar, Ayak Atar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek Muhabbet Kuşları Neden Birbirine Kur Yapar, Ayak Atar?

İki erkek muhabbet kuşunun birbirine kur yapmasının nedenleri, birden fazla kuş besleyenlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. 

Özellikle kafeste dişi kuş bulunmasına rağmen iki erkek muhabbet kuşun birbirine kur yapması zaman zaman gerçekleşebilir. 

Erkek muhabbet kuşları arasında kur yapma davranışı genellikle ayak atma ve gaga tokuşturma şeklinde görülebilir. 

Bu durumun arkasında biyolojik sebepler ve dişi muhabbet kuşlarının erkek kuşlara olan tavırları etkilidir.

Erkek Muhabbet Kuşları Neden Birbirine Kur Yapma Davranışı Sergiler?

Erkek muhabbet kuşlarının birbirine kur yapması, kafeste birden fazla erkek ve dişi kuş olduğunda zaman zaman görülebilen bir durumdur. 

Özellikle muhabbet kuşları kızgınlık dönemine girdiklerinde çeşitli vücut hareketleri göstererek çiftleşme isteklerini belli ederler. 

Muhabbet kuşları arasındaki en belirgin kur yapma davranışı gaga tokuşturmak ve ayak atmaktır. 

İki erkek muhabbet kuşu, azgınlık dönemlerinde dişi kuşlardan istedikleri tepkiyi alamadıklarında kendi aralarında da bu tip davranışlar gösterebilir. 

Ayrıca muhabbet kuşlarının fiziksel ve biyolojik yapıları da onların dişi kuşlarla ayırt edilmesinde zorluk yaşamalarına sebep olabilir.

Erkek Muhabbet Kuşları Neden Birbirinin Sırtına Ayak Atar?

Erkek muhabbet kuşunun sırta ayak atması, çiftleşme dönemlerinin geldiğine ve birbirlerine kur yaptıklarına dair önemli bir işarettir. 

Kafes içindeki erkek muhabbet kuşları normal şartlar altında çiftleşme isteğini göstermek için bu davranışları dişi kuşlara yaparlar. 

Ancak dişi kuşların kendilerine ilgi göstermemesi ve çeşitli biyolojik etkenlerden dolayı erkek muhabbet kuşları arasında sırta ayak atma davranışı görülebilir. 

Muhabbet kuşunun kızgınlık döneminde erkek – dişi olacak şekilde çiftleşmesi halinde iki erkek kuşun bu davranışına son vermek mümkündür. 

Erkek Muhabbet Kuşları Kızgınlık Döneminde Dişi Ve Erkek Muhabbet Kuşlarını Ayırt Etmekte Neden Zorlanır?

Erkek muhabbet kuşu kızgınlık dönemi oldukça hareketli geçer. 

Bu dönemde muhabbet kuşunun eş bulma ihtiyacı maksimum seviyeye çıkar. 

Biyolojik olarak üremek isteyen erkek muhabbet kuşları dişilere kur yapmak için gaga tokuşturma ve sırta ayak atma hareketleri yapabilir. 

Muhabbet kuşunun kızgınlık döneminde dişi kuşlardan beklediği ilgiyi görememesi, onun erkek ve dişi kuşları ayırt etmekte zorlanmasına ve erkek muhabbet kuşları arasında kur yaşanmasına neden olabilir. 

Bazı muhabbet kuşları ilk kez üreme içgüdüsü ile karşılaştıklarında dişi kuşa karşı acemi ve korkak davranış gösterirse olumsuz yanıtla karşılaşabilir. 

Dişi kuş tarafından baskı gören erkek muhabbet kuşu kızgınlık döneminde kur yapma hareketlerini kafesteki diğer erkek kuşlara yöneltebilir.