Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek Muhabbet Kuşu Neden Yumurta Kırar, Dışarı Atar Ve Yer?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Yumurta Kırar, Dışarı Atar Ve Yer?

Erkek muhabbet kuşunun yumurta kırma, dışarı atma ve yeme nedenleri farklı farklıdır. Muhabbet kuşlarının hayatında yumurtlama döneminin ayrı bir önemi vardır. Bu dönemde erkek ve dişi kuşlar farklı davranış biçimlerine sahiptir.

Erkek muhabbet kuşunun yumurta kırma, dışarı atma ve yeme nedenleri tamamen içgüdüseldir. Bu davranışlar dişi tarafından da sergilenebilir. Yetiştiricilerin yumurtlama döneminde son derece dikkatli olması gerekir.

Deneyimsiz bir yetiştirici bu süreçte nasıl davranmasını bilmediği için yavruların ölmesine neden olabilir. Gerekli durumlarda veterinere danışarak da ne yapmanız gerektiğini daha kolay öğrenebilirsiniz.

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Yumurta Kırıp, Dışarı Atmaya Çalışır?

Erkek muhabbet kuşunun yumurta kırıp dışarı atma nedeni kızışma kaynaklı olabilir. Kuşların kızışması ve çiftleşebilmesi için özel yemler kullanılır. Bu nedenle yumurtlama sonrasında bile erkek kuş dişiyle çiftleşme arzusunda olabilir.

Dişi kuşun bu arzuya cevap vermemesi halinde erkek kuş, yavruları kıskanarak onları kafesten atabilir. Bu sayede dişinin ilgisini çekmeye çalışır.

Böyle durumlarda yumurtaların kırılmaması için özel önlemler alabilir ve kafes tabanına yumuşak malzemeler koyabilirsiniz. Öte yandan kullandığınız kızıştırıcı yemi değiştirmeniz gerekir. Bu durumdaki erkek kuşlara marul yedirmeniz tavsiye edilir.

Erkek muhabbet kuşunun yumurta kırma, dışarı atma ve yeme nedenlerini ortadan kaldırmak için keten tohumlarını ve diğer yağlı tohumları tüketmesine engel olmalısınız.

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Kendi Dişisinin Yumurtasını Kırdıktan Sonra Yer?

Erkek muhabbet kuşunun dişisinin yumurtasını kırdıktan sonra yeme nedeni artan kalsiyum ihtiyacı olabilir. Yumurtlama döneminde erkek muhabbet kuşu dişiyi de beslediği için besin depoları boşalmış olabilir.

Kaliteli yemler, meyve, sebze desteği sağlamalısınız. Aynı zamanda kalamar kemiği, gaga taşı gibi mineral kaynaklarını da kullanmalısınız. Bu sayede artan kalsiyum ihtiyacı karşılanır. Yumurta kabuğu da iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Dişisi Yumurtlayan Erkek Muhabbet Kuşunun Kızgınlığı Nasıl Azaltılabilir?

Dişisi yumurtlayan erkek muhabbet kuşunun kızgınlığının azaltılması için uygun yem kullanımı çok önemlidir. Yemin yağlı ve kızıştırıcı katkılar içermemesi gerekir. Gerekli durumlarda erkek muhabbet kuşu ayrı bir kafese alınabilir. Kızgınlık geçince tekrar kafesine konulabilir.

Kızgınlığın azaltılması için kuşunuzun ilgisini başka bir yöne çekebilirsiniz. Yeni oyuncaklar ya da sizin onunla ekstra vakit geçirmeniz etkili olabilir. Bu sayede kuşunuz biraz daha sakinleşir.

Yumurtalardan yavrular çıkmaya başladıktan sonra hem dişi hem de erkek kuşta yavruları dışarı atma eğilimi olabilir.

Böyle durumlarda elinize eldiven takarak yavruyu tekrar kafese koymaya çalışabilirsiniz.

Erkek muhabbet kuşunun yumurta kırma, dışarı atma ve yeme nedenleri doğru tespit edildiği takdirde kısa sürede bu sorundan kurtulmak mümkün olur.