Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez ve Çiftleşmek İstemez?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Erkek ve Dişi Muhabbet Kuşları Neden Çiftleşmez ve Çiftleşmek İstemez?

Muhabbet kuşları neden çiftleşmez sorusunun birçok yanıtı olabilir.

Özellikle eşlerinden hoşlanmaları, uygun ortama sahip olmaları veya eşlerden birinin hastalık sahibi olması gibi nedenlere bağlı olarak çiftleşme gerçekleşme gerçekleşmemektedir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir.

Muhabbet kuşları son derece hassas canlılardır. Erkek ve dişi muhabbet kuşları neden çiftleşmek istemez sorusunun temelinde eşlerin birbirinden hoşlanmaması yer alacaktır. Streste aynı zamanda diğer bir etkendir.  

Erkek Muhabbet Kuşu Neden Çiftleşmez ve Çiftleşmek İstemez?

Erkek muhabbet kuşu neden çiftleşmek istemez sorusuna verilecek birçok yanıt vardır. En başında muhabbet kuşlarının da kendilerine göre bir karakterlerinin olduğunu unutmamak gerekir.

Buna göre erkek muhabbet kuşlarının çiftleşmek istememe nedenlerinden bazıları kısaca şu şekilde açıklanabilir:

  • Eş Uyumu: Erek muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için sağlıklı ve anlaştığı bir eşe ihtiyacı vardır.
  • Uygun Kafes/Yuva: Çiftleşme ortamında güvenli hissetmeleri ve mümkünse çiftleşme sırasında ve öncesinde kuşların kendi halinde bırakılması gerekir.
  • Besleme Alışkanlıkları: Çiftleşmeyi destekleyecek vitamin ve mineral yönünden zengin kuş yemleri ile beslenmeleri sağlıklı bir beslenme için önemlidir.
  • Çiftleşme Dönemine Girme: Çok yaşlı ve çok genç erkek muhabbet kuşları çiftleşmek istemez. Bu nedenle çiftleşmek için uygun zamanın beklenmesi ve yeterli olgunluğa erişmeleri gerekmektedir.

Dişi Muhabbet Kuşu Neden Çiftleşmez ve Çiftleşmek İstemez?

Dişi muhabbet kuşu neden çiftleşmek istemez sorusuna da erkek muhabbet kuşları ile benzer nedenler sayılacaktır.

Özellikle eş seçimi burada yine öne çıkan temel bir unsur olarak değerlendirilebilir. Uygun yuva ortamı da önemli bir faktördür.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları neden çiftleşmek istemez sorusu için dişi muhabbet kuşları açısından yanıtları şu başlıklar altında aranabilir:

  • Çiftleşme İçin Uygun Yaş: Dişi muhabbet kuşlarının çiftleşmek ve yumurtlamak için en az 6- 8 aylık dönemde olması gerekir.
  • Uygun Kafes: Kendi yuvasını yapmasına izin verilmeli ve kafesinin çiftleşme/yumurtlama için güvenli hale getirilmesi sağlanmalıdır.
  • Sesiz Ortam: Stresten uzak ve çiftleşme için sadece eşi ile ilgileneceği ortamın bulunması.
  • Uygun Eş: Eşinden hoşlanması ve sağlıklı bir eş olması son derece önemlidir. Aksi taktirde çiftleşme gerçekleşmez.

Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşmek İstiyor Dişi İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Erkek muhabbet kuşu çiftleşmek istiyor dişi istemiyor diyen muhabbet kuşu sahiplerinin öncelikle çiftleşme için uygun bir ortam sağlamaları gerekecektir.

Zaman zaman diş veya erkek kuşlardan biri de çiftleşmek istemeyebilir. Erkek ve dişi muhabbet kuşları neden çiftleşmek istemez sorusunun bu kapsamda birçok yanıtı olabilir.