Anasayfa » 😺 Kedi » Ev & Sokak Kedileri Ne Kadar, Kaç Gün Aç, Susuz Kalabilir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Ev & Sokak Kedileri Ne Kadar, Kaç Gün Aç, Susuz Kalabilir?

Kedi seven, onlara yaşamlarında bir şekilde yer veren insanların sayıları oldukça fazladır. Bu sevimli canlılar hakkında insanların bazı şeyleri merak ettikleri görülür. Onların ne kadar süre aç veya susuz kalabildikleri oldukça dikkat çekici konular arasındadır.

Ev veya sokak kedileri yaklaşık 3 gün civarı susuz kalmaya dayanıklıdırlar. Öte yandan yemek olmadığı zaman ise 1 ve hatta bu süreyi 2 haftaya kadar da uzatırlar.

Ev Kedileri Ne Kadar Kaç Gün Aç Kalabilir?

Açlık genel olarak kedilerin her bakımdan dayanıklılık gösterdikleri bir şeydir. Çünkü onlar 1 haftayı aşmakla beraber sularını tam içmişlerse eğer bu süre onu da aşarak 2 haftaya kadar çıkar.

Sokak Kedileri Ne kadar Kaç Gün Aç Kalabilir?

Sokak kedileri de yine 1-2 hafta civarı aç kalmak kapasitesine sahiptirler. Ancak eğer hava şartları zor ise ve özellikle sıcaklık çok yoğun ise bu süreler ilgili kediler için biraz daha kısalır. Çünkü dış bazı faktörlerin de onların aç kalma sürelerini etkileyen yönleri vardır.

Ev Kedileri Ne Kadar Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Su içmek diğer canlılar için olduğu kadar kediler için de son derece önemli konulardan biridir. Çünkü susuzluk halinde bu canlıların da performansları düşer ve bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. Çoğu kedi için susuz kalma süresi 3 ila 4 gün civarlarıdır.

Sokak Kedileri Ne Kadar Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Sokak kedileri de 3 veya 4 gün boyunca susuzluğa karşı bir mukavemet gösterirler. Çoğu özel durumlarda kedilerin bu sürelerin de üzerine çıktıklarına tanıklık edilmiştir.

Hatta deprem bölgelerinde 10-12 gün boyunca aç ve susuz kalan ancak hala yaşayan kedilerin de olduğu görülmüş ve kurtarılmışlardır.

Kedilerin Aç ya da Susuz Kaldığını Nasıl Anlaşılır?

Kedilere yardımcı olmak konusunda her zaman önemsenmesi gereken şeylerden biri onları aç ve susuz olup olmadıklarını anlamaktır.

  • Belirgin halsizlik,
  • Sürekli kedilerde bir uyku halinin olması,
  • Hızlıca nefes alıp vermeleri,
  • Ağızlarında kuruluk olması,

Bu tür bazı belirtilerden yola çıkarak insanlar, karşılaştıkların kedilerin aç veya susuz olduklarına dair bir fikir yürütürler.

2 Aylık Kedi Ne Kadar Aç Kalabilir?

Yavru kedilerin besin ihtiyaçlarının karşılanmasındaki önem, diğer kedilere göre çok daha fazladır. Çünkü yetişkin kediler çok uzun bir süre zarfında açlığa dayanırlarken 2 aylık yavru kediler ise 1 günü geçirmekte biraz zorluklar yaşarlar.

Kediler Kaç Saatte Bir Yemek Yer?

Yetişkin kediler ideal olarak yaklaşık 6 ila 8 saatlik aralıklarla bir şeyler yemeye çalışırlar. Çevrelerinde bu süreler dahilinde uygun bir şeyler ararlar. Ancak besin bulamadıkları takdirde vücut kapasitelerine göre bu zamanı daha da uzatırlar.

Kediler Kışın ve Soğuk Havalarda Ne Kadar Aç Kalabilir?

Kış ayları insanlar kadar kedi gibi birçok canlı için de geçirilmesi oldukça zorlu süreçlerdir. Kış aylarında kedilerin 6 saate kadar ancak açlığa tahammül ettikleri tahmin ediliyor. Soğuk havanın etkisinden dolayı onların donma riskleri oluyor. Vücut enerjilerini kazanmaları için yiyecek ihtiyaçlarını daha dinamik bir şekilde karşılamaları gerekiyor.