Anasayfa » 🐰 Tavşan » Evde, Apartmanda Tavşan Beslemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? +Hastalık, Koku Yapar Mı?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Evde, Apartmanda Tavşan Beslemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? +Hastalık, Koku Yapar Mı?

Evde tavşan beslemek ile ilgili merak edilenler, başta hayvanseverler olmak üzere birçok insan tarafından merak edilmektedir. Evde tavşan beslemek sonucunda görebileceğiniz fayda ve zararlar kendi tutumunuz ile tavşanın cinsine göre değişiklik gösterir.

Evde, Apartmanda Tavşan Beslemenin Faydaları — Olumlu Yanları Nelerdir?

Evde ya da apartmanda tavşan beslemenin olumlu yanları bulunabilir. Evde ya da apartmanda tavşan beslemenin faydaları başlıca şunlardır:

  • Tavşan gibi minik ve sevimli canlılar ile birlikte yaşamak insan psikolojisine iyi gelebilir. Birçok insan tavşan gibi evcil hayvanlarının en yakın arkadaşları olduğunu ve onlara çok büyük faydaları bulunduğunu söyler.
  • Tavşan gibi çeşitli evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, herhangi bir evcil hayvan olmadan büyüyen çocuklara oranla daha fazla sorumluluk sahibi olurlar. Bu durum ve bir evcil hayvanla aynı evde büyümüş olan çocukların empati duygusunun gelişme ihtimalinin daha da arttığı, psikolojik olarak ispat edilmiştir.
  • Tavşanlar, birçok evcil hayvana göre beslemesi daha kolay canlılardır ve bazı tavşan cinsleri insanlara ve evcil yaşama oldukça hızlı uyum sağlayabilirler.
Evde, Apartmanda Tavşan Beslemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? +Hastalık, Koku Yapar Mı?
Evde tavşan seven çocuk fotoğrafı

Evde, Apartmanda Tavşan Beslemenin Olası Zararları Nelerdir?

Evde ya da apartmanda tavşan beslemenin olası zararları, çoğunlukla tavşan bakan kişinin ihmalinden ortaya çıkan zararlardır. Apartmanda ya da evde tavşan beslemek sonucunda görebileceğiniz zararlar şunlardır:

  • Tavşanlar bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.
  • Çok küçük olan tavşan cinsleri küçük çocukların olduğu aileler için önerilmez çünkü bu cins hayvanlar çok kolay bir şekilde ölümcül hasar alarak ölebilirler.
  • Bazı tavşan cinsleri özellikle düzenli olarak bakımları sağlanmadığında etrafa kötü koku yayabilirler.
  • Tavşanlar tuvalet eğitimini alana kadar evin çeşitli yerlerine tuvaletlerini yapabilirler.

Evde, Apartmanda Beslenen Tavşanlar İnsanlara Hastalık Bulaştırır Mı?

Evde ya da apartmanda beslenen tavşanların insanlara hastalık bulaştırması, tavşanın aşıları ve bakımı düzgün bir şekilde takip ediliyorsa pek mümkün değildir.

Ancak, evcil tavşanınızın aşılarını ve bakımlarını aksatırsanız size ve çevredeki diğer insanlar ya da hayvanlara hastalık bulaştırabilirler.

Evde, Apartmanda Beslenen Tavşanlar Koku Yapar Mı?

Evde ya da apartmanda beslenen tavşanların koku yapması mümkündür. Ancak, bu durumun asıl nedeni hayvanın bakımsız kalmış olmasıdır.

İyi bir şekilde bakılan tavşanlar çoğu zaman ya hiç koku yapmaz ya da duyulmayacak seviyede koku yaparlar. Evde taşlan beslemek ile ilgili endişeleriniz varsa bir veteriner hekime danışmanız önerilir.