Anasayfa » 😺 Kedi » Evde & Bahçede Beslenen Kedinin Odaya, Eve, Bahçeye Sinmiş Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Evde & Bahçede Beslenen Kedinin Odaya, Eve, Bahçeye Sinmiş Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi kokuları genel olarak birçok insan için oldukça rahatsız edicidir. Bundan dolayı insanlar daima ilgili duruma yönelik bir çözüm arayışı içerisinde olurlar.

Birtakım farklı yöntemin bu soruna çözüm olduğu biliniyor. Kokuyu kendi içerisine hapsetme özelliği bulunan kumlar bu noktada işlevseldirler.

Evde Beslenen Kedinin Odaya, Eve Sinmiş Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Evlerde beslenen kediler bazen hiç beklenmedik bir şekilde etrafa kötü kokular yayıyorlar. Onların kokularını giderme noktasında sirke ve bikarbonatın da işe yaradıkları görülüyor.

Bu malzemeler genel olarak rahatsız edici kokuları başarıyla bastırıyorlar. Özellikle sirkenin birçok bölümü temizlemede iyi bir performans gösterdiği biliniyor.

Ev ortamına sinmiş olan kedi konusunu gidermek için onların kumlarını uygun zaman aralıklarıyla değiştirmek gereklidir. Çünkü bizatihi kokunun çıktığı yerlerden biri de kedi kumunun olduğu kısımlardır. Kediler için özel üretilen bazı parfümler de yine bu noktada işlevseldir.

Kedi Kumunu Düzenli Olarak ve Sık Sık Temizleyin ve Değiştirin

Kedi kumları her ne kadar yoğun kokuları tutucu bir özelliğe sahip olsalar da değişimleri yapılmadığı takdirde kirli kalırlar.

Bu da haliyle etrafa istenmeyen kötü kokuların yayılmasında etken bir rol üstlenir ve insanları rahatsız eder. Bu bakımdan belirli zaman aralıklarıyla bu işlemin yapılmasına daima özen gösterilmelidir.

Beslenme Alışkanlıkları Düzenleyin. Kedinizin Sadece Kendi Kabında Yemek Yediğinden Emin Olun

Kedilerin koku oluşturmalarına en çok sebep teşkil eden şeylerden biri, onların yanlış bir beslenme alışkanlıklarının olmalarıdır.

Önceden içerisi temizlenmiş kaplara sağlıklı yiyecekler konursa eğer kedilerin bağırsak sistemleri düzene girer, bağırsak mikrobiyotası düzelir ve böylelikle istenmeyen koku oluşumları azalır. Az yağlı mamaları seçmek bu gibi durumlarda ideal olan tercihtir.

Gerekli Durumlarda Kedilere Banyo Yaptırın

Bilinir ki kedilerin suyla araları pek yoktur. Ancak her şey rağmen hem onların vücutlarında bir hijyenin sağlanması ve hem de koku oluşumlarını ortadan kaldırmak adına banyo yaptırma fikrine de yakın olunmalıdır. Bunu aşırıya kaçmamak kaydıyla yapmanın iyi yönde faydaları daima görülür.

Kedinizin Kusmuklarını Halı ve Zemin Üzerinden Temizleyin

Kediler nadiren de olsa bazen bulundukları ortama bir sebepten ötürü kusarlar. Bu da yine koku oluşturan önemli etmenler arasında yer alır.

Bu durumun çok fazla uzun sürmemesi gerekir. Aksi halde arkasında hangi sağlık sorunun yer aldığı irdelenmelidir. Elma sirkeli su bu kusmuğu temizlemede oldukça başarılıdır.

Kum Kabının Dışarısına İdrar Yapmasını Engelleyin

Kum kabının kedi kokusunu önleme oldukça başarılı bir görevi vardır. Kediler eğer idrarlarını yaparlarken bu kabına dışına bir taşma gerçekleştirirlerse o zaman kötü kokular kendisini belli etmeye başlar.

Fark edilmediği zaman durum daha kötü bir hal alır. Kum kabının kediye uyumluluğu sağlanmalı ve daima periyodik aralıklarla temizlenmelidir.

Kedilerde Çeşitli Nedenlerle Ortaya Çıkan Ağız Kokusunu Giderin

Kedilerin ağızlarında koku olması da yine rahatsız edici olan gelişmelerden biridir. Bu genelde kedi kişisel bakımının aksatıldığı hallerde kendisini belli eder.

Bu bakımdan kedilerin ağız ve diş temizleme işlemleri, veteriner hekimin yönlendirmelerine uygun olarak daima uygun şekilde yapılmalıdır.

Kedinizin Dış Parazit Sorunu Olup Olmadığından Emin Olun

Kedilerdeki istenmeyen kötü kokuların en önemli kaynaklarından bir başkası da doğrudan onların vücutlarının dış kısımlarındaki parazitlerdir.

Dış parazit temizliğinin de ne derece önemli olduğu birçok uzman tarafından bilinir. Kediler için özel şekilde üretilen bazı damlaların dış parazitleri gidermede oldukça etkili oldukları görülüyor.

Genel Tüy Bakımını İhmal Etmeyin

Yoğun tüylere sahip kedilerde de genellikle kötü koku oluşumlarının meydana geldiğine çoğu zaman tanıklık ediliyor. Bu bakımdan hem hijyen ve hem de istenmeyen kokuların ortaya çıkmasının engellenmesi açısından tüy bakımının yapılması da asla ihmal edilmemelidir.

Kedilerin Kullandığı Eşyalarını Düzenli Olarak Yıkayın

Kedilerin sürekli yattıkları, vakit geçirdikleri yatakları, yiyecek ve içecek kapları gibi pek çok şeyin daima titizlikle yıkanmaları önemlidir. Kokulara önlem olarak bu da dikkate alınmalıdır.

Düzenli Olarak Kedi Kokusu Giderici Kullanın

Kediler için dizayn edilmiş oldukça güzel birtakım koku giderici ürünler bulunuyor. Bu ürünler sayesinde ortam daha ferah ve temiz bir havaya sahip oluyor.

Özellikle kedileri banyo yaptırdıktan sonra bu ürünlerden faydalanmak daha güzel geri dönüşlerin alınmalarını sağlıyor.

Parkeden Kedi Çiş Kokusu Nasıl Çıkar?

Parkeye sinmiş olan kedi çiş kokusunu gidermek için belli başlı bazı işlemler takip edilir ve kolayca o koku giderilir.

  • Sirkeli bir su hazırlanmalı,
  • Sert bir fırçadan yardım alınarak o alana sürülmeli,
  • Sirke etrafa iyicene yayılmalı ve fırçayla mukavemetli bir temizlik yapılmalı,
  • Son adımda ise temiz kuru bir bez ile orası kurulanmalı,

Genel itibariyle bu basit işlemler, önemli bir ölçüde oradan kedi kokusunu pratik bir biçimde giderecektir.

Bahçeye Sinmiş Kedi Pisliği Kokusu Nasıl Giderilir?

Turunçgil kokusu olan spreyler, kedilerin bahçe alanlarına tuvaletlerini yapmalarını bir ölçüde engeller. Eğer halihazırda bir mevcut koku varsa o zaman uygun parfümlerden veya sirke karbonat temizleme kombinasyonundan bu noktada faydalanılmalıdır.

Kedim Eve İşiyor Ne Yapmalıyım?

Kedinin barındığı alanın temizliğinin aksatılmaması, onun sevdiği bir kumun tercih edilmesi ve bulunmaktan keyif aldığı bir yere yerleştirilmesi, bu sorunu çözme noktasında işlevsellik gösterir.

Kedi Kumu Kokusu Nasıl Giderilir?

Sirkeli su karışımı bu kokuyu gidermede son derece etkilidir. Bu suyla iyi bir temizlemeden sonra birkaç dakika beklenmeli ve ardından ise durulama işlemine geçilmelidir. Bir yemek kaşığı civarı karbonat da yine kedi kabını temizlemede iyi bir işlevsellik gösterir. Onun bir suyun içerisinde bekletilmesi yeterlidir. Daha sonra uygun temizlik işlemi gerçekleştirilir.

Kedilerde İdrar Püskürtme Nasıl Önlenir?

Bu tür durumlarda vakit geçirmeden pislenen yer temizlenmeli ve koku derhal giderilmelidir. Bunun genellikle kedilerde, onların yataklarının su ve yemek kaplarının başka bir yere taşınmasından kaynaklandığı görülüyor.
Onun davranışı bu gibi küçük detaylarla dahi değişme potansiyeline sahiptir. 6 ila 7 aylık kediler bu tür bir hareketi sıkça yapıyorlar. Sorun devam ediyorsa o zaman konuyla ilgili olarak uzman bir veteriner hekimden yardım talep edilmesi yerinde olur.