Anasayfa » Güvercin » Güvercin Yumurtası Ne İşe Yarar, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? +Hastalıklar, Cilde Faydaları 
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercin Yumurtası Ne İşe Yarar, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? +Hastalıklar, Cilde Faydaları 

Güvercin yumurtası besin değeri açısından oldukça yüksek bir alternatiftir. Özellikle kimileri tarafından kahvaltılarda sıkça tercih edilen güvercin yumurtası, vitamin değeri bakımından vücut sağlığına olumlu katkılar sağlar.

Güvercin yumurtası, migrenden göz sağlığına, böbrek taşından kansere kadar birçok hastalığın kovuşturulmasında işlevsel bir rol oynar. Güvercin yumurtası faydaları açısından besin olarak tüketilebilir veya saç ve cilt maskesi olarak da kullanılabilir.

Güvercin Yumurtası Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Güvercin yumurtası özellikle çocuklarda kemik gelişimini destekler. Sağlıklı bir güvercin yumurtası içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle özellikle kemik erimesi hastalığının önüne geçilmesini sağlar.

Güvercin yumurtası, tavuk yumurtası ve süt ürünlerine kıyasla yüksek miktarda D vitamini içerir. Süt ve süt ürünlerine karşı intöleransı bulunan kişiler, D vitaminini güvercin vitamininden kolaylıkla alabilirler.

Güvercin Yumurtasının Besin Değerleri Nasıldır?

Güvercin yumurtası vitamin değerleri, vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamini karşılamak konusunda oldukça iyi bir besindir.

İçinde yüksek miktarlarda B12 ve A vitamini içeren güvercin yumurtası, bu vitaminlerin eksikliği halinde ortaya çıkabilecek hastalıkların önlenmesinde güçlü bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Bunun yanında, D vitamini deposu olarak da görülen güvercin yumurtasının, osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına sahip olan kişilerin diyet listesinde yer alması gerekir.

Güvercin Yumurtasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Güvercin yumurtası ciltte kullanımı halk arasında yaygın bir doğal yöntem olarak karşımıza çıkar. Güvercin yumurtası maskesi, cilt elastikiyetinin artırılmasına hizmet eder ve cilt lekelerine karşı savaşır.

Güvercin yumurtası, peeling özelliği bulunan şekerle karıştırılıp cilde sürüldüğü taktirde işlevi daha da artar. Bu maske, güvercin yumurtasında bulunan vitamin ve minerallerin cilt tarafından doğrudan emilmesini sağlar. Düzenli kullanımda cilt sağlığı açısından güvercin yumurtası faydaları gözle görülür bir hale gelir.

Güvercin Yumurtası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güvercin yumurtası tedavisi alternatif tıp alanında çoğu kişinin kullandığı doğal bir yöntemdir. Güvercin yumurtası direkt olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmamalı, tıbbi tedaviyi destekleyici rolde kullanılmalıdır. Güvercin yumurtası şu hastalıklara iyi gelir:

  • Böbrek taşı
  • Kemik erimesi
  • Astım
  • Tüberküloz

Güvercin Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Güvercin yumurtası zararlı özellikleri fazla tüketildiği taktirde ortaya çıkabilir. Güvercin yumurtası faydaları, tüketilen miktarla doğru orantılı olarak vücuda tesir eder. Ayrıca yumurta alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmesi kesinlikle önerilmez.