Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Hangi Aylarda Yumurtlar? Yılda Kaç Kez Yumurtlar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Hangi Aylarda Yumurtlar? Yılda Kaç Kez Yumurtlar?

Güvercinlerde yumurtlama süreci yakından takip edilmesi gereken bir süreçtir. Güvercin besleyenlerin ya da güvercin beslemek isteyenlerin güvercinlerin yumurtlaması hakkındaki tüm detayları öğrenmesi mühimdir.

Güvercinler Hangi Aylarda Yumurtlar? Yumurtlama Dönemleri Ne Zamandır?

Güvercinlerin yumurtlama dönemleri genellikle ilkbahar aylarıdır. Ancak yumurtlamadan önce uzun bir süre hazırlık yapabilirler. Dişi güvercinler içgüdüsel olarak doğacak yavruları için hazırlık yaparken belli bir zaman harcamış olurlar.

Bu süreçte yuva yapmaları, kendilerini yumurtlamaya hazırlamaları ve kuluçka süreleri onlar için çok önemlidir. Güvercinlerin yumurtlaması kısa sürse de bu eylem için harcanacak olan hazırlık süresi uzayabilir.

Güvercinler Yılda En Fazla Kaç Kez Kuluçkaya Yatar?

Güvercinlerin kuluçkaya yatma sayıları değişkenlik gösterebilir. Bazı kuş türleri senede yalnızca bir kez kuluçkaya yatarken bazı kuş türleri 3 kez ya da 4 kez kuluçkaya yatabilir. Örnek vermek gerekirse; en çok kuluçkaya yatan kuş türünün tavuk olduğu bilinir.

Buna ek olarak bir başka kuş türü olan bıldırcın yılda 10 ila 16 kez kuluçkaya yatabilir. Keklik ve sülün 15 ila 20 kez kuluçkaya yatabilir. Güvercinler de dahil olmak üzere tüm kuşların türlerine göre kuluçkaya yatma ve yumurtlama sayısı değişiklik gösterir.

Güvercinler 1 Yılda Toplam Kaç Adet Yumurta Yapabilir?

Güvercinlerin yıllık yumurta sayısı kuluçkaya yatma miktarlarına bağlı olarak değişir. Genel itibariyle ele alındığında dişi bir güvercinin tek seferde 2 yumurta çıkardığı söylenebilir. Ancak bazen yalnızca bir yumurta çıkacağı gibi 3 yumurta da görülebilir.

Dişi güvercinlerin yılda 5 ila 6 yumurta bıraktığı bilinir. Güvercinlerin yumurtlaması herhangi bir hayvanın çiftleşmesi sonucunda tek seferde doğan birçok yavrudan daha farklıdır. Çoğu güvercinin yumurta sayısı beklenenden azdır.