Anasayfa » Güvercin » Yavru & Yetişkin Güvercinler Hangi Ayda, Ne Zaman Tüy Döker, Tüye Girer, Çıkar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Güvercinler Hangi Ayda, Ne Zaman Tüy Döker, Tüye Girer, Çıkar?

Yavru ve yetişkin güvercinlerde tüy dökme ve tüy çıkarma, doğal ve kaçınılmaz bir süreçtir. Tıpkı kedi ve köpekler gibi güvercinlerin tüy dökmesi de mümkündür.

Yetişkin Güvercinler Hangi Aylarda Tüye Girer ve Çıkarlar?

Yetişkin güvercinlerin tüy dökme dönemi ağustos ayıdır. Yetişkin güvercinlerde tüylerin yenilenmesi ağustos aylarında başlar, kasım ve aralık aylarına kadar devam eder.

Güvercinlerin tüy dökme süreci kedi ve köpeklerde görülen tüy dökme süreciyle benzer olsa da dökülen tüy oranı aynı değildir. Kedilerde dökülen tüy oranı epey fazladır.

Ancak güvercinlerde belirgin bir tüy dökülmesi ya da azalması her zaman rastlanmayan bir durumdur. Bunun esas nedeni güvercinlerin tüy dökme sürecinin ve tüy yapısının farklı olmasıdır.

Güvercinlerin Tüy Dökme Dönemi Ne Kadar Sürer?

Güvercinlerin tüy dökme dönemi yaklaşık 5 aydır. 5 ay boyunca dökülen ve yenilenen tüyler yavaş yavaş uzamaya devam eder. Ancak güvercinlerde tüy dökme süreci oldukça yavaş ilerler. Bu nedenle güvercinlerin vücutları çıplak kalmaz. Bununla birlikte, sanılanın aksine tüysüz olduklarında uçma yeteneklerini kaybetmezler. Tüylerin dökülme ve yenilenme süreci oldukça doğaldır ve güvercinlerde olumsuz herhangi bir etki yaratmaz.

Güvercinlerin Tüy Dökme Süresi Hangi Etkenlere Bağlıdır?

Güvercinlerin tüy dökme süresi doğal bir süreçtir fakat dış etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Güvercinlerin tüy dökme süresinin bağlı olduğu etkenler şöyle sıralanabilir;

  • Beslenme, güvercin tüylerinin yenilenme aşamasındaki en önemli etkendir. Bu dönemde protein açsından zengin besinler tüketmesi gereklidir.
  • Güvercinin sağlıklı ve iyi durumda olması, tüy dökme sürecinin kısa sürede sorunsuz şekilde tamamlanması açısından önemlidir. Güvercinin sağlıklı olabilmesi için aşılarının zamanında yaptırılması mühimdir.
  • Güvercinlerin sorunsuz bir tüy dökme süreci geçirmesi için yeteri kadar dinlenmeleri de önemlidir.

Yavru Güvercinler İlk Ne Zaman Tüy Dökmeye Başlar?

Yavru güvercinlerin ilk kez tüy döktükleri zaman yem yemeğe alıştıktan sonraki 3 haftadır. Yavru güvercinlerin tüy dökmesi için yem yemeğe alıştıkları ilk günden itibaren yaklaşık 3 haftanın geçmesi gerekir.