Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Ne Kadar, Kaç Saat Uçabilir? Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Ne Kadar, Kaç Saat Uçabilir? Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar?

Güvercinlerin uçma süresi performans kuşu arayan birçok insan için merak edilen bir konudur. Yavru güvercinlerin uçma süresi ve yetişkin güvercinlerin havada kalma süresi, güvercin beslemek isteyenlerde hangi güvercin seçileceği yönünde fikirlerin oluşmasını sağlayabilir.

Güvercinler Tek Seferde Kaç Saat Uçabilir?

Güvercinlerin tek seferde uçma süresi oldukça uzundur. Gökyüzünde saatlerce süzülmek için yaratılan bu canlılar 3 ila 5 saat arasında uçabilirler. Uçma süresi en uzun olan güvercin türünün Trakya güvercini olduğu bilinir.

Ülkemizde popüler olan Trakya güvercinin bazı durumlarda havada kalma süresinin 5 saati biraz aştığı da gözlemlenmiştir. Trakya güvercinleri hem yüksekten uçmalarıyla hem de uzun saatler boyunca uçmalarıyla ünlüdür. Elbette yavru güvercinlerin uçma süresi yetişkin güvercinlerin uçma süresiyle aynı değildir.

Güvercinlerin Uçuş Sürelerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Güvercinlerin uçuş sürelerini etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir;

  • Güvercinlerin türü, uçuş sürelerini etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Örnek vermek gerekirse; ülkemizde meşhur olan Mardin taklacı güvercini ile Trakya güvercinlerinin uçuş süresi aynı değildir.
  • Güvercinin sağlık durumu ve yaşı, uçuş süresini etkiler. Güvercinlerin en aktif oldukları dönem sağlıklı ve genç oldukları dönemdir.

Güvercinlerin Uçuş Sürelerini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Güvercinlerin uçuş süresini arttırmak için yapılması gereken tek şey güvercinin özenli bir şekilde bakılmasıdır. Zira sağlığı yerinde olan bir güvercinin formu da yerinde olacaktır.

Güvercinin kaliteli ve faydalı yemlerle beslenmesi, bulunduğu ortamın düzenli olarak temizlenmesi ve aşılarının ihmal edilmemesi oldukça önemlidir.

Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar?

Yavru güvercinlerin uçmaya başladığı zaman tüylenmeye başladıktan sonraki zamandır. Yavaş yavaş tüyleri belirgin hale gelen yavru güvercinlerin uçması da yakındır. Tüyleri çıkan ve vücudu şekillenen güvercinler 2 haftalık bir süre içinde kanatlarını çırparak yavaş yavaş uçmaya başlayabilirler.

Yavru güvercinlerin uçma süresi yetişkin güvercinlerin uçma süresine kıyasla daha kısadır. Bununla birlikte, yavru güvercinler uçma yeteneğini geliştirene kadar acemi bir kuş olarak başarısız uçuş denemeleri de yapacaktır. Bu durum tümüyle doğal karşılanır.