Anasayfa » Güvercin » Güvercinler (Posta, Normal) En Fazla Kaç Km, Kaç Saat, Kaç Km Hızla Uçabilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler (Posta, Normal) En Fazla Kaç Km, Kaç Saat, Kaç Km Hızla Uçabilir?

Posta güvercinlerinin uçuş süresi ve normal güvercinlerin uçuş süresi, güvercin beslemek isteyenler başta olmak üzere birçok insanın ilgisini çeken bir konudur.

Güvercinler En Fazla Kaç Km Uçabilir?

Güvercinlerin uçtuğu kilometre ve güvercinlerin uçma süresi, güvercin türüne göre değişiklik gösterebilir. Dünya genelinde 8000 km yol katederek rekor kıran güvercin türleri de bulunur. Bu nedenle her güvercinin uçma süresinin farklı olduğunu söylemek mümkün.

Halk arasında “mesafe tanımayan kuşlar” olarak bilinen posta güvercinleri, güvercin türleri arasında uçma süresi en fazla olan güvercinlerin başında gelir.

Posta Güvercinleri Kaç Km Uçabilir?

Posta güvercinlerinin uçtuğu kilometre hızı şöyle sıralanabilir;

  • Uzun mesafe posta güvercinleri 600 ile 1200 km arasında uçabilir.
  • Orta mesafe posta güvercinleri 300 ila 600 km arasında uçabilir.
  • Kısa mesafe posta güvercinleri 100 ila 300 km arasında uçabilir.

Uçtukları kilometre göz önünde bulundurulunca posta güvercinlerinin uçuş süresinin normal güvercinlerin uçuş süresi ile kıyaslandığında daha fazla olduğu söylenebilir.

Güvercinler Tek Seferde En Fazla Kaç Saat Uçabilir?

Güvercinlerin tek seferde uçma saatleri oldukça uzundur. Elbette bu süre güvercin türlerine göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse; Trakya güvercinleri 3 ila 5 saat arasında kesintisiz olarak uçabilirler.

Bununla birlikte, insanları şaşırtacak kadar uzun süre uçan ve hem kilometre hem de saat rekoru kıran güvercin türleri de bulunur.

Posta Güvercinleri Tek Seferde En Fazla Kaç Saat Uçabilir?

Posta güvercinlerinin tek seferde uçma saatleri için sabit bir rakam söylemek mümkün değildir. Zira bu kuşlar uzun saatler ara vermeden uçma kabiliyetine sahiptir.

Güvercinler Kaç Km Hızla Uçabilir?

Güvercinlerin kaç kilometre hızla uçtuğu güvercin türüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak ele alındığında güvercinlerin saatte 15 ila 65 km hızla uçtuğunu söylemek mümkündür.

Posta Güvercinleri Kaç Km Hızla Uçabilir?

Posta güvercinlerinin kaç kilometre hızla uçtuğu türlerine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak ele alındığında posta güvercinlerinin saatte 120 km hızla uçtuğunu söylenebilir. Bu oran normal güvercinlerin uçuş süresi bazı alındığında oldukça yüksektir.