Anasayfa » Güvercin » Yabani, Evcil Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar? +Kaç Km Uçabilir?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yabani, Evcil Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar? +Kaç Km Uçabilir?

Yavru güvercinler bakımı zahmetli olan ve özen gerektiren canlılardır. Hal böyle olunca güvercin besleyenler yavru güvercinin yetişkin olana kadar geçirdiği süreçle ilgili birçok konuyu merak eder. Bu konuların başında yavru güvercinin uçma süresi gelir.

Yabani Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar?

Yabani yavru güvercinlerin uçmaya başlaması fazla uzun sürmez. Kısa sürede aktif hale gelen yabani yavru güvercinler tüylenmeye başladıkları tarihten itibaren 10 ila 15 gün sonra yavaş yavaş uçmaya başlayabilirler.

Yavru güvercinin uçma süresi farklı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak aynıdır. Yavru güvercinler için ortalama 2 hafta içinde uçmaya başladıkları ve aktif hale geldikleri söylenebilir.

Yabani Güvercinler Kaç Km Uçabilir?

Yabani güvercinlerin uçuş süresi oldukça uzundur. Sağlıklı ve yetişkin bir güvercin uçmaya başladıktan sonra 8.000 kilometreye kadar çıkabilir.

Dünya genelinde takip edilen ve rekora koşan birçok güvercin bulunur. Her seferinde daha fazla uçarak yeni bir rekor kıran güvercinler insanları şaşırtmayı başaran canlılardır. Binlerce kilometreyi yorulmadan giden bu kuş türlerinin performansı genel olarak yüksektir.

Evcil Yavru Güvercinler Ne Zaman Uçmaya Başlar?

Evcil yavru güvercinlerin uçma zamanı ile yabani yavru güvercinlerin uçma zamanı arasında pek bir fark yoktur. Genel itibariyle yavaş yavaş aktif hale gelen ve gövdesi tüylenmeye başlayan bir evcil yavru güvercin 2 hafta içinde uçmaya başlayabilir.

Bu sürenin çeşitli unsurlara bağlı olarak değiştiği unutulmamalıdır. Belirlenen süre içinde uçmadığı ve bir sağlık sorunu olduğu düşünülen güvercinlerin en kısa sürede gerekli kontrolleri yapılmalıdır.

Evcil Güvercinler Kaç Km Uçabilir?

Evcil güvercinlerin uçma süresi ile yabani güvercinlerin uçma süresi arasında pek bir fark olduğu söylenemez. Bazı kuşlar binlerce kilometre yol katederek insanları şaşırtırken bazıları tahmin edildiği kadarını katetmiştir.

Ancak güvercinlerin genel itibariyle hızlı, oyuncu ve havada fazla vakit geçiren bir tür olduklarını söylemek mümkündür. Tıpkı yavru güvercinin uçma süresi gibi evcil ve yabani güvercinlerin uçma süresi de yakından takip edilmelidir.