Anasayfa » Güvercin » Güvercinler Gece ve Karanlıkta Görür mü, Uçabilir mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler Gece ve Karanlıkta Görür mü, Uçabilir mi?

Güvercinler keskin ve canlı gözlere sahip olan, görme ve işitme duyusu gelişmiş canlılardır. Güvercin besleyenler başta olmak üzere hayvanlara ilgi duyanlar ve güvercin beslemek isteyenler için en çok merak edilen konulardan biri de güvercinlerin gece görüşü ve karanlıkta uçup uçamadıklarıdır.

Güvercinler Gece Görür mü?

Güvercinlerde gece görüşü insanlara kıyaslandığında biraz daha iyidir. Ancak güvercinlerin gece çok iyi gördüğü ve yönünü çok kolay bulduğu kanısı yanlıştır. Bu durum keskin gözlere sahip ve gece görüşü çok iyi olan baykuşlar için geçerlidir.

Kuş türlerinin birçoğu tıpkı insanlar gibi zifiri karanlıkta önünü görmekte zorlanırken baykuşlar karanlıkta kolayca yönlerini bulabilirler.

Güvercinler Karanlıkta Görür mü?

Güvercinlerin karanlıkta görmesi oldukça zordur. Güvercinler karanlıkta pasif hale gelir ve acil bir durum olmadıkça çevreye herhangi bir tepki vermezler. Güvercinlerin gece görüşü insanlara kıyasla daha iyi olsa da bu durum harekete geçmeleri için yeterli değildir.

Güvercinler Gece Uçabilir mi?

Güvercinlerin gece uçması söz konusu değildir. Gece yarısı birçok kuş türünde geçerli olduğu gibi gökyüzünde güvercin görmenin mümkünü yoktur.

Güvercinler Karanlıkta Uçabilir mi?

Güvercinlerin karanlıkta uçması mümkün değildir. Belirli aralıklarla gece geç saatlerde ortaya çıkan birkaç kuş türü ve gece görüşü iyi olan baykuşların dışında karanlıkta herhangi bir kuşa rastlamak mümkün olmaz.

Güvercinlerin gözlerini ve içgüdülerini kullanarak yönlerini kolayca bulmaları için güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle güvercinlerin gece görüşü kısmen iyi olsa da yönlerini bulmak için gece yarısı karanlığında uçmazlar. ü

Güneş ışığının etkili olduğu saatlerde aktif hale gelirler. Herhangi bir güvercin karanlıkta kanat çırpmaya başlıyorsa bu eylem bir çeşit olumsuzluğa işaret ediyor olabilir.