Anasayfa » Güvercin » Yavru & Yetişkin Güvercinler Neden Kusar? +Kan Kusması
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Güvercinler Neden Kusar? +Kan Kusması

Güvercinlerin kusması birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen yaygın bir sorundur. Güvercinin kusması durumunda vakit kaybetmeden destek almak gereklidir.

Yetişkin Güvercinler Neden Kusar?

Yetişkin güvercinlerin kusma nedeni genellikle hastalıktır. Güvercin hastalıklarının birçoğu güvercinlerde mide bulantısı ve kusma gibi semptomlara yol açabilir. Güvercinin kusması ne yazık ki yaygın görülen sorunlardan biridir.

Kusmanın şekli ve etkisi de neden kaynaklandığının anlaşılması için belirleyici olabilir. Yetişkin güvercinlere aşırı miktarda verilen yemler, rahatsız olarak kusmalarına sebep olabilir. Güvercinlerin yememeleri gereken gıdaları yemeleri durumunda zehirlenmeleri de söz konusu olabilir.

Bozuk gıdalar dolayısıyla meydana gelen gıda zehirlenmesinin yanı sıra güvercinler kimyasal atıklardan ve çeşitli ilaçlardan dolayı da zehirleyebilir. Kimyasal atık ve ilaç zehirlenmeleri gıda zehirlenmelerine kıyasla çok daha tehlikeli olduğu için en kısa sürede müdahale edilmesi hayati önem teşkil eder.

Yavru Güvercinler Neden Kusar?

Yavru güvercinlerin kusma nedeni tıpkı yetişkin güvercinlerde olduğu gibi zehirlenme, fazla yem tüketimi, bakteriler ve çeşitli hastalıklar olabilir. Yavru güvercinler belli bir döneme kadar yetişkin güvercinler kadar aktif olmadıkları için zehirlenme olasılıkları daha düşüktür.

Ancak bağışıklıkları yetişkin güvercinlere kıyasla çok daha zayıftır. Bu nedenle zehirlenme ve aşırı yem tüketimi gibi sorunlarla başa çıkmaları güçtür. Yavru güvercinlerde görülen ani ölüm nedenlerinin arasında zehirlenme ve aşırı yem tüketimi de bulunur.

Güvercinler Neden Kan Kusar?

Güvercinlerin kan kusması oldukça tehlikeli bir durumdur. Ancak çok nadir görülür. Ne yazık ki güvercinlerde çeşitli travmalara bağlı ani ölüm sırasında burundan ve ağızdan kan kusma durumu görülebilir. Ancak bu durum her zaman güvercinin ölmek üzere olduğu anlamına gelmez.

Güvercinlerin Kan Kusması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Güvercinlerin kan kusması durumunda yapılması gereken ilk şey vakit kaybetmeden en yakın veteriner kliniğine gitmektir. Güvercinin kusması direncinin düşmesine neden olacağı için en kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir sorundur.

Ancak güvercinin kan kusması normal kusmadan çok daha risklidir. Güvercine müdahale ederek zaman kaybetmek yerine vakit kaybetmeden veterinere gitmek en doğru seçim olacaktır.