Anasayfa » Güvercin » Yetişkin Ve Yavru Güvercinler Neden Uçmaz, Uçamaz? +Ne Yapmalı?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yetişkin Ve Yavru Güvercinler Neden Uçmaz, Uçamaz? +Ne Yapmalı?

Yavru güvercinin uçması zamanla olması ve mutlaka gerçekleşmesi beklenen bir eylemdir. Ancak bazı durumlarda güvercinin uçmaması gibi olumsuz etkenler ortaya çıkabilir.

Yetişkin Güvercinler Neden Uçmaz?

Yetişkin güvercinlerin uçamama nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Kuşlar arasında yaygın olan hafif ya da ciddi rahatsızlıklar güvercinlerin uçmalarına engel olabilir. Özellikle aşıları ihmal edilen güvercinlerde sık sık görülen iç ve dış parazit rahatsızlıkları, dirençlerinin kırılmasına neden olarak uçmalarını engelleyebilir.
  • Yetişkin güvercinlerin sık sık kediler tarafından saldırıya uğradığı bilinir. Herhangi bir kedi tarafından saldırıya uğrayan güvercinin kurtulma şansı düşük olsa da yaralı bir şekilde kurtulma ihtimali yüksektir. Kedi tarafından saldırıya uğrayan güvercinin uçmaması ya da uçamaması normaldir.
  • Güvercinlerin herhangi bir yere çarpma sonucunda kanatları kırılabilir. Kanatları kırılan güvercinin uçması mümkün değildir.

Uçamayan Ya Da Uçmayan Yetişkin Güvercinler İçin Neler Yapılabilir?

Uçmayan güvercin için ilk yapılması gereken güvercini bir veterinere götürmektir. Uzun yıllar boyunca güvercin besleyen ve bu konuda bilgili olan herhangi biri güvercinin neden uçamadığını fiziksel bir muayene sonrası anlayabilir.

Ancak acil durumlarda ve panik anında yapılan müdahaleler yanlış sonuçlara da yol açabilir. Her ihtimale karşı uçamadığı ya da uçmadığı tespit edilen güvercinin vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi mühimdir.

Yavru Güvercinler Neden Uçmaz?

Yavru güvercinlerin uçması zaman alabilir. Yavaş yavaş uçmayı öğrenen ve bunu alışkanlık haline getiren yavru güvercinler, bazı durumlarda beklenenden daha uzun bir süre uçmayı öğrenemeyebilirler.

Bu durum her zaman bir hastalığa ve aksiliğe işaret etmez. Ancak bir anormallik olduğu açıkça görülüyorsa yavru güvercinin vakit kaybetmeden bir veterinere götürülmesi şarttır.

Uçamayan Ya Da Uçmayan Yavru Güvercinler İçin Neler Yapılabilir?

Uçamayan yavru güvercinler için yapılabilecekler oldukça sınırlıdır. Zira güvercinin neden uçamadığı belirlenmeden duruma müdahale etmek sakıncalıdır.

Örnek vermek gerekirse; güvercinin uçmaması kanadının kırılmasına bağlı olarak ortaya çıktıysa basit bir müdahale ile rahatlaması sağlanabilir. Ancak her koşulda bir veteriner kontrolü ve tedavisi gereklidir. Güvercinlerin uçamamasının başlıca nedenlerinden biri kanadının kırılmasıdır.