Anasayfa » Güvercin » Yavru & Yetişkin Güvercinler Muhabbet Kuşu, Tavuk Yemi Yer Mi?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Yavru & Yetişkin Güvercinler Muhabbet Kuşu, Tavuk Yemi Yer Mi?

Yavru ve yetişkin güvercinlerin yediği şeyler birçok insan tarafından merak edilir. Güvercin yemi yavru ve yetişkin güvercinlerin beslenmesi için yeterli olsa da güvercinlerin diğer kuş türlerinin yemlerini yiyip yemediği tartışılır.

Yetişkin Güvercinler Muhabbet Kuşu Yemi Yer Mi?

Yetişkin güvercinlerin muhabbet kuşu yemesi mümkündür. Ancak her güvercinin muhabbet kuşu yemi yemesi mümkün değildir. Zira güvercinlerin türlerine göre beslenme şekilleri de değişiklik gösterebilir. Bazı güvercin türleri muhabbet kuşu yemi yerken bazı türler yemez.

Beslenen güvercinin türüne göre yemesi gereken güvercin yemi ve beslenme şekli mutlaka araştırılmalıdır.

Yetişkin Güvercinler Tavuk Yemi Yer Mi?

Yetişkin güvercinlerin tavuk yemi yemesi mümkündür. Ancak yetişkin güvercinlere tavuk yemi yerine güvercin yeminin verilmesi daha sağlıklıdır.

Yavru Güvercinler Muhabbet Kuşu Yemi Yer Mi?

Yavru güvercinlerin muhabbet kuşu yemi yemesi mümkündür ancak önerilmez. Muhabbet kuşu yemi yavru güvercinler için pek ideal bir besin kaynağı değildir. Yavru güvercinler için ilk 15 gün oldukça önemlidir.

Yeni doğan yavru güvercinlerin ilk 15 gün içinde anne sütüyle beslenmesi gerekir. 15 günlük sürenin ardından sütten kesilen yavru güvercinler yavaş yavaş yem yemeğe alıştırılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, yavrulara verilen yemin kaliteli olması ve mutlaka yavrulara özel olarak üretilen yemlerden olmasıdır.

Zira ucuz ve kalitesiz mamalar bağışıklık sistemi zayıf olan yavru güvercinlerin hastalanmasına neden olabilir. Yavru güvercinlere muhabbet kuşu yemi yerine yavru güvercin yemi verilmesi daha sağlıklıdır.

Yavru Güvercinler Tavuk Yemi Yer Mi?

Yavru güvercinlerin tavuk yemi yemesi mümkündür. Yine de yavru güvercinlere tavuk yemi yerine yavru güvercin yemi verilmesi daha sağlıklı ve daha mantıklıdır.