Anasayfa » Güvercin » Güvercinler İçin Elektrolit Nedir, Ne İçin Kullanılır, Faydaları Nelerdir? +Doğal Nasıl Yapılır?
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Güvercinler İçin Elektrolit Nedir, Ne İçin Kullanılır, Faydaları Nelerdir? +Doğal Nasıl Yapılır?

Elektrolit, hayvanların ve insanların vücut sıvılarındaki elektriği ileten maddelerdir. Bunun dışında birçok görevi olan elektrolitlerin işlevini sorunsuz şekilde yerine getirmesi oldukça mühimdir. Bu nedenle güvercinlerde elektrolit dengesizliği çeşitli sorunları beraberinde getirebilir.

Güvercinler İçin Elektrolit Nedir?

Güvercinler için elektrolit, güvercinlerin vücut dengesinin ve sağlığının korunmasına katkı sağlar. Bu nedenle elektrolitlerde meydana gelen en ufak bir dengesizlik bile kontrol altına alınması gereken bir sorun olarak görülür.

Güvercinlerde elektrolit dengesizliği için bazı ilaç çeşitleri faydalı olabilir. Ancak güvercin besleyen birçok insan alanında uzman bir veteriner hekime danışmadan rastgele ilaç kullandığı için güvercinlerin hayatını riske atabilir. Bu durumun yaşanmaması için herhangi bir ilaç kullanımından önce mutlaka detaylı bir araştırma yapılmalı ve veteriner hekimlere danışılmalıdır.

Güvercinler İçin Elektrolit Ne İçin Kullanılır?

Güvercinlerde elektrolit kullanımının nedenleri ishal ve ishale bağlı su kaybı ya da fazla efor sarf etmeye bağlı olarak ortaya çıkan su kaybıdır. Güvercinler için geçerli olan bu durum insanlar için de geçerlidir.

Uzun süre susuz kalan bir hayvanın ya da insanın elektrolit seviyesinde dengesizlik meydana gelir. Bu sorun kontrol altına alınıp tedavi edilmezse hem hayvanlar için hem de insanlar için ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Güvercinlerde elektrolit dengesizliğinin önlenmesi için güvercin sağlıklı olsa da haftada bir kez elektrolit enerji hapları kullanılmalıdır.

Güvercinler İçin Elektrolit Hangi Dönemlerde Kullanılır?

Güvercinler için elektrolit kullanımının zamanı herhangi bir zaman olabilir. Elektrolit dengesizliği olan yavru güvercinlerde takviye hapı kullanmadan önce mutlaka bir veteriner hekime danışılmalıdır.

Veteriner hekim uygun görürse yavru güvercinlerde de bir süre elektrolit hapları kullanabilir. Ancak genel itibariyle bakıldığında bu haplar yetişkin güvercinlerde daha sık kullanılır.

Güvercinler İçin Elektrolit Faydaları Nelerdir?

Güvercinler için elektrolit faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan elektrolit ve su kaybının azalmasını sağlar.
  • Fazla efor sarf ettiği için enerjisi tükenen güvercinin kısa sürede enerji depolamasına yardımcı olur.
  • Performans güvercinlerinde kullanıldığı takdirde performansı arttırabilir.
  • Güvercinin kendisini daha dinç ve daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Güvercinler İçin Doğal Elektrolit Nasıl Yapılır?

Güvercinler için doğal elektrolit yapımında tuz, karbonat, limon suyu ve şeker kullanılabilir. Bu malzemeler bir araya getirilerek 2 litre suya ilave edilir. Güvercinlerde elektrolit dengesizliği için etkili olan bu doğal formül haftada 2 ya da 3 gün uygulanabilir.