Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Çimi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Sıklıkla, Ne Zaman Verilir?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Çimi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Sıklıkla, Ne Zaman Verilir?

Kedi çimi evcil hayvanlar olan kedilerin beslenmelerini desteklemek için üretilen çim denmesine rağmen işlev açısından bahçe çiminden çok farklı olan besin desteğidir.

Kedilerin çim ya da ot yemesi tarihi belirtilemeyecek kadar uzun zamandan beri devam eder. Son zamanlarda kedilerin daha çok apartman dairelerinde yetiştirilmeye başladı. Dolayısıyla kediler ihtiyaç halinde ulaşılabileceği bir çimen bulamıyorlar.

Yaşanılan eksiklik bir ihtiyaca, bu ihtiyaç da yeni bir ürün grubunun doğuşuna sebep oldu. Üreticiler toprağa ve çime ulaşamayanlar için kedi çimi kitleri hazırladılar. Kedi çimi kitleri sıradan çimlerden ziyade daha besleyici ve kedilerin ihtiyaçlarına yönelik üretiliyor.

Kedi Çimi Nedir?

Kedi çimi çeşitli tahılların çimlendirilmesiyle yetiştirilen bitkinin yeşil yapraklarıyla kedi beslenmesinin desteklendiği yeni nesil üründür. Kedi çimi sadece besin desteği vermekle kalmaz bazı hastalıkların önüne geçebilir. Kedi çimi gıda sınıfındaki yeri dışında kediler için oyun, terapi alanı olarak da kedilerin ihtiyaçlarını giderirler.

Kedi çimleri çoğunlukla kedi otuyla karıştırılır. Ancak hem yapı hem kullanım alanları bakımından farklı yapılardır. Kedi otu naneli kokusuyla kedilerin ilgisini çeker. Kedi bakıcıları ise bu otu daha çok pireleri kokusuyla uzak tuttuğu için tercih edilir. Bazı kedilerde ise sakinleştirici ve uyku düzenleyici etki yaratır.

Kedi Çimi Neden Gereklidir?

Kedi çimi sindirim sıkıntısı yaşayan kedilerin sindirim sistemlerini daha rahat çalıştırarak hazımsızlığın önüne geçer. Ayrıca içerebildikleri ekstra besinler sayesinde kedilerin hem fiziksel hem ruhsal sağlıklarını destekler. Sağlık açısından da ziyade dokusu ve kedilere doğal ortam sunabildiklerinden iyi bir deneyim sunacaktır.

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Kedi çimi kedilerin hem ruhsal hem de fiziksel sağlıklarına yarar sağlar. Tamamen bir mucize besin olmasa da birçok faydası mevcuttur. Kedi çiminin en önemli yararları aşağıdaki gibidir:

 • Tohumlar çimlenip toprağın üzerine çıktıktan sonra kediler için oyun kaynağı olur.
 • Evlerini içirişinde hapsolan kedilere doğayı hatırlatır.
 • Ara öğün olarak hafif ve faydalıdır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Lif kaynağıdır.
 • Büyük saksılara ekildiği taktirde kediler bu saksının üzerine yatmaktan çok mutluluk duyarlar.

Kediler Neden Çim Yerler?

Kediler çimi hem tekdüze yemek alışkanlıklarını renklendirmeye hem de sindirim zorluklarından kurtulmaya yardımcı olduğundan tüketirler. Her ne kadar etobur olsalar da zaman zaman ot türlerinden zevk alırlar. Kendilerini yalarken bolca tüy yutup ve bu tüyleri sindiremediklerinde tüy yumaklarını kusmak için kedi çimi ya da normal çim yemek isterler. Özellikle genç kediler kedi çimine daha sıcak bakarlar.

Kediler Çim Yediklerinde Vücutlarında Ne Olur?

Kediler çim yediklerinde sindirim sistemlerini rahatlatma ihtiyacı duyarlar. Genel olarak katı ya da protein ağırlıklı beslenen kedilerin dışkıları sertleşir ve zor dışkılarlar. Kedi çimi hem barındırdığı lif, su, diğer faydalı içeriğiyle dışkıyı yumuşatır. Günün büyük kısmını kendilerini yalayarak geçirdiklerinden çok fazla tüy yutarlar ve sindiremeyen kediler kusarlar. Kedi çimi tüketen kediler ise tüyleri daha çabuk sindirir ve dışarı atarlar.

Kediler Çim Yiyince Neden Kusar?

Kediler çim yemeyi hareketlerinin neredeyse hepsinde olduğu gibi içgüdüsel olarak yaparlar. Hazımsızlık ve yediklerini sindiremediklerini düşündüklerinde bilinçli olarak çim yiyerek kusmak isterler.

Kedi Çimi Faydaları Nelerdir?

Kedi çiminin faydaları arasında hem psikolojik hem de fizyolojik noktalar vardır. Kediler sadece sindirim amaçlı değil avlanma, toplama gibi doğal ve içgüdüsel isteklerini tatmin etmek için de kullanırlar. Midede biriken tüy yumaklarını atmak isteyen kediler bilinçli olarak ot yiyerek kusmalarını sağlarlar.

Kedi Çiminin Zararları Var Mıdır?

Kedi çiminin net bir zararının olduğunu söylemek çok zor. Tek başlarına zarar verme ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Ancak kedi çimini dış ortamlardan temin ediyorsa zaman zaman biteklerde oluşan zararlı etkenler ya da kirliliklerinden dolayı rahatsız olabilirler.

Kedi çiminin zararı olmasa da bazı bitkilerin tüketilmesi kedilere zarar verebilir. Bu zararlı bitkilerden bazıları şunlardır:

 • Ökse otu
 • Çobanpüskülü
 • Sarmaşık
 • Atatürk çiçeği
 • Sıklamen
 • Morsalkım
 • Ormangülü
 • Tatlı bezelye
 • Domates
 • Zambak

Kedi Çimi Nasıl Kullanılır?

Kedi çimi hazır alınarak ya da evde ekilerek uygun zamanda kullanılır. Kedi çiminin tüketimi tek başına sade olarak ya da günlük mamalara karıştırılarak tüketilebilir. Kediler çimin ekili olduğu yerden kendileri koparıp tüketebilirler ama yedikleri çim miktarını kontrol edebilmek açısından kedi bakıcısı tarafından koparılarak kedilerin yemeleri sağlanabilir.

Kedi çimi evde yapıldığı taktirde leğen gibi büyük saksılara ekilip kediler için hem oyun alanı hem de topraklanma noktası olabilir. Ancak böyle bir durumda kedilerin çok fazla yemesini önlemek ve kontrol etmek gerekecektir.

Kedi Çimi Ne Zaman, Kaç Aylıkken Verilir?

Kedi çimi her kediye verilmez. Kedilerin bu ürünü yiyip sindirebilmeleri için kuru mamaya geçmiş olmaları beklenir. Ortalama 2 aylıkken kedi çimi yemeye başlanabilecek çağda olurlar.

Kedi bakıcıları kedilerinin çim yeme ihtiyaçlarını öğürme, sindirememe gibi sinyalleri takip ederek anlayabilirler.

Kedi Çimi Ne Sıklıkla Verilir?

Kedi çimi üretilmeye yani yetiştirilmeye başlandıktan ortalama 10 gün içerisinde yetişir. Kediler çimleri koparıp yedikten sonra tekrar çimin yetişmesi ise bir haftayı bulabiliyor. Bu sıklık kedi çimi tüketimi için uygun olacaktır. Özel ve zorlu bir hazımsızlık yaşanması durumunda veteriner hekime danışılarak daha sık kullanılabilir.

Kedi Çimi Ne Kadar Verilmelidir?

Kedi çimi yaklaşık bir mama kabı büyüklüğündeki kutularda satılır. Bu boyda bir kedi çimi 8-10 cm olduğunda kedinin tamamını yemesine izin verilebilir.

Kedi Çimi Yerine Ne Kullanılabilir?

Kedi çimi zaman zaman kediler tarafından reddedilebiliyor. Bu durumda kedilerin çıkaramasa rahatsızlık verebiliyor. Kedi çimine alternatif olarak kediler hazırlanan malt macunu ya da Hindistan cevizi yağı denenebilir.

Kedi Çimi Çeşitleri Nelerdir?

Kedi çiminin birkaç çeşidi vardır. Bu yönden seçici kedilere sahip olanlara büyük fayda sağlar. Kedi çimi çeşitlerinin tat, koku ve yapı bakımından farklılıkları vardır. En çok tercih edilen kedi çimi çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Yulaf çimi: aroması ve tadı bakımından kedilerin tercihi olabiliyor ayrıca lif bakımından zengin oluşuyla sindirim sıkıntılarına birebirdir.

Arpa çimi: kediler için gerekli protein ve bol miktarda aminoasit başta olmak üzere birçok vitamin içerir.

Buğday çimi: protein bakımından yulaf kadar zengin olmasıyla öne çıkar. Ayrıca amino asit oranının yüksekliği dolayısıyla da tercih edilebiliyor.

Çavdar çimi: yapısı bakılmandan güçlü, esnek ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kediler bu sağlam yapıyı koparmaya çalışırken çimlerle yaşadıkları sürtüşmeye ve sarf ettikleri çabaya bayılırlar.

Yavru Kedilere Kedi Çimi Verilmeli Mi?

Yavru kedilere de kedi çimi verilebilir ancak daha kuru mamaya geçemeyecek kadar küçük kediler için uygun değildir. Bunun dışında çok sık ve fazla tüketmemek şartıyla yavru kediler de kedi çimi kullanabilir.

Kedi Çimi ile Normal Çim Arasında Fark Var Mıdır?

Kedi çimi görünüş olarak tıpa tıp normal çime benze de içerik bakımından büyük farklılıklar barındırır. Normal çime göre çok daha besleyicidir ve mineral, vitamin bakımından gayet zengindir. Ayrıca su oranıyla da öne çıkan kedi çimi su ihtiyacını ve sindirimi daha çok destekler.

Kedi çimleri asla zehirli ya da kimyasal ürünler kullanılarak üretilmediğinden

Kedi Çimi Nasıl Yetiştirilir? Nasıl Ekilir?

Kedi çimi yetiştirilmesi açısından oldukça basittir. Satılmak üzere hazırlanmış kedi çimi kitleri de vardır. Bu kitler genel olarak kutu ve tohumdan oluşurlar. Ve hazırlanma aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kedi kumu kiti satın alınıp açılır.
 • Paketten çıkan çim kabı hazırlanarak uygun pozisyona getirilir.
 • Tohum paketi açılıp kutu hafif çukurlaştırılarak tohumlar serpilir.
 • Yaklaşık yarım çay bardağı kadar su dökülür.
 • Güneş ışığını görebilecek şekilde her gün düzenli sulanarak 11-12 gün çimlerin büyümesi beklenir.
 • Çimler yaklaşın 9-10 cm boya ulaştığında kullanıma hazır olacaktır.

Hazır kit kullanılmayacaksa arpa, yulaf, çavdar ya da buğday tohumu alınarak evde hazırlanan saksıya aynı işlemler uygulanarak ekilir.

Kedi Çimi İçin Hangi Tohum Kullanılabilir?

Kedi çimi için en tercih edilen tohumlar arpa, yulaf, çavdar ve buğdaydır. Eğer tüketecek kedinin ihtiyaç duyduğu başka bir tahıl varsa o da çimlendirme yöntemleri kullanılarak kedi çimi haline getirilebilir.

Kedi Çimi Nasıl, Ne Sıklıkla Sulanır?

Kedi çimi normal otsu yapılı bitkiler gibi yetiştirilir. Güneş gören yerlerde her gün az az sulanır.

Kedi Çimi İshal Yapar Mı?

Kedi çimi normal ve doğru kullanımında ishal yapmaz sindirimi olması gereken seviyeye çeker. Ancak çok fazla ya da sık tüketiminde ishal yapabilir.

Kediye Normal Bahçe Çimi Verilir Mi?

Kediye normal bahçe çimi verilebilir ancak dışarıda ve kontrolsüz ortamda yetişen otların arasında zararlı bitki ve canlıların olma ihtimaline karşı dikkatli olunmalı ve mikroplara açık oldukları unutulmamalı.

Kedi Çimi Kaç Cm Olmalı?

Kedi çimi yetiştirilmek için alındığında da açıklanacağı gibi yaklaşık 9-10 cm olduğu zaman tüketilebilir.

Kedi Çimini Nereden Alabilirim?

Kedi çimi petshoplardan alınabileceği gibi bazı büyük marketlerden de temin edilebilir.

Kedi Çimi Ne Kadar Dayanır?

Kedi çimi olgunlaşıp yeşillendikten sonda 5-6 hafta dayanabilir ancak bu süreç hazır kedi çimi kitleri ve evde yapılan kedi çimi arasında farklılık gösterir.