Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?

Kedi bakımında onların uygun zamanlar dahilinde tıraş edilmeleri konusu da yine oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede kedilerin sağlık açısından hijyenleri en ideal şekilde sağlanmış olur. Her bir kedi, kendi türü ve yapısına göre farklı tıraş teçhizatlarına gereksinim duyar.

Uygun bir tıraş makinesiyle onların tüylerinin aşırı uzadığı durumlarda böyle bir işlemi gerçekleştirmekte sakınca yoktur. Kedinin tüy yapısına göre bu süreler birtakım değişkenlikler gösterir.

Kedi Tıraşı Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Tüyleri uzayan kedileri tıraş etmeden önce onun kendisini sakin ve rahat hissedeceği şekilde bir ortam hazırlanmalıdır. Aşırı gürültülü ortamlar onların tedirginleşmelerine sebebiyet verir. Kedinin tıraş aletinden korkmaması için ona alıştırılması gereklidir.

Akabinde tüyler genel bir fırçalamayla düzleştirilmeli ve sonrasında ise tıraş yapma süreci başlatılmalıdır. Kedinin tüylerinin uzunluklarına tam uygun bir aletin seçilmesi, onun canının yanmaması açısından önemlidir.

Kedi Nasıl Tıraş Edilir?

Kedi tıraşından en temel husus, kedinin tam olarak sakin bir halde kalmasıdır. Çünkü aksi bir durumda makinenin ona zarar vermesi gibi ihtimaller vardır. Ancak buna alternatif olarak makasların kullanımı da kedilerin tıraşında yaygın şekilde kullanılıyor.

Veterinerler kedileri yan yatırarak tıraş etmeyi daha uygun bulurlar. Ancak düz yatırma durumunda da yine sürece göre tıraş gerçekleştirme işlemine yön verilir. Yüz bölümlerinin tıraşında eğer yapılacaksa makasların kullanılması daha idealdir.

Ekipmanları Hazırlayın

Kediler için ilgili tıraş ekipmanlarını hazırlarken onların daha önce kullanılmamış ve temizliklerinin yapılmış olmalarına dikkat edilmelidir. Makas da mutlaka makineyle çalışma yapılsa bile el altında bulundurulmalıdır.

Çünkü kısa bölümlerde makaslardan istifade edilecektir. Öte yandan tüyleri hem düzlemek ve hem de temizlemek için bir fırçanın olması da yine oldukça faydalıdır. Tüm bu ekipmanlar hazırsa eğer geriye sadece kedinin sakinleştirilmesi ve işleme hazır bir hale getirilmesi kalır.

Kedinizi Mutlaka Sakinleştirin

Kediler, günlük rutinlerinden farklı bir şeyle karşılaştıklarında genel olarak biraz tedirginlik hissederler. Bundan dolayı yeni aktiviteye kendilerini hazırlamaları zaman alır. Tıraş işleminde de bu açıkça fark edilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı tıraşa başlamadan evvel kedilerin tam olarak sakinleştiklerinden emin olunması önemlidir. Gerekirse onlar birtakım sevdikleri oyuncaklarla bir araya getirilmeli ve dikkatleri tamamen başka bir yere yöneltilmelidir.

Tıraş İşlemine Başlayın

Kedilere bir şey yaptırmanın en kolay yollarından biri, onların dikkatlerini çeken şeylerle ilgilenmelerini sağlamaktır. Bu bir oyuncak veya doğrudan sevdikleri, ilgi gösterdikleri bir yiyecek de olur.

Kendisi dikkatini farklı bir şeye yönelttikten sonra duruma göre yan yatırılmalı veya daha uygun bir durumda tutularak sakince tıraşa başlanmalıdır. Bu süreçte yine ara sıra kediyi okşamak, sevmek de onun kendisini güvende ve rahat hissetmesini sağlar.

Yıkayın ve İyice Kurulayın

Güzel bir tıraş işleminden sonra kediler, vücutlarında kalan tüm tüylerden arındırılmak için daima temiz şekilde yıkanmalıdırlar. Olası bir kaşıntı meydana gelmemesi adına tıraştan sonra uygun ve dikkatli bir yıkama işlemi yapmak da önemlidir.

Kediler için piyasada kullanıma sunulmuş bazı özel tasarım şampuanlar bulunuyor. Onların kullanımlarıyla birlikte kediler tertemiz bir hale geliyorlar. Temiz bir havluyla kurulamadan sonra ilgili süreç sorunsuz tamamlanıyor.

Yaşadığı Stresi Kolayca Yenebilmesi İçin Ödül Maması Verin

Kedilerin tıraşını yaptıktan sonra onları birtakım ödül mamalarıyla ödüllendirmek oldukça önemlidir. Çünkü bu durum halihazırda kedilerin bir sonraki tıraştan da korkmamalarını sağlar. Onları bu işlemden sonra okşamak, kucağa almak ve sevgiyi en iyi şekilde hissettirmek, güvenlerini bir kez daha kazanmaya olanak tanır.

Hırçın Kedi Nasıl Tıraş Edilir?

Kediler birbirlerine göre değişik türlerde birtakım davranış tarzlarına sahiptirler. Bazı kedileri diğerlerine nazaran çok daha hırçın bir yapıda oldukları görülür. Onların tıraşlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek oldukça zordur.

Yapılması gereken şey çeşitli oyunlarla onların sakinleşmelerinin sağlanmasıdır. Etrafta gürültüler ve çok yabancı kişiler varsa uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra kedi rahatlayınca tıraşa yavaş şekilde başlanmalıdır.

Kedi Ne Zaman Tıraş Edilir? Hangi Durumlarda Kedi Tıraşı Tercih Edilir?

Kedilerin bu işleme tabi tutulması, genellikle tüylerinin çok aşırı şekilde uzadığı hallerde yapılıyor. Daha hijyenik bir yapıya bürünmesi için bazen bunu yerine getirmek önem taşıyor.

  • Fazla tüy dökmemeleri,
  • Aktif parazitlerden kedilerin kurtulmalarının sağlanması,
  • Tüylerindeki yumak oluşumlarının önüne geçilmesi,

Genel itibariyle bu gibi sebeplerden kaynaklı olarak bazen kediler için tıraş işleminin yapılması gerekli oluyor.

Kediler Kaç Ayda Bir Tıraş Edilmelidir?

İlkbahar ile sonbahar dönemleri genelde görülür ki kedilerin tüylerinin dökülmeye başladığı etkin zamanlardır. Onun yaşadığı ortama bu tüyler, dökülme sürecinden dolayı çok hızlı bir şekilde yayılacağı için tıraş yapılması işlemi düşünülür. 3 ayda bir tıraş etmeyi çoğu uzman kişi oldukça ideal ve makul buluyor.

Kediler Neyle Tıraş Edilir?

Kediler iki farklı aletle rahat bir şekilde tıraş edilmeye uygundurlar. Kediler için tasarlanmış bazı özel makineler, konforlu ve sorunsuz olarak işlemlerin başarıyla gerçekleştirilmesini sağlar. Öte yandan kedilerin tüylerini kesmeye uyumlu makaslar da yine sürecin iyi şartlarda yönetilmelerine olanak tanırlar.

Kediler Normal Tıraş Makinesiyle Kedi Tıraş Edilebilir mi?

Bu canlılar için piyasada rahat ve doğru tıraş yapmaya uygun makineler bulunuyor. İnsanların kullandıkları tıraş makineleriyle kedilerin tıraş edilmemesi gerekiyor. Çünkü bu cihazların, onların hem derilerine ve hem de tüy yapılarına zarar verilmesi ihtimalleri bulunuyor.

Kedi Tıraşında Makas Kullanılır mı?

Kedileri tıraş etme noktasında makasların kullanımları da her bakımdan oldukça idealdir. Bu aletlerle de kediler bir sorun olmadan güvenle tıraş edilirler.

Ancak bunun evvelinde kedilerin tüylerini tam olarak temizlemek, fırça ve taraklar yardımıyla kesmeye hazır bir duruma getirmek gerekir. Daha sonra yavaşça, kedilerin konforunu çok bozmadan, onları çok tedirgin etmeden tıraş yapma işlemine geçilir.

Kedi Tıraş Edilmeli mi? Gerekli mi?

Kedilerin tıraşının yapılması genel olarak önemsenmesi gereken konular arasındadır. Çünkü zaman içerisinde kedilerin tüylerinde bazı sağlığı bozucu ve onu etkileyen parazitler meydana gelir.

Bundan dolayı tıraşı gerçekleştirmek önemlidir. Öte yandan yaşam ortamlarına tüylerin çok saçılmaması ve insanlar açısından bir risk arz etmemesi için de tıraşı yeri geldiğinde yapmak gerekir.

Kedi Tıraşı Yaptırmanın Zararları Nelerdir?

Kedileri tıraş etmenin çok ciddi zararları yoktur. Ancak bazı olumsuzlukların olduğu gerçeğini de bu noktada bilmek gerekir. Bu tür bir durumda kedilerin vücut ısı dengeleri biraz bozulur.

Tüylerin ısı tutucu ve dengeleyici özellikleri de vardır. Öte yandan güneşten biraz daha fazla etkilenirler. Yine ruhsal açıdan kediler bu yeni duruma ilk başlarda alışmakta zorlanırlar.

Kedi Tıraşı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Kedi tıraşının yapılmasından sonra tüyler daha düz çıkmaya başlarlar. Parazitler uzaklaştırılmış olur. Tüy dökme problemi azalır. Alerji gibi reaksiyonlar ortadan kalkar. Hijyen açısından kedi için daha elverişli bir vücut yapısı meydana gelir. Genel rutin bakım işlemleri kolay bir şekilde yönetilir olur.

Kedimi Kendim Tıraş Edebilir miyim?

İnsanlar kedilerini bizatihi kendileri de tıraş ederler. Ancak en başta bunun için görüşme halinde oldukları uzman veterinerlerden bir direktif almalıdırlar. Onların yönlendirmeleri çerçevesinde kedi için uygun bir tıraş işlemi gerçekleştirme sürecine girmelidirler. Kedi için uygun ve doğru alet araçların seçilmesine özen göstermelidirler.

Kedi Tıraşının Ortalama Maliyeti Nedir?

Kedi tıraşı genel olarak insanlara çok fazla aşırı bir maliyet çıkarmaz. Birçok veteriner bu işlemi uygun bir fiyat üzerinden yapar. 2022 yılı itibariyle kedi tıraşı ücretlerinin yerine göre 100 TL ila 150 TL arasında bir değişkenlik gösterdiği görülüyor.

Kedi Tıraşı En Sağlıklı Nasıl Yapılır?

Kedi tıraşını yaparken kedinin kendisini iyi hissettiği duruş şekillerini esas almak her zaman daha iyidir. Çünkü bu şekilde kedi de olası bir stres hissetme halinden kendisini uzak tutmuş olur.

Bazen duruma göre ayakta ve bazen ise sağa sola yatırılarak tıraş edilirler. Kaliteli bir makine yardımıyla kısa sürelerde sorunsuz olarak tıraşı gerçekleştirmek mümkün olur.

Tıraş Olan Kedileri Psikolojisi Nasıl Etkilenir?

Kediler tıraş olduktan sonra duruma karşı biraz yabancılık çekme duygusu içerisinde olurlar. Kendilerini bir ölçüde savunması da hissederler. Bu gibi durumlarda kedilerle yakından ilgilenmek ve onlara hoşlarına gidecek güzel ödüller sunmak her bakımdan iyi faydaların elde edilmesini sağlar.

Genellikle veterinerler bazı kedilerde tüyleri bölgesel olarak da almayı tercih ederler. Tam tıraşı uygun görürlerse ona da sağlık açısından uyum sağlamak önemlidir.

📷 Kedi Tüy Kesim Modelleri Nelerdir? Fotoğraflarla

Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı
Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı – dinozor stili
Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı
Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı
Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı
Kedi Nasıl, Ne Zaman, Neyle Tıraş Edilir? Kedi Tıraş Edilmeli mi? Kadar Sürer?
Örnek kedi traşı
Kedi Tıraşı Kadar Sürer?

Bu sevimli canlıları tıraş ederken zaman çok fazla geçmeden işlemler kısa sürelerde tamamlanır. Çünkü yaklaşık olarak bu tıraşı 10 ila 15 dakikada rahatlıkla yapmak mümkündür.
Ekstra bir durum yoksa ideal şekilde bu süreler zarfında işlemlerin başarıyla tamamlanması mümkün olur. Kedilerin kuyruk uç kısımlarını, patilerini ve kafa bölümünü aşırı veya hiç tıraş etmem daha uygun görülür.

Tıraş Olan Kediler Üşür mü?

Kedilerin tıraş edilmesi süreçlerinde doğru olarak işlemler gerçekleştirilirse eğer böyle bir sorunla çok fazla karşılaşılmaz. Çünkü sorunsuz bir tıraş işleminden sonra tüy dökmenin devam etmemesi gerekir.
Öte yandan her yerin birbiriyle aynı mesafe ölçüsünde tıraş edilmesi de yine bu noktada önemli olan konular arasındadır.

Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Kediler, tüyleri oldukça kısa süreler zarfında ideal olarak uzayan canlılardır. Genel olarak bu sürelerin 2 ay veya en geç 3 aylık bir zamanı kapsadığı görülür.
Tüyler tıraştan sonra daha temiz ve düzenli çıkacakları gibi hızlıca bir uzama eğilimi içerisinde olurlar.

Tıraş Olan Yavru Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Yavru kediler için de bazı özel durumlarda veteriner hekimler, bir tıraş işlemi gerçekleştirmeyi uygun buluyorlar. Bu kedilerin de tüyleri genel itibariyle iyi şekilde kısa sürelerde uzar. Onlar için buna yönelik sürecin, 1 ila 2 ay gibi bir zamanı kapsadığı biliniyor.

Yaz Mevsiminde Kediyi Tıraş Etmek Onu Rahat Ettirir mi?

Kedinin tüyleri onu kışın soğuk havalarda iyi bir şekilde korumaya yardımcı olur. Yine bunun yazın da ısı dengesini sağlamak yönünde bir işlevselliği vardır.
Ancak kedi eğer çok fazla dışarıya güneş ışığına çıkmıyorsa, rutin olarak ev yaşam alanlarında vaktini geçiriyorsa, onun daha rahat etmesi için tıraş uygun olur. Tüy döküm problemi için de yaz tıraşı ideal seçeneklerden biridir.

Tekir Kedi Tıraş Edilir mi?

Tekir kediler de gerektiğinde tıraşa uygun olan canlılardır. Bu durum onlarda tüy dökme, parazit oluşumu gibi sorunları ortadan kaldırır.
Ancak onlar vakitlerini çoğunlukla dışarıda geçirdikleri için kendilerinde bir ısı dengesi sağlamaları açısından tüylerinin kalması da idealdir. Ekstra bir sağlık problemi ve benzeri türden sorun yoksa tıraş gerekli olmayabilir.