Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Piresi, Biti, Kenesi İnsana Geçer Mi? Geçerse Ne Olur? İnsanda Yaşar Mı?
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Piresi, Biti, Kenesi İnsana Geçer Mi? Geçerse Ne Olur? İnsanda Yaşar Mı?

Kedi piresi, biti insanlara geçebilir. Ancak sadece tüylü canlıların üzerinde yaşam sürdürülebilen kedi pireleri insan vücudunda daha ilerleyemeden beslenemediklerinden dolayı ölürler.

Kedi Piresi, Biti, Kenesi İnsana Geçer Mi?

Kedi piresi, biti insanlara geçebilse de yaşamalar için uygun ortam olmadığından burada barınmaları mümkün değildir. Kendileri küçük olsa da pek çok insanın adından bile rahatsız olduğu bu küçük yaratıklar çoğalmak için bazı koşullara ihtiyaç duyarlar. Bu koşulları insan vücudunda bulamadıklarından barınamaz, çoğalamaz ve hemen ölürler.

İnsan vücudundaki hareketleri dolayısıyla kaşıntı ve rahatsızlık hissi uyandırıp ve bazen insan derisinden küçük küçük ısırıklar alabilirler. Yetişkin pireler bile 4 milimetrenin altındadırlar. Bu yüzden bahsedilen ısırıklardan korkmaya pek de lüzum yoktur.

Yabancı, canlı bir varlığın insan vücudunda dolaşması tabii ki rahatsızlık uyandırır ancak bu durumdan kurtulmak da mümkün.

Kedi Piresi, Biti, Kenesi İnsan Saçına Geçer Mi?

Kedi piresi, biti insanlara geçebilse de onlar, kedi tüyünde yaşamaya adapte olduklarından insan saçında da yaşamlarını sürdüremezler. Bu durumdan emin olunamıyorsa insanlar için de kullanılabilecek pire ilaçlarına başvurmak iyi gelecektir.

Yavru Kedi Piresi İnsana Geçer Mi?

Yavru kedi pireleri de tıpkı yetişkin kedilerin pireleri gibi insanlara geçebilirler. Bu durum bir hastalığa sebep olmaz ve kalıcı değildir.

Kedi Piresi, Bitleri, Kenesi İnsana Nasıl Geçer?

Kedi piresi, biti insana temas yoluyla geçer. Bu temas direkt olmalıdır. İhtiyacı olan ortam dışında canlılığını sürdüremeyen kedi pireleri insan vücuduna geçse de herhangi cansız bir varlığı taşıyıcı olarak kullanamazlar.

Kedi pirelerinden korunmanın en iyi yolu, evcil kedileri pirelerden korumaktır. Bunun için de yapmamız gereken şey düzenli aralıklarla veteriner hekim kontrolünde dış parazit aşısı ya da ense damlası kullanmaktır. Bu ürünleri, özellikle özel durumu ve alerjisi olan kedilerde kullanmadan önce kesinlikle test yaptırılmak ve veteriner hekim kontrolünde kullanmak gerekir.

Kedi Piresi, Bitleri, Kenesi İnsana Geçerse Ne Olur?

Kedi piresi, biti insana geçtikten kısa bir süre sonra ölecektir. İnsana geçen birkaç pire büyük bir etki yaratamadan ayrılsa da çok sayıdaki pirelere maruz kalmak kaşındırıcı ve biraz can acıtıcı olabilir,

Kedi Pire ve Biti İnsanı Isırır Mı?

Kedi piresi, biti insanları da ısırabilir ancak 4 milimetreden küçük bu canlıların etkileri insanlar için büyük bir tehdit oluşturmuyor.

İnsana Geçen Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

İnsana geçen kedi piresi, dokunma duyusu vasıtasıyla anlaşılır. İlk etapta kaşınma ve hareketlenme hissi yaratırken pire sayısına bağlı kızarıklık yanma ve bazı alerjik durumlara sebep olduğunda kızarıklık yaşanabilir.

Kedi Piresi, Bitleri, Kenesi İnsana Hangi Hastalıkları Bulaştırabilir?

Kedi pirelerinden insanlara bulaşabilecek birkaç hastalığı birlikte incelemeden önce bu rahatsızlıkların korkutucu olmadıklarını ve sadece antibiyotik kullanılarak atlatılabileceklerini hatırlatmakta fayda var. İşte o bulaşıcı hastalıklar:

  • Hıyarcıklı veba; bu hastalık orta çağdaki Avrupa’da birçok kişinin ölümüne sebep olmuş, hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin bir kısmında hayvanlardan insanlara geçtikten sonra tekrar başka hayvanlara geçebildiği görülmüştür. Ancak günümüzde antibiyotiklerin yardımıyla kolayca atlatılabiliyor.
  • Tifüs; küçük ve hızlı canlılar olan pire bit kene gibi varlıkları Konak alan olarak kullanan rahatsızlık Rickettsia isimli bakterinin türlerinden bulaşır. Belirtileri yüksek ateş titreme baş ağrısı ve deride döküntülerdir.
  • Bartonella; daha çok ısırmalarıyla kendilerini belli eden sivrisinek kene pire gibi canlıların insanlara bulaşarak Ateş kusma halsizlik gibi belirtiler gösteren bir bakteri cinsidir.
  • Pire alerjisi hem kedilerde hem de köpeklerde görülebilen egzama tablosu ile uyumlu kaşıntılı deri hastalığıdır. Bu rahatsızlık evcil hayvanlarda kızarıklık şişlik kabuklanma ve lezyonlara sebep olurken insan bedeninde çok rastlanır ve kabuklanma ve kaşıntı olarak kendini gösterir.

Kedi Piresi İnsanda Yaşar Mı?

Kedi piresi insanda yaşamını sürdüremez çünkü ihtiyacı olan besini ve yaşam koşullarını bulamaz.

Kedi Piresi İnsan Vücudunda Ne Kadar Süre Yaşar?

Kedi piresi insan vücudunda yapısına göre değişebilen ancak bu süreni bir günü bulması bile imkansızdır.

Kedi Piresi İnsandan İnsana Geçer Mi?

Kedi piresi insandan insana geçebilir gibi görünse de bu dururumun yaşanması için söz konusu pirenin çok hızlı ve güçlü olması aynı zamanda da birbirine bulaştıracak iki insan bedeninin çok yakın olması gerekir. Dolayısı ile bu ihtimal çok düşük ve karşılaşılması zor bir ihtimaldir.

Çok düşük de olsa böyle bir ihtimalle karşı karşıya gelmek istenmiyorsa kedi piresi kaptığını düşünenler veteriner ya da kendi hekiminin tavsiye ettiği bit veya parazit ilaçlarını kullanarak bu ihtimali ortadan kaldırabilirler.

Kedi pireleri insan vücuduna geçtikten sonra, kurtulmak için kullanılabilecek bir başka seçenek ise sirke ve pire tarağı yardımıyla pireleri temizlemek ve sonrasında evcil hayvan için veteriner hekimin önerdiği pire damlası, pire tasması ya da pire tozu gibi yardımcı ürünler kullanmak.