Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Tırnak Makası Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Tırnak Makası Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kedi tırnak makası insan makaslarından farklı yapıda ancak görünüş olarak çok benzer olan, sadece kedi tırnak makası değil diğer tüm hayvanlar için de uygun modelleriyle hayvan severlerin işlerini kolaylaştıran bir araçtır.

Kedi Tırnak Makası Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi tırnak makası birçok versiyonu olmakla birlikte ortak amaçları kedilerin anatomik yapısına uyum sağlayarak canlı dokuya zarar vermeden tırnak bakımını yapmaktır.

Kedi Tırnak Makası Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Örnek Kedi Tırnak Makası Fotoğrafı

Kedi Tırnak Makası Nasıl Kullanılır?

Kedi tırnak makası kullanımı doğru adımlar takip edildiğinde herkes tarafından yapılabilecek kadar kolaydır. Tırnak kesimini yapacak hayvan severin bu konuda hiç deneyimi yoksa veteriner hekimden bilgi almakta fayda olacaktır. Mevcut koşullarda bu öğrenim mümkün değilse internet üzerinden birçok öğretici video ve anlatıma ulaşılabilir.

Kedi tırnağı kesimi uygulamalı anlatımı videosu
Örnek kedi tırnağı kesimi videosu

Kedi Tırnağı Kesme Adımları Nelerdir?

Kedi tırnağı kesme adımları doğru ve mantıklı sakinlikte izlendiği sürece kedi tırnak makasıyla tırnak kesmek, insan tırnak makasıyla insan tırnağı kesmek kadar kolay olacaktır.

1. Uygun Kedi Tırnak Makası Edinin

Uygun kedi tırnak makası seçmek için kedinin büyüklüğü, tırnak rengi, şekli gibi birçok kıstasa bakmak gerekecektir.

2. Kedi Tırnak Makasını Dezenfekte Edin

Kedi tırnak makasını dezenfekte etmek kedinin ayak ve tırnak sağlığını korumak için çok önemlidir. Olası bir enfeksiyon kapılması durumunda hem kedinin canı çok yanacaktır hem de bu enfeksiyon fark edilmezse ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

3. Diğer Uyaranlardan Uzak ve Uygun Ortamı Hazırlayın

Diğer uyaranlardan uzaklaşılmadığı kedinin ilgisini çekerek tırnak kesiminden uzaklaştırabilir ve bu durum da işi bir hayli zorlaştırabilir.

4. Kedinizi Mümkün Olduğunca Rahatlatın

Kedinin rahatlamış olması hem patilerini kasmaması için hem de karşı direnç göstermemesi için önemlidir. Empati yapıldığında sahibi dahi olsa farklı türden bir bireyin elinde kesici bir aletle vücut bütünlüğünde değişiklik yapma isteğine teslim olmak için biraz rahatlatılma gerekecektir.

Tırnağı kesilecek kediyle her ne kadar tamamını anlamasa da yumuşak bir ses tonuyla yapılacak işlemi anlatmak işe yarayabilir.

5. Kedinizin Tırnaklarını Kesmeye Başlayın

 • Kedinin tırnaklarını kesemeye aynı sakinlik ve sesi koruyarak başlayın.
 • Kesim sırasında konuşmaya ya da şarkı mırıldanmaya devam edin.
 • Daha iyi bir görüş için ışıklı tırnak makasları ya da harici bir ışık kaynağı kullanılabilir.
 • Pati içine hafif bası uygulanarak tırnakların belirginleşmesi sağlanır.
 • Kedi tırnağı ne kadar uzun görünse de büyük bir bölümü canlı tırnak yatağına bağlıdır. Bunu göz önünde bulundurarak kesmeye başlanır.
 • Beyaz tırnaklı kedilerin ölü tırnak kısmını ayırmak için yatağın pembemsi, ölü tırnak yapısının ise beyaz ve mat görünümlü olacaktır.
 • Siyah tırnak yapısına sahip kedilerde iş biraz daha zor olacaktır, kesinlikle daha dikkatli olunmalı ve canlı dokuya zarar vermemeye dikkat edilmeli.
Kedi Tırnağı Kesiminde Doğru Uzunluk Nedir? +Fotoğraf

Kedi tırnağı için standart bir uzunluk bildirme mümkün değil. Çünkü her cinsin ve her yaşın uzunluğu farklı olacaktır. İdeal ortalama bir süre bildirilmek gerekirse 3 ya da 4 haftada bir kedilerin tırnaklarını kesmek uygun olacaktır.

Kedi Tırnak Makası Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Kedi Tırnak Kesim Uzunluğu Görseli

6. Israrcı Olmayın

Israr etmek kedinin tırnağını kesirken yapılmaması gereken şeylerden biridir. Çünkü kediler inat konusunda bayağı kararlı olabilirler ve bu güç savaşına dönüşürse daha sonraki tırnak kesme çabalarında daha çok zorlanmaya sebep olacaktır.

7. Tırnak Kesimi Stresi ile Başa Çıkabilmek İçin Kedinizi Ödüllendirin

Tırnak kesimi stresi ile başa çıkabilmesi için kediye hayır diyemeyeceği bir ödül teklifinde bulunmak hem ona zarar vermeyeceğinizin göstergesi olacaktır hem de zihnini yiyecekle meşgul ederek dikkatini dağıtmaya yardımcı olacaktır.

8. Kedi Tırnak Kesimi Sonrası Pati Bakım Kremleri Kullanın

Kedi tırnak kesimi sonrasında pati bakım keremleri işlem sonrasında hem varsa yaşanan tahrişi yatıştıracak hem de keremle yapılan masaj kediyi uysallaştırıp mayıştıracaktır. Bakım kremlerini kesme işlemi öncesinde kullanmak patiyi kayganlaştıracak ve kediye hâkim olmayı zorlaştıracaktır.

9. Mümkünse Kesilen Kedi Tırnaklarına Törpüleme İşlemi Uygulayın

Tırnak kesimi sonrasında kesilen tırnakların köşeleri tıpkı insan tırnaklarında olduğu gibi sivrileşir. Sivri köşeler bir yerleri takılırsa ya da kedinin kendi bedenine sürtünürse bu ona acı verebilir. Böyle bir senaryonun yaşanmasını önlemek için tırnak kesimi sonrası yine kediler için özel üretilen tırnak törpüleri kullanılarak törpüleme yapmak iyi olacaktır. Törpüleme işleminde de tıpkı kesme işlemi gibi sakin ve dikkatli olunmalıdır.

Kedi Tırnak Makası Nasıl Tutulur?

Kedi tırnak makası tıpkı yenidoğan bebeklerde kullanılan kâğıt makasına benzer makas gibi tutularak kullanılır. Kedi makasının nasıl tutulduğunu adım adım anlatmak gerekirse aşağıdaki adımlar takip edilmeli:

 • Baş parmak makasın bir kanadında bulunan halka görünümlü delikten geçirilir.
 • Orta parmak diğer kanatta kalan delikten geçirilir ve işaret parmak da orta parmağın geçirildiği kanadı dışarıdan destekler.
 • Parmaklar bu pozisyondayken birkaç kere aç-kapa yaparak kesme denemesi yapılır ve işlem için hazır olunur.

Yavru Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Yavru kedi tırnağı kesimi için yapılması gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Tıpkı yetişkin kedilerin tırnağı kesiliyor gibi hareket edilebilir. Sadece yavru kedilerin tırnakları daha yumuşak, hassas ve kırılgan olduğu unutmamakta fayda var.  

İnsanların Kullandığı Tırnak Makası ile Kedi Tırnağı Kesilir Mi?

İnsanların kullandıkları tırnak makası ile kedi tırnağı kesmek hiçbir zaman önerilmeyen ancak teknik olarak mümkün olan bir seçenektir. Kedilerin tırnakları insan tırnaklarına göre daha kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla insan tırnağına uygun üretilen daha düz yapılı makasların seviyesine oturtmaya çalışmak kedilerin tırnaklarına zarar ve acı verebilir.

Hem insanların hem de kedilerin aynı kişisel bakım ürünlerini kullanmak enfeksiyon önleme kurallarına tamamen aykırı bir davranış olur.

Yerinde Durmayan Kedinin Tırnağı Nasıl Kesilir? Nasıl Sakinleştirilir?

Yerinde durmayan kedinin tırmığı kesilirken öncelikle onu sakinleştirmek denenmelidir. En iyi sahibinin tanıyacağı kedinin en sevdiği ya da en huzurlu olduğu ortamı yaratmak faydalı olacaktır.

Yerinde durmayan kedinin tırnağını keserken denenebilecek yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Taranmayı seven kediler için nazikçe tüylerini taramak.
 • Sevdikleri yiyecekleri yalamalarına izin vermek.
 • Sakinleştirici müzik dinletmek
 • Sürtünmeyi sevdikleri battaniye ya da örtü gibi eşyalarla temasını sağlamak.
 • Tırnak kesimi için ikinci bir kişiden yardım almak.

İkinci bir kişiden yardım alınacaksa aşağıdaki adımları takip etmek yardımcı olacaktır:

 • Yardımcı kişi kediyi sarmaya yetecek büyüklükte bir havluyla kedinin tırnağı kesilecek bacağı dışındaki üç bacağını sararak kediyi rahatsız etmeyecek şekilde kucaklar.
 • Kedinin asıl bakıcısı yani sahibi kesme işlemini yaparsa, kedi daha rahat olacaktır.
 • Açıkta kalan patinin tırnakları sakin bir yaklaşımla kesilmeye başlanır.
 • Bütün patiler tek seferde kesilmeye çalışılmamalıdır.

Kedilerin Tırnak Yapısı Nasıldır?

Kedilerin tırnak yapısı insanlara göre daha farklıdır oluşum şekilleri de tıpkı öyle. Kedilerin pençesi distal phalanx adlı bir ayak kemiğinin uzantısı olarak oluşur. Ancak bu fark dışında yapısal olarak insanlarla aynı ve keratinden oluşurlar.

Kedilerin Tırnakları ile İnsan Tırnakları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kedilerin tırnakları ile insan tırnakları arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

 • Kedi tırnakları fazla oval ve sivridir. İnsanlarınki ise düz ve kısa yapılı.
 • Kedilerin tırnakları pençe kılıfı denen bir yapıyla örtülüdür ve gerek duyduklarında dışarıya doğru itebilirler.

Sokak Kedilerin Tırnakları Kesilir Mi?

Sokak kedilerin tırnakları kesilebilir ancak kesilmesi tavsiye edilmez. Zaten sokak kedileri sürekli kendilerini koruma içgüdüsünde olduklarından buna izin vermeleri çok çok zordur.

Tırnaklar bir kedinin hem çeşitli yüzeylere tutunmalarını sağlar ve olası tehlikelere karşı kendilerini savunmaları için vazgeçilmezdir. Dolayısı ile sokak kedilerinin ya da sokağa çıkan kedilerin tırnaklarını kesmek doğru değildir.

Yavru Kedi Tırnağı Kesilir Mi?

Yavru kedi tırnağı kesilebilir ancak kendileri gibi tırnakları da daha küçük ve hassas olduğundan oldukça dikkatli olunmalıdır.

Yavru Kedi Tırnakları Ne Zaman, Kaç Aylıkken Kesilmeye Başlanır?

Yavru kedi tırnakları yaklaşık 4 haftalık olduktan sonra kesilebilir. Yavru kediler daha çok küçükken hırçın olduklarından bakıcısına ve çevresine zarar verebiliyorlar. Dolayısıyla yavru kedilerin de tırnaklarını kesmek onlar için de faydalı olacaktır.

Kedilerin Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilir?

Kedilerin tırnakları tür ve yaşa bağlı olarak ortalama 3-4 haftada bir kesilebilir.

Kedilerin Arka Tırnakları Kesilir Mi?

Kedilerin arka tırnakları kesilebilir ama kediler arka ayaklarını ve tırnaklarını insanlarla iletişimde kullanmadıkları için zararsızdır. Onların bir yerlere tutunmak için arka tırnaklara ihtiyaçları olduğundan pek gerekli değildir ancak çok uzadıkları fark edildiğinde hafifçe kısaltılabilir.

Kediler Tırnakları Kesilince Üzülür Mü?

Kediler tırnakları kesilince savunmasız olduklarını hissedebilirler ve kedilerin tırnaklarının kesilmesi onları üzüp strese sokar.