Anasayfa » 😺 Kedi » Kedi Tüylerinin Dökülmemesi için Ne Yapmalı? Yöntemler Nelerdir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kedi Tüylerinin Dökülmemesi için Ne Yapmalı? Yöntemler Nelerdir?

Kedi sahiplerinin şikayetçi olduğu ve çözüm aradığı hususlardan biri de tüy dökülmesiyle ilgilidir.

Kedilerin belli oranlarda tüyleri dökülür. Bazı zamanlarda kedi tüyleri az dökülürken bazen tüyleri daha yoğun bir şekilde dökülür.

Bazen de beslenme ya da genel sağlıkla ilgili sorunlardan kaynaklı tüy dökülmeleri olabilir.

Tüy dökülmesinin altında yatan neden bilinirse bu neden için gerekli adımlar atılarak tüy dökülmesi önemli ölçüde engellenir.

1. Kedinizi Doğru ve Kaliteli Besleyin

Tüy dökülmesi durumunda ilk olarak beslenme konusuna dikkat edilmelidir.

Kedilerde yetersiz ve sağlıksız beslenme tüy dökülmelerine yol açar. Dolayısıyla ilk olarak kedinin beslenme düzenine önem verilmelidir.

Kedi, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alacağı besin ve gıdalarla beslenmelidir.

Diğer önemli husus mama seçimleridir. Tercih edilecek mamaların içeriği bilinmelidir. Alınan mamanın hangi besinleri ve vitaminleri içerdiğine bakılmalıdır.

Bununla beraber tescilli ve güvenilir markaların mamaları tercih edilmelidir.

Kedinin besin değeri yüksek bir beslenme programı olmalıdır.

Bunun için et, balık, tavuk, yumurta ve benzeri gibi besinlerden de faydalanması sağlanmalıdır. Söz gelimi mutlaka balık yemelidir.

Tavuk kaynatılıyorsa bu yemeğin içine havuç ve patates gibi besin değeri yüksek besinler dahil edilmelidir.

Bu şekilde bir beslenme düzeni sayesinde kedi gerekli vitamin ve mineralleri alır. Buna bağlı olarak da tüy kalitesi artar ve tüy dökülmesi azalır.

İnsan Besinleri Vermemeye Özen Gösterin

İnsanların ihtiyaç duyduğu besinlerle kedilerin ihtiyaç duyduğu besinler farklıdır. Dolayısıyla her ürün kedilerin beslenmesi için uygun değildir.

Bunların başında süt gelir. Kedilerin sindirim sistemleri laktoz sindiremez. Bu da onların sindirim sistemlerini zorlar.

Süt gibi süt ürünleri de bu kategoridedir. Yoğurt ve peynir de kedilerin beslenmesinde yer almamalıdır.

Çiğ besinlerin kedilere verilmesi kesinlikle önerilmez. Çiğ balık, tavuk, et sakıncalıdır. Çiğ et salmonella gibi zehirlenmelere neden olur.

Yumurta kediler için her ne kadar sağlıklı ise çiğ yumurta onların sağlığı için sakıncalıdır. Bu yüzden kesinlikle kedilere çiğ besin yedirilmez.

Kediye verilecek et ürünlerinin yağsız bir şekilde pişmesi ya da haşlanması uygun olur. Söz gelimi; tavuk gibi ürünler haşlanır ve soğuduktan sonra kediye verilir.

Kediler baharatlı besin ve gıdalar yememelidirler.

Şeker içeren gıdalar kedilerde insülin değerini düşürür. Bu da kısmen şeker hastalığı riskini tetikler. Bu nedenle şeker, çikolata ve benzeri ürünler yememelidirler.

Tüm bu besin ve gıdalar kedilerin sağlığını tehdit eder. Bunlara ek olarak kedilerde tüy dökülmelerine yol açar. Bu sorunların aşılması için kedilerin beslenme programına dikkat edilmeli ve bu hususlar göz ardı edilmemelidir.

Tüy Engelleyici Kedi Maması ile Beslemeye Özen Gösterin

Kedi tüylerinin dökülmesinin engellenmesi için üretilen özel mamalar mevcut. Bu mamalar kedilerin tüylerinin dökülmesini önler.

Birçok marka tercih edilebilir. Elbette burada önemli olan güvenilir markaların mamalarının tercih edilmesidir.

Tüy Dökümünü Önleyici Vitamin Tablet ve Macun Takviyeleri Verin

Kedilerin tüylerinin dökülmesini önleyen vitaminler ve macun takviyeleri tercih edilebilir. Bu ürünler de tüy dökme sorununa karşı son derece etkili ürünlerdir.

Güvenilir markaların bu ürünleri tercih edilerek fayda sağlanır.

Kedinizin B Vitamini Eksikliği Olmadığından Emin Olun

B vitamini desteği kedilerin deri sağlığını destekler. Dolayısıyla derinin sağlığı yerindeyse kedide tür dökülmesi de engellenir.

B vitamini tüy dökülmelerini yavaşlatır. Kedinin tüy kalitesini artırır. Bu da tüylerin kolayca kopup dökülmesinin önüne geçer.

2. Taze ve Temiz Su İçmesini Sağlayın

Su insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de hayati öneme sahiptir.

Sağlık açısından her canlının gün içinde yeterli miktarda su tüketmesi gerekir. Kedilerin de gün içinde yeterli miktarda su tüketmeleri gerekir.

Aynı zamanda içtikleri suyun temiz olması oldukça önemli. Su taze olmalıdır. Bunun için her gün suyunun yenilenmesi gerekir.

Aynı zamanda su kabının temizliğine özen gösterilmelidir. İki üç gün aralıklarla su tası yıkanmalıdır.

3. Kedinizi Stresten Uzak Tutun ve Stres Kaynaklarını Ortadan Kaldırın

Kedilerin yaşadığı stres onların pek çok sağlık sorunu yaşamalarına neden olur. Stresin neden olduğu durumlardan biri de tüy dökülmeleridir. Yani tüy dökülmelerinin engellenmesi için kedinin stresi azaltılmalıdır.

Kediler kapalı alanlarda kalmaktan, taşıma kafeslerinden, yabancı insanlardan, yüksek seslerden ve benzeri birçok durumdan korkabilirler.

Korku onlarda aşırı strese yol açar. Bununla beraber sahiplerinden ayrı olma korkusu, evde uzun süreler yalnız kalma korkusu ve terk edilme korkusu da strese sebep olur.

Tüm bu stres faktörleri onlarda aşırı tüy dökülmesine neden olur. Bu yüzden stres faktörleri mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

4. Kedinizin Tüy Topaklanmalarını Hemen Açın

Kedilerin tüylerinin topaklanmaması için düzenli olarak taranması yeterli. Böylece tüylerin topaklanması önlenir. Bununla birlikte tüylerin dökülmesinin de önemli ölçüde önüne geçilir. Bunun için piyasada birçok tarak cinsi mevcut.

5. Kedinizin Veteriner Kontrollerini Düzenli Yaptırın

Veteriner kontrolleri oldukça önemlidir. Kedinin düzenli olarak veteriner kontrolleri yaptırması kedinin sağlığının düzenli olarak takip edilmesi anlamına gelir.

Böylece olası sağlık sorunu riskleri önceden teşhis edilerek tedavi mümkün olur. Bunlara bağlı olarak da tüy dökülmeleri gibi şikayetlerin de önüne geçilir.

Kedinizin İç ve Dış Parazit Uygulamalarını Geciktirmeyin

İç ve dış parazit uygulamaları oldukça önemli. Bu uygulamalar yapılarak kedinin sağlığı korunmalıdır.

6. Kedinizin Veteriner Kontrollerini Düzenli Yaptırın

Veteriner kontrolleri ile kedinin hem sağlığını hem yaşam kalitesini korumak mümkün. Aynı zamanda veteriner kontrolünde tüy dökülmesi gibi durumlar için de çözümler bulunur.

7. Düzenli Olarak Tarayın

Gün içinde mutlaka bir kez taranması gerekir. Kediler için özel taraklar kullanılarak tüyleri taranırsa tüy dökülmeleri de azalır.

8. Kedinizi Gerektiğinde Yıkayın Tüy Döküyor Diye Banyo Yaptırmayın

Kediye banyo yaptırmak tüy dökülmesini engellemez. Tüy dökülmesinin yoğunluğu mutlaka bir nedenden kaynaklanır. Dolayısıyla öncelikle bunun nedeni bulunmalıdır.

Kedilerin Tüy Dökmemesi için Hangi Vitamin Verilir?

Bunun için B vitamini verilmelidir. Elbette bu vitamin veteriner hekimin kontrolünde verilmelidir. Veteriner hekim b vitamini eksikliği görürse bu durumda kedi için b vitamini takviyesi önerecektir.

Kedilerin Tüy Dökmemesi için Aşı Var Mı?

Kedi tüylerinin dökülmesi için bir aşı yok. Bu sorun için sağlıklı, yeterli beslenme, vitaminli macun, mama ve tabletler kullanılır.

Kedilerin Tüy Dökmemesi için İlaç Var Mı?

Kedilerin tüy dökmesine karşı bir ilaç mevcut değil. Bunun yerine özel ürünler tercih edilir. Ancak tüy dökülmesi için herhangi bir ürün kullanılmadan önce kedinin veteriner muayenesi yaptırılmalıdır. Zira bu durum herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa öncelikle bu sağlık sorunu tedavi edilmelidir. Eğer bu sorun kedinin beslenme düzenindeki düzensizliklerden kaynaklanıyorsa kedinin beslenme programı yeniden düzenlenmelidir.