Anasayfa » 😺 Kedi » Kediler Konuşulanları Anlar Mı? Güzel Sevgi Sözlerinden, İltifattan Anlar Mı?
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kediler Konuşulanları Anlar Mı? Güzel Sevgi Sözlerinden, İltifattan Anlar Mı?

Kediler konuşulanları birebir anlayamazlar. Kedilerin konuşmalardan neyi ne kadar anladığıyla alakalı sayısız araştırma ve çalışma yapılmıştır. İnsanların en çok iletişimde bulunduğu hayvanlardan olan kedilerin insan duygularını anlaması durumu her zaman merak ve araştırma konusu oluştur.

Kediler Konuşmaları Anlar Mı?

Kediler konuşmaları tam anlamıyla anlamazlar. Sözlerden daha çok el, kol hareketleri ve mimikleri anlamlandırmaya çalışırlar. Kedilerin insanları anlama oranı genel olarak insanlarla ve özellikle sahipleriyle ne kadar zaman geçirip iletişim kurduklarıyla doğru orantılıdır.

Kedilerle konuşmak ya da ortak kelime ve seslerden anlam çıkarımları yapabilmek için birçok bilimsel araştırma, deney ve gözlem yapılmıştır. Sonuçlar kedi ve insan eletişime hakkında kanıt veya genel geçer kabul edilebilecek kelime ya da kanal tespit edilememiştir.

Kediler İnsan Dilinden Anlar Mı?

Kediler insan dilinden yani kelimelerinden anlamazlar. Daha çok sesler ve deneyimlerini birleştirip tahmin etmeye çalışırlar.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar yetişkin kedilerin 20 ve 40 kelime arasında değişebilen sayılarda kelimeyi anlayabiliyorlar. Bir kısmında ise bu sayı 50’ye kadar çıkabiliyor. Kedilerin anlayabildikleri kelimeler kısa, basit ve komut kelimeleri oluyor. Bu kelimelerden bazıları şunlardır:

 • Gel
 • Git
 • Dur
 • Otur
 • Kalk
 • Mama
 • Anne
 • Bravo
 • Goodboy
 • Goodgirl
 • Aferin
 • Yemek
 • Oyun
 • Su
 • Tuvalet
 • Çiş

Kedilerin insanlarla iletişimi kelimelerden çok duygularla sağlanır.

Kediler Güzel Sevgi Sözlerinden, İltifattan Anlar Mı?

Kediler güzel sevgi sözlerinden ya da iltifatlardan ziyade o sözcükler sarf edilirken yüzün, gözlerin aldığı şekil ve yaydıkları enerjiyi anlar ve yorumlarlar. İnsan yüzünün sevgi dolu bakışları ve gülerken oluşan göz kısıklığı evcil dostların hafızasına yer eder ve bu sempatik görüntüyle tekrar karşılaştıklarında olumlu anlamda bağ kurarlar.

Kediler Sevildiklerini Fark Edip Anlar Mı?

Kediler sevildiklerini fark edip anlayabiliyorlar. Özellikle 2000’li yıllarda sayıca artan hayvanların psikolojileri ve duygularını araştıran alışmalar sonucunda sevgiyi ve şefkati anlayabildikleri anlaşılıyor. Kediler insan duygularını anlayıp ona göre hareket ederler. Sahibinin sevgi dolu ya da öfkeli anlarında kendilerine göre cevaplar verirler ancak verdikleri mesaj ya da iletim yolu her zaman anlaşılır olmayabiliyor.

Kediler Sevildiğini İçgüdüsel Olarak Anlar Mı?

Kediler sevildiğini içgüdüsel olarak da anlayabilirler hatta kendilerince cevaplar dahi verirler. Hissettikleri sevgilere ve sevenlere karşı bağlılık, alışkanlık geliştiriyorlar. Kedileri iletişim şekli duydukları kelimelerden çok duygular ve içgüdüler üzerine olduğundan sevildiklerini içgüdüsel olarak anlamak konusunda oldukça iyidirler.

Peki kediler sevildiğini hissettiğinde ne yaparlar? Kediler sevildiklerinde ya da sevgi duyduklarında mırıldanma tarzı sesler çıkarırlar ve genellikle ayaklara kollara dolanarak temas etmeye çalışırlar. Birçok kedi huzurlu ve mutlu hissettiklerinde gözlerini kısar ve yavaş hareket ederek anın tadını çıkarır.

Kediler Onlara Seslenildiğini Anlar Mı?

Kediler onlara seslenildiğini anlar ve tepki verirler. Kimi zaman anlamadıklarını düşündürseler de aslında insanlar onların verdikleri cevapları anlayamıyorlar. Kendi isimlerinin anlamlarını bildiklerinden değil ses hafızası ya da deneyimi olarak açıklanabilecek bir mekanizmaları vardır. Dolayısıyla kediler insan duygularını anlarlar ancak bunun kelime ya da seslerin anlamlarıyla pek alakası yoktur.

Kediler Üzüldüğümüzü Anlar Mı?

Kediler üzüldüğümüzü anlarlar. 2015 yılında yabancı kökenli bir dergide yayımlanan araştırma makalesi nasıl olduğunu açıklayamasalar da insan hislerini anlamlandırabildiklerini ve buna uygun tavırlar sergileyebildiklerini anlattı.

Kediler Ağladığımızı Anlar Mı?

Kediler ağladığımızı gerek duygularımızı hissedebildiklerinden gerekse yüz mimiklerimizden hissedebilirler. Sahibiyle güçlü bağlar kuran çoğu kedi sahibi ağladığında onu teselli etmek için sürtünme miyavlama temas etme gibi davranışlar sergilerleler. Hareketleri anlamlandırarak iletişim kurmaya çalışın kediler, gözden yaş aklasın ağlamayla bağdaştırdıklarından ne zaman gözden akan yaş görseler bunu mutsuzluk ya da ağlama olarak yorumlarlar.

Kediler İnsanların Duygularını Anlar Mı?

Kedilerin insan davranış ve duyguları karşısındaki tavırlarını inceleyen ve deneyen birçok çalışmada olumlu sonuçlar alınarak bu tüylü dostların insanların duygularını anladıkları onaylandı. Bu durumun istisnaları tabi ki mevcut ancak yüksek oranda kedilerle duygusal iletişim kurulabildiği düşünülüyor.

Kedi sahipleri her geçen gün kedi dostlarını daha çok sevdikleri ve bağlandıkları için onların her hareketinden anlam çıkarmaya çalışırlar. Bu anlam arayışı çoğu zaman duygularla ilgili doğru dönüşler olsa da duygu dışı mantıksal cevaplar genellikle kabul etmek istenildiği kadar tutarlı olmuyor.

Kediler İnsanların Miyavlamasını Anlar Mı?

Kediler insanların miyavlamasını anlamazlar. İnsanlar ne kadar kedi miyavlamasına yakın ses çıkarmaya çalışırlarsa çalışsınlar bu şekilde iletişim mümkün değildir. Zaman zaman insan miyavlamalarına kedilerden tepki alınsa da bu cevapların miyav sözcüğüyle hatta harfleriyle alakası yoktur. Bir kedi kendisine karşı miyavlayan insanların ne dediklerini ancak insanların kedi miyavlamalarını anladıkları kadar anlarlar.

Kediler Sahibinin Kızdığını Anlar Mı?

Kediler sahibinin kızdığını tam olarak olmasa kısmen anlayabilirler. Kızarken kullanılan mimik ve el kol hareketlerinden duygu durumu tespit etmeye çalışırlar. Ancak bağımsız ve dik başlı yapıları yüzünden sahibinin kızdığını anlayan kediler bu durumu pek önemsemeyebilirler. Kendilerine has özellikleriyle o an ne yapma isteği duyuyorlarsa onu yapmaya devam ederler.

Kedilere eğitim ya da komut verirken bu kızgın tavır pek işe yaramayacaktır. Onları harekete geçirmek için sinirli ve kızgın tavılar yerine oyunla karışık sevecen davranışlar işe yarar sonuçlar verecektir.

Yavru Kediler Sevildiklerini Anlar Mı?

Yavru kediler de neredeyse yetişkin kediler kadar sevildiklerini ve şefkat duygusunu anlayabilirler. İnsanların her canlı türünün yavrusuna daha fazla şefkat, özveri ve tolerans gösterdikleri de göz önünde bulundurulursa yavru kedilerin sevildiklerini anlamaları kaçınılmaz bir hal alıyor. Özellikle bazı kedi türleri temas ve sevgi bağımlısı olduklarından bu cins kediler sevgi gösterilerin daha kolay ve erken anlayabiliyorlar.

Kediler Sevildiğini Hissederek (Fark Edip) Anlar Mı?

Kediler sevildiğini hissederek anlarlar. Birçok histe olduğu gibi sezgileri de çok kuvvetli olabiliyor. İnsanların genel olarak hangi durumlarda hangi tavırları sergilediklerini gözlemleyerek bir deneyim alanı oluştururlar. Karşılaştıkları insanların sevgi gösterilerinde kullandıkları kelime, hareket, mimik ve tonlamaları ezberleyip benzer davranışlarla karşılaştıklarında bunu yine sevgi ile bağdaştıracaklarladır.

Yavru Kediler Sevildiğini Anlar Mı?

Yavru kediler sevildiğini anlarlar. Yetişkin ya da yavru fark etmeksizin insanlarla yaşamaya alışkın olan bu canlı türü insanların birçok davranışlarını ve duygularını anlamlandırabilirler. Özellikle yavru kediler kendileriyle yakından ilgilenen sahiplerini anneleri sanıp bağlanabilirler. Bu da demek oluyor ki kediler insanların duygularını anlayabiliyorlar.