Anasayfa » 😺 Kedi » Kediler Normal Zamanlarda, Hastalıkta Yolculukta Neden Hızlı Nefes Alır Verir?
Bu içerik Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Hamide Sade
Bilge Pakize Editörü

Kediler Normal Zamanlarda, Hastalıkta Yolculukta Neden Hızlı Nefes Alır Verir?

Kedi sahiplerinin hayvanları hakkında endişe duyduğu durumlardan biri de kedilerinin hızlı nefes alıp vermeleridir. Normalde kediler köpekler gibi hızlı solup alıp vermez.

Bu nedenle kedi sahiplerinin bu duruma dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Zira bu durumun altında bir sağlık sorunu varsa erken teşhis hayati önem taşır. Teşhis sonrasında erken tedavi gerçekleştirilir.

Kediler Normalde Neden Hızlı Nefes Alır Verir?

Kedilerin hızlı nefes alıp vermelerinin altında sağlık sorunları yatar. Kediler bronşiyal hastalıklar, kalp hastalıkları ve kronik hastalıklar gibi pek çok nedenle solumaları hızlanır.

Bu sağlık sorunlarının yanı sıra; anemi(kansızlık), kalp kurdu, travma, sinirsel rahatsızlıklar, karın bölgesinde genişleme, astım gibi rahatsızlıklar da solunum da hızlanma sebepleri arasındadır.

Kediler Hasta Olduklarında Neden Hızlı Nefes Alır Verir?

Bu hastalıkların birçok belirtileri vardır. Bu belirtilerden biri de kedilerde solunumun hızlanmasıdır.

Yani bu durum hastalığın bir belirtisi olarak ortaya çıkar.

Kediler Yolculuk Esnasında Neden Hızlı Nefes Alır Verir?

Yolculukta sırasında kedilerin hızlıca soluk alı vermesinin en önemli nedeni kedilerin yolculuk sırasında streslerinin artması ve buna bağlı olarak vücut ısılarının yükselmesidir.

Kediler strese bağlı vücut ısısı yükselmesi durumunda hızlı nefes alıp vererek vücut ısılarını düşürmek isterler. Bu amaçla hızlı nefes alıp verirler.

Kediler Uyurken Neden Hızlı Nefes Alır Verir?

Kedilerde solunum hızı sağlığın en önemli göstergelerinden biridir. Kedi uyurken nefesi hızlanıyorsa bu bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Burada gözlem önemli.

Eğer kedi dakikada 30’ dan fazla nefes alıp veriyorsa bu durum ciddiye alınmalıdır. Böyle bir durumda kedinin bir sağlık sorunu olduğundan şüphe edilmelidir.

Vakit kaybetmeden veteriner hekimle görüşülerek kedi muayeneye götürülmelidir.

Kedilerin Hızlı Nefes Alıp Vermesi Normal Midir?

Kedilerin hızlı nefes alıp vermelerinin normal mi yoksa bir sorunun belirtisi mi olduğunun anlaşılması için kedinin gözlemlenmesi gerekir. Kediler normal şartlar altında hızlı nefes alıp vermezler.
Yani onlar çok daha sakin nefes alıp verirler. Ancak bazı durumlarda nefes alış verişleri değişir.
Bazen bir hastalık kaynaklı bazen de strese bağlı olarak bu durum gelişebilir. Dolayısıyla kedi sahiplerinin öncelikle bu durumun altında yastan nedeni öğrenmeleri gerekir.
Bunun için veteriner hekim muayenesi şarttır. Eller muayene sonucunda gerekli tahlil ve tetkikler yapılarak bu durumu nedeni saptanır. Daha sonra altta yatan nedene göre bir tedavi planı belirlenir.