Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi [REHBER]
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi [REHBER]

Muhabbet kuşları için alışveriş ve ihtiyaç listesi hazırlarken ilk etapta kaliteye önem vermelisiniz. Kalitesiz ürünler, sevimli dostunuzun zarar görmesine neden olabilir. Muhabbet kuşları için alışveriş ve ihtiyaç listesi hazırlarken bir diğer dikkat etmeniz gereken detay da sağlıklı gelişim için uygun malzemelere yönelmektir. Muhabbet kuşunuza yanlış ürünler, yiyecekler satın aldığınız takdirde zarar görebilir ve sağlığı bozulabilir.

Muhabbet Kuşu Satın Alırken Ve Sonrasındaki Alışveriş Ve İhtiyaç Listesi

Muhabbet kuşu satın alırken ve sonrasındaki alışveriş ve ihtiyaç listesi aslında tüm bütçelere uygundur. Muhabbet kuşu besleme maliyeti en düşük olan canlıdır. Bu canlı sevimli yapısı, konuşabilmesi ve cana yakınlığı ile dikkat çeker.

Muhabbet kuşu beslemek çok zor değildir. Tek yapmanız gereken yemini ve suyunu eksik etmemek, hijyeni sağlamaktır. Belirli aralıklarla da meyve, sebze desteği sağlayabilirsiniz.

Kafes

Kafes, muhabbet kuşları için son derece önemli bir detaydır. Kafes alırken dikkat etmeniz gereken ilk detay genişliktir. Yeterince geniş olmayan kafeslerde kuşunuz bunalıma girebilir. Bunun yanı sıra kanatlarını açıp kapatırken zorlanabilirler.

Dar kafeslerde kuşların hareketleri kısıtlandığı için kilo alma gibi sorunlar olabilir. Kafesin boyalı ya da boyasız olmasına da dikkat etmelisiniz. Boyalı kafesler kuşlar tarafından kemirilebilir. Bu nedenle boyasız kafes tercih etmelisiniz.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu kafesi fotoğrafı

Yemler, Ek Besinler

Yemler, ek besinler kuşunuzun sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlar. Yem kalitesi son derece önemlidir. Açıkta satılan yemler yerine kaliteli markalara ait ürünleri seçmelisiniz. Ek besin olarak dal darı, mama, kraker, meyve ve sebze tercih edebilirsiniz. Yemlerin saklama koşulları, küflenmenin ve bozulmanın önlenmesi için önemlidir.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşları yemlerini yiyor

Tünekler

Tünekler, kuşların gün boyunca vakit geçirdikleri yerlerdir. Tünek olarak piyasada birbirinden farklı ürünler satılır. Ahşap ve plastik olmak üzere farklı tünek seçenekleri vardır. Ancak plastik tünekler, kuşların ayak yapısıyla uyumlu değildir.

Bu nedenle ahşap tünekleri tercih etmelisiniz. İki adet tünek olması daha faydalıdır. Çünkü kuşlar oradan oraya zıplamayı çok sever. Yedek tünek almanızda da fayda vardır. Tünek temizliği sırasında yıkadığınız tünekler kuruyana kadar yedekleri kullanabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu tüneği fotoğrafı

Yemlikler

Yemlikler muhabbet kuşu beslerken kullanacağınız malzemelerden biridir. Muhabbet kuşları için alışveriş ve ihtiyaç listesi içerisinde farklı yemlik türlerine yer verebilirsiniz. Son yıllarda tercih edilebilecek kaplardan biri akıllı yemliklerdir. Diğer yemlikler ise genellikle plastik olarak üretilir. Öte yandan çelik mama kabı şeklinde kafes dibine konan modeller de vardır. Ancak bu kaplar kolayca devrilebilir.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu yemliği görseli

Suluklar

Suluklar, beslenme sürecinin önemli bir parçasıdır. Kafes türüne göre suluk tipini tercih edebilirsiniz. Bazı suluklar dar bazıları da geniş ağızlı olur. Suluğu düşmeyecek şekilde kafese takmanız gerekir. Sulukta sararma, lekelenme ya da çatlak olması durumunda yenisini almalısınız. Sulukta bulunan su her gün değiştirilmelidir.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu sulukları görseli

Oyuncaklar

Oyuncaklar, kuşların keyifli bir şekilde vakit geçirmesi için önemlidir. Oyuncakların zararlı boyalar içermemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kuşunuzun ayağına takılacak ya da ona zarar verecek malzemeler de oyuncaklarda bulunmamalıdır. Oyuncakları kafes içinde ya da dışında kullanmak için alabilirsiniz. Ahşap malzemeden yapılan oyuncakları tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu oyuncakları görseli

Gaga Taşı Ya Da Kalamar Kemiği

Gaga taşı ya da kalamar kemiği kuşunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu alması için önemlidir. Bu ürünler gaga törpülemek için de kullanılır. Bu sayede kuşunuzun gagası yem yemesini engelleyecek şekilde uzamaz. Kalamar kemiği ve gaga taşını aynı anda kafese koyabilirsiniz. Ancak doğal malzemeden yapılan gaga taşlarını tercih etmeniz daha sağlıklıdır.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşları için gaga taşı görseli 

Muhabbet Kuşu Kumu

Muhabbet kuşu kumu sindirim açısından son derece önemlidir. Sindirimi daha kolay hale getirmek için yemin içerisine kum ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kumu ayrı bir kaba da koyabilirsiniz. Sağlıklı bir sindirim için bu ürünü mutlaka kullanmalısınız.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu kumu görseli 

Kafes Dibi/Altı İçin Kağıt

Kafes dibi/altı için kâğıt kullanmanıza gerek yoktur. Kâğıdı kemiren muhabbet kuşları zehirlenebilir. Bunun yerine düzenli olarak kafes tabanını temizleyebilir ve temiz bir ortam oluşturabilirsiniz. İllaki kâğıt kullanacaksanız saman kağıtları tercih edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu kafes altı kağıdı

Ayna

Ayna, kafeste bulunmaması gereken ürünlerden biridir. Kuşlar aynada gördüğü yansımasını farklı bir kuş zanneder. Bu nedenle sürekli onu beslemeye ve onunla oynamaya çalışır. Ancak haliyle hiçbir tepki alamadığı için bunalıma girebilir. Bir diğer sorun da muhabbet kuşunun sürekli aynaya kusmasıdır. Besleme amaçlı yem kusan kuşlarda, kursak problemleri ortaya çıkar ve sağlıkları bozulur. Bu nedenle kafese ayna koymamanızda fayda vardır.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu aynası örnek fotoğrafı 

Kafes Tülü

Kafes tülü kuşlar açısından herhangi bir faydası olmayan ve evin temiz kalması için kullanılan bir üründür. Bu ürünün kuşlar için zararlı olduğu bile söylenebilir. Kuşun tırnağı tüle takılırsa ayak yaralanmaları meydana gelebilir. Kafese tül takmak yerine düzenli temizlik yapmak daha sağlıklıdır. Kafeste oluşan kalıntıları düzenli olarak temizlediğiniz takdirde kirlilik meydana gelmez.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşu kafes tülü 

İlk Yardım Ekipmanları

İlk yardım ekipmanları, muhabbet kuşu besleyenlerin evinde bulunmalıdır. Vitamin takviyeleri, sargı bezi, yara kremi bulundurabileceğiniz malzemeler arasındadır. Ancak herhangi bir yaralanma ya da hastalık için veterinere danışmak daha mantıklı olur.

Muhabbet Kuşları İçin Alışveriş ve İhtiyaç Listesi 
Muhabbet kuşları gibi kuşlar için örnek ilk yardım ekipmanları

Muhabbet kuşları için alışveriş ve ihtiyaç listesi hazırlarken uzun vadeli ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede her ürün elinizin altında olur.