Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşları Neden Bir Sağa Sola Gider? [Kafeste, Dışarda]
Bu içerik Ahmet Birinci (Petshop) Ahmet Birinci , Şevval Sunal (Veteriner) Şevval Sunal tarafından incelenmiştir.
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşları Neden Bir Sağa Sola Gider? [Kafeste, Dışarda]

Muhabbet kuşlarının bir sağa bir sola gitmesi kafesten çıkma isteğinin göstergesidir. Muhabbet kuşları, oyuncu karakterleri ve cana yakın tavırlarıyla sürekli ilgi ister. Bu nedenle kafeste durmayı pek istemezler.

Muhabbet kuşlarının bir sağa bir sola gitmesi durumunda çok fazla endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak kafes ve dışarı çıkma dengesini doğru kurmanız gerekir.

Evinizde yeni olan bir muhabbet kuşu her ne kadar dışarı çıkmak istese de henüz buna hazır değildir. Öncelikle etrafı tanıması ve gözlemlemesi gerekir. Bu nedenle dışarı salma noktasında aceleci davranmamalısınız.

Bir ya da iki haftalık süre tamamlandıktan sonra kuşunuzu ona zarar verecek eşyaların olmadığı bir odada salabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Tünekte Neden Bir Sağa Sola Gider?

Muhabbet kuşlarının tünekte bir sağa bir sola gitmesi durumunda sizden ilgi bekliyordur. Dışarı çıkmak ve sizinle oynamak için can atan kuşunuzun talebine şartların uygun olması halinde yanıt verebilirsiniz.

Ancak sürekli dışarıda kalmasını istemiyorsanız kafesini cazip hale getirmelisiniz.

Muhabbet kuşlarının bir sağa bir sola gitmesi durumunda ona seveceği türden oyuncaklar alabilirsiniz. Kafesinde ilgisini çekecek bir şey olmaması nedeniyle muhtemelen muhabbet kuşunuza dışarısı daha cazip gelir. Böyle bir durumda zil, merdiven, salıncak gibi oyuncaklar alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları Kafesin Tabanında Neden Bir Sağa Sola Gider?

Muhabbet kuşlarının kafesin tabanında bir sağa bir sola gitmesi yine kafesin dışına çıkma çabasından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda yem ve mamalarla kafesi daha cazip hale getirebilirsiniz.

Aynı zamanda banyoluk suyunu her zaman taze tutarak kafesi cazip bir yaşam merkezine dönüştürmeniz mümkündür.

Kafesin her zaman temiz ve hijyenik olması da önemlidir. Günlük olarak kafes tabanını temizlemek, suyu değiştirmek önemlidir. Yemlerin üzerinde biriken kabuklar da düzenli olarak alınmalıdır. Bu sayede muhabbet kuşunuzun yeme ulaşması daha kolay olur.

Muhabbet Kuşlarının Bir Sağa Sola Gitme Davranışının Bir Tehlikesi Var Mıdır?

Muhabbet kuşlarının bir sağa bir sola gitme davranışının tehlikesi yoktur denilebilir. Bunu anlamak için kuşunuzun diğer hareketlerini, dışkısını, gövdesini ve ayaklarını inceleyebilirsiniz.

Keyfi yerinde ve mutlu şekilde sağa ve sola giden bir muhabbet kuşu için tehlike yoktur.

Yavru bir muhabbet kuşunuz varsa beslenme durumunu denetlemenizde fayda vardır. Henüz tam olarak yem kırmayı öğrenememesi halinde yavru muhabbet kuşları açlık çekebilir.

Bunun dışında kafes şartları iyiyse, ortamda kuşunuzu korkutacak bir şey yoksa herhangi bir tehlike yoktur. Muhabbet kuşlarının bir sağa bir sola gitmesi olağan günlük davranışlar arasında kabul edilebilir.