Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet kuşları pirinç yiyebilir mi? [Patlamış, Çiğ, Pirinç Keki]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet kuşları pirinç yiyebilir mi? [Patlamış, Çiğ, Pirinç Keki]

Muhabbet kuşları pirinç yiyebilir mi? Muhabbet kuşları sorunsuz bir şekilde pirinç yiyebilir ve demir, kalsiyum, B6 vitamini, magnezyum, potasyum, yağ, sodyum, lif gibi vitamin ve minerallerden faydalanırlar.

Muhabbet kuşları pirinç patlağı yiyebilir mi?

Muhabbet kuşları, tuzsuz ve baharatsız sade pirinç patlağını sorunsuz bir şekilde yiyebilirler. Ancak, patlamış pirincin üzerine tuz veya baharat serpmek muhabbet kuşları için sorun teşkil eder.

Genellikle insanlar kendileri için hazırladıklarında pirinç patlağına tuz ve baharat ekler. Tuzlu ve baharatlı pirinç patlağı insanlar için sorun olmayabilir, ancak tuzlu ve baharatlı tarif muhabbet kuşları için sorun olabilir.

Pirinç patlağı yapmak için pirinç 120 santigrat derecede kızartılır. Yağ ile kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan zararlılar muhabbet kuşlarında sağlık sorunlarına neden olabilir.

Muhabbet kuşları pişmemiş (çiğ, kuru) pirinç yiyebilir mi?

Muhabbet kuşları pişmemiş (çiğ, kuru) pirinci sorunsuz yerler ve pişmemiş (çiğ, kuru) pirincin pişmiş pirince göre besin değerleri daha fazladır.

Pişmemiş (çiğ, kurutulmuş) pirinç, pişmiş pirinçten daha fazla kalori, vitamin ve mineral içerir. Pişmemiş pirinç genellikle pişirme işleminden önce yıkanır. Yıkama işlemi, pişmemiş pirinçteki tüm vitamin ve minerallerin %60’ını ortadan kaldırır.

Muhabbet kuşları pirinç keki yiyebilir mi?

Pirinç kekleri temel olarak farklı şekillerde preslenmiş pirinç patlağından ya da haslanmış pirinçten yapılır. Pirinç kekinin tuz vb. aromalı çeşitleri vardır.

Muhabbet kuşları sade, tuzsuz, baharatsız pirinç keklerini sorunsuz yiyebilir.

[HURAFE!] Muhabbet kuşları gibi kuşlardaki pirinç efsanesi

Muhabbet kuşları kuru-kurutulmuş pirinç yerse öleceklerini söyleyen bir hurafe vardır.

Pişmiş pirinç hacmi, kurutulmuş pirincin hacminden 3 kat daha fazladır. İnsanlar kuşun midesine giren kuru pirincin suyla büyüyüp kuşu öldürebileceğini düşünüyor.

Muhabbet kuşlarının mideleri kuru pirincin genleşmesine kolayca direnebilir ve muhabbet kuşları kuru (pişmemiş, çiğ) pirinci sorunsuz yiyebilir.