Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşu Ayağının Üzerine Basamıyor [Topallıyor, Ne Yapmalıyım, Düşme, Morarma]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşu Ayağının Üzerine Basamıyor [Topallıyor, Ne Yapmalıyım, Düşme, Morarma]

Muhabbet kuşunun ayağına basamaması sıklıkla görülen bir durumdur. Son derece narin ve hassas bir ayak yapısına sahip olan muhabbet kuşları kolay bir şekilde yaralanabilir.

Ayakların en çok zarar gördüğü durumlar uçarken kafese çarpma ve çarpmadan sonra yere düşme gibi sorunlardır.

Düşme ya da çarpma gibi durumlardan sonra kuşun ayağında gözle görülür bir biçimde morarma meydana gelebilir. Bu durumda kuşlar ayağının üzerine basamaz ve sağlıklı bir şekilde yürüyemez. Muhabbet kuşu böyle bir durumdan sonra veterinere görünmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Ayak Üzerine Basamama Nedenleri Nelerdir?

Ayak üzerine basamama nedeni en çok çarpma ve düşme gibi kazaya bağlı olaylardır. Bunlar dışında da muhabbet kuşunun ayağına basamayacağı bazı durumlar meydana gelebilir.

Muhabbet kuşları için ayak üzerine basmayı en çok zorlaştıran durumlar şu şekilde listelenir:

  • Aşırı uzayan tırnakların vaktine kesilmemesi
  • Kuşa uygun olmayan yapıdaki tüneklerin kullanılması
  • Stafilokok adı verilen enfeksiyon
  • Topallamaya neden olan ayak enfeksiyonu
  • Bacağın kırılması ya da yaralanması
  • Yetersiz ya da dengesiz beslenme düzeni
  • Sinir ve kan damarları üzerinde baskı oluşturan tümörler
  • Bacak bölgesindeki sinirlere mesaj göndermeyi engelleyen kafa ya da bel bölgesi yaralanmaları

Muhabbet Kuşum Tek Ayağı Üzerinde Basamıyor Ne Yapmalıyım?

Tek ayağına üzerine basamama nedeni ayağın bir yere sıkışması olabilir. Eğer söz konusu durum bir incinme vakası ise zamanla kendiliğinden düzelebilir.

Ayağa kuşlar için özel olarak üretilen kremlerden sürmek iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Yetersiz ya da dengesiz beslenme düzeni içinde yer alan muhabbet kuşlarında da bu tarz sorunlar zaman zaman ortaya çıkar. Bu nedenle kuşun nasıl beslendiğini göz önüne almak faydalı olabilir.

Eğer ciddi bir durum şüphesi varsa muhabbet kuşu bir veterinere görünüp röntgen işleminden geçebilir.

Muhabbet Kuşlarında Ayak Morarma Nedenleri Nelerdir?

Ayak morarmasının nedenleri pek çok noktaya dayanabilir. Muhabbet kuşu kafes içinde yaşadığı için dış kaynaklı etkenler sınırlıdır.

Dışarı çıkıp uçamayan muhabbet kuşu stres altına girdiği için ayaklarında morarma meydana gelebilir.

Bunun yanında kafeste uçarken demirlere çarpma gibi nedenler de ayağı morartacak etkiye sahiptir.

Muhabbet kuşunun ayağına bilezik var ise sıkmış olma ihtimali bulunur. Böyle bir durumda bileziğin çıkarılması ya da gevşetilmesi morarmayı giderecektir.

Ayağında morarma olan muhabbet kuşunun nasıl tavırlar sergilediği önemlidir. Eğer hiçbir sağlık sorunu belirtisi göstermiyorsa ciddi bir sorun yok demektir. Her zamanki davranışları devam ediyorsa basit bir nedenden morarmanın ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Bazı muhabbet kuşlarında ergenliğe girdikleri dönemde ayakların morarması olağan bir durumdur. 6 ya da 8 aylıkken yaşanan bu ergenlik süreci erkek kuşlarda ayağın morarması ile son bulur. Mor ayağın ergenlik çağlarında görüldüğü muhabbet kuşları mavi ya da gri renkte olur.

Muhabbet Kuşumun Ayağı Morardı Ne Yapmalıyım?

Ayak morardığında yapılacaklar muhabbet kuşları için özel olarak üretilen merhemden sürmektir. Bu müdahale kuşun bir süre rahatlamasını sağlar.

Kuşun ayağının neden morardığını bilmek yapılan uygulamada büyük önem taşır. Ciddi bir durum şüphesi var ise ayağı moraran muhabbet kuşunu bir veterinere göstermek gerekir.

Muhabbet Kuşum Neden İki Ayağının Üstüne Basamıyor?

İki ayağının üzerine basamıyorsa düşme sırasında incinmiş olabilir. Böyle bir durumda muhabbet kuşunun ayağı bir süre sonra kendiliğinden düzelir.

Diğer ihtimal ise muhabbet kuşunda bir hastalık olduğudur. Böyle bir şüphe varsa hareketlerden hastalık kendini belli eder. Böyle bir senaryoda muhabbet kuşu vakit kaybetmeden veterinere görünmeli ve derhal muayene edilip tedavi altına alınmalıdır.