Anasayfa » Muhabbet Kuşu » Muhabbet Kuşum Mutsuz Ne Yapmalıyım? [Tüm Nedenler]
Yeliz Özdemir
Bilge Pakize Editörü

Muhabbet Kuşum Mutsuz Ne Yapmalıyım? [Tüm Nedenler]

Muhabbet kuşunun mutsuz olması yaşadıkları alanın fiziksel koşullarının yanı sıra sahiplerinin ilgisizliği, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, temizlik ortamı, oda sıcaklığı, gaga bakımı, ilgi ve sevgi gibi pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Muhabbet Kuşunu Mutsuz Eden Nedenler Nelerdir?

Muhabbet kuşunu mutsuz eden nedenlerden bazıları şunlardır: 

 • Muhabbet kuşlarının uyku düzensizliği 
 • Temizlik 
 • Banyo yapma sıklığının aksatılması 
 • Oyuncak verilmemesi 
 • Kafesin genişliğinin hareket kabiliyetini kısıtlaması 

Yukarıda belirtilen pek çok faktör kuşunuzun sıkılmasına, mutsuz olmasına ve sinirli davranışlar sergilemesine neden olabilir.

Kafesin Dar Olması

Kafesin dar olması muhabbet kuşunu mutsuz eden önemli bir faktördür. Özellikle kuşlarınız için geniş olan kafesleri tercih etmelisiniz. Bu sayede kuşunuz kafese içerisinde rahatlıkla hareket ederek eğlenceli zamanlar geçirebilir.

Kafesin içerisinde meyve ve sebzelik, yemlik, suluk, gaga taşı, kalamar kemiği ve oyuncak bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. 

Bozulan Uyku Düzeni

Bozulan uyku düzeni muhabbet kuşlarının mutsuz davranış sergilemesinde yüksek etkilidir. Muhabbet kuşları için uyku düzeni önemli olup özellikle 9 – 12 saat uyumaları gerekir.

Uykularını alamayan kuşlar daha agresif, mutsuz, ısırma davranışları sergileyebilir. Yetersiz dinlenme ve uykusuzluk problemleri her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarının da sağlıklı gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir.

Kirli Bir Kafes

Kirli bir kafes muhabbet kuşunun mutsuz olmasına neden olan önemli bir temizlik problemidir. Kuşunuzun kafesini temiz tutarak suyunu günlük değiştirmeli, ona taze yem vermelisiniz. En az haftada bir kez kafesin genel temizliğini yapmanız gerekir.

Kafes içindeki oyuncak, yemlik, suluk muhakkak haftada bir kere sirkeli su ile temizlenerek tavana altlık olarak kuş kumu, mısır granülü, çam paleti gibi ürünler yerleştirmelisiniz.

Banyo Eksikliği

Banyo eksikliği muhabbet kuşunu mutsuz, huzursuz olmasına, agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir. Kuşunuzu banyo yaptığında keyifli, mutlu, rahat şekilde hareket eder.

Ilık su dökerek kuşunuzun keyfini artırabilir su içine marul gibi yeşillikler ekleyerek eğlenceli, rahat tavırlar sergilemesine yardım edebilirsiniz. Kışın hava soğuk olduğu için özellikle yaz döneminde kafese banyoluk koymanız tavsiye edilir.

Yalnızlık

Yalnızlık kuşunuzun mutsuz olmasında önemli bir faktördür. Muhabbet kuşunuza ilgi göstererek onunla konuşup bebek sever gibi sevmeniz gerekir. Zamanla sizi dinleyerek güven duyacaktır. Her kafese yaklaştığınızda size yaklaştığını onunla sevgi bağı kurduğunuzu fark edersiniz.

Stres Atacak Oyuncak Olmaması

Stres atacak oyuncak olmaması muhabbet kuşunun mutsuz, saldırgan davranışlar sergilemesine neden olur. Oyun oynamayı çok seven kuşlar olduğu için hemen hemen verdiğiniz tüm oyuncaklarla oynayacaklardır.

Kuşunuza kafesinde eğlenerek keyifli zaman geçirmesini sağlayan merdiven, halka, salıncak, çan ya da ses çıkaran oyuncakları verebilirsiniz. Özellikle yeşil ve sarı renkli ürünler ilgisini çekecektir.

Muhabbet kuşunun mutsuz olması halinde ona renkli, dikkat çekici oyuncaklar vererek oldukça keyifli, kaliteli zamanlar geçirmesine yardım edebilirsiniz.

Ortam Ve Oda Sıcaklığının Uygun Olmaması

Ortam ve oda sıcaklığının uygun olmaması kuşunuzun rahat hareket edememesine, mutsuz olmasına neden olur. Muhabbet kuşları için ideal sıcaklık 21 – 24 derecedir. Kış mevsimindeki oda sıcaklığının ise 21 derecenin altına düşmemesi gerekir.

Yaz aylarında kuşunuzun rahat, keyifli şekilde hareket etmesi için sıcaklık 28 dereceden fazla olmamalıdır. Kuşunuz, hava dolaşımını sağlayan, özgür, keyifli, sağlıklı şekilde hareket etmesine yardım eden havalandırma düzey yüksek alan olan bir alanda olmalıdır.

Bu sayede evcil hayvanınızın hasta olma riskini ortadan kaldırarak sağlıklı, rahat, kaliteli zaman geçirmesine destek olabilirsiniz.

Kuşun Genel Olarak Bakımsız Olması

Kuşun genel olarak bakımsız olması mutsuz davranışlar sergilemesine sebep olabilir. Özellikle gaga bakımı onlar için oldukça önemlidir. Kuşunuzun gagasının bakımlı ve sağlıklı olması için kafesine gaga taşı ve kalamar kemiği koyabilirsiniz. 

Tırnaklarını çok uzatmada kesmeniz, tırnak bakımını yapmanız gerekir. Tırnak kesimi ile alakalı bir bilginiz yoksa bu işlemi kesinlikle yapmamalısınız. Kafeste kullanılan tünekler ahşaptan üretilmelidir. Pürüzsüz ve düz olan tünekler kuşlarınızın ayaklarında çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Yetersiz Ve Dengesiz Beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenme kuşunuzun mutsuz, ısırma davranışlar sergilemesine neden olur. Kuşunuza vitamin, mineral desteği sağlayan sağlık ve hijyen güvenliği sunan yemler vermeniz sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşlarının sağlıklı ve kaliteli yaşama sahip olması için hekiminizin önerdiği diyet planı ile beslemeniz gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sağlık sorunlarının en temel nedenidir.

Muhabbet kuşunuzun sağlıklı beslenmesi için sadece yem ve su yeterli değildir. Muhabbet kuşları için özel olarak formüle edilen özel kuş yemleri tercih edilmelidir.  

Muhabbet Kuşunu Mutlu Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Muhabbet kuşunu mutlu etmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz: 

 • Uyku saatlerini dikkate alarak sakin, rahat ortamda deliksiz, kaliteli uyku çekmesini sağlayın.  
 • Onlara her aşamada rahat, huzurlu, hijyenik bir ev inşa edin. 
 • Doğru beslenmelerini destekleyerek sağlık, hijyen güvenliği sunan yemleri tercih edin.  
 • Yavru muhabbet kuşlarınızı elle beslemeye özen gösterin. 
 • Hijyen, bakım banyo faaliyetlerini aksatmadan kuşunuzun sağlıklı olmasına dikkat edin. 
 • Muhabbet kuşunun mutsuz olması saldırgan davranışlar sergilememesi için oyuncaklar vererek keyifli vakit geçirmesini sağlayın.
 • Muhabbet kuşunuzu aldığınız günden itibaren güvende tutarak ona hep sevgiyle yaklaşın.